Millä saa kaikkein vähäkalorisimman humalan?
Siis suhteessa tehoon...
t. laihduttaja, jolla on vklpna kaverin synttärit tulossa
Kommentit (17)
Ei se sun laihdutustasi pilaa, jos et aio vetää mitään putkea.
Aloitat light-siiderillä, siirryt kuivaan ja kevyeen valkoviiniin ja sitten yön pikkutunneilla shotteihin.
Hauskaa humalaa!
Ei kalorin kaloria ja krapulakin olematon.
Molemmissa muiden kaloreiden määrä vakio, mutta alkoholista saatavat kalorit suunnilleen samat yhteensä/humala.
esim Hartwalin Frozen vain 2p Painonvartijoissa puolen litran tölkki
Terävät on vähäkalorisia ilman lantrinkia, mutta kukas sitä saa menemään ilman lantrinkia... Light limu lisäksi!
Viineissäkin melkoisesti kaloreita, niitä pitää kuitenkin lipittää pullotolkulla.
Itse laihduttaessani otin tarkasati selville energiat juomista ja vielä nytkin tiedän automaattisesti, miten paljon kaloreita tulee oluesta ja Margaritasta. Lystiä viikonloppua!!
Niin muakin naurattaa, mutta onnistuneen laihdutuksen takia ja jälkeen seuraan kaloreita tarkkaan. Tein kovan työn kun pudotin 15 kiloa kropastani ja en aio tehdä sitä enää ikinä. Paino ei nouse kuin kilon tai pari, sen olen itselleni luvannut.
Jos ei ole paino-ongelmia ollut, ei voi tajuta miten ne kalorit pyörivät välillä päässä vaikka pitäisi hauskaa pitää. Nykyään en enää laske kaloreita, vaan osaan syödä ja juoda niin että tiedän milloin on aika heittää pidempi lenkki ja jättää yksi grillimakkara väliin.
Ja kyllä itteänikin vähä nauratti toi otsikko kun sitä kirjotin. Mutta tieto on oikeesti tarpeen. Viimeks oon ollu otilla pikkujouluissa, joten nyt kyllä tekis jo mieli hiukka tempasta. Mut en haluais kuitenkaa hyvään alkuun lähtenyttä laihdutusta pahasti pilata. Lähinnä vaihtoehtoina oli just noi light siiderit tai sit jotain kirkasta light limulla kevyt tehojuomalla. Ja kulutushan ei meikäläisellä oo suurta. 4 puolen litran tölkkiä sidukkaa on yleensä ollu se määrä minkä illan aikana juon. Kirkkaita en oo paljon ottanu, tykkään kyllä. Mut tuleeks niistä pahempi krapula? Jotenki on jääny sellanen fiilis...?
ap
Varmaan vielä vähemmillä kaloreilla voisi vetää vodkahumalan, mutta mä ainakin nautin paljon enemmän light-oluesta, eikä kalorimäärät päätä huimaa...
-Siiderit (etsi sellaisia light -versioita, joissa on n. 25 kcal/desi)
-Kossu + light red bull/ED lemon light (eli Virtanen, peittää viinan maun täydellisesti jos vaan energiajuomista tykkää ;-))
-Kossu + sokeroimaton vadelmamehutiiviste (Pirkalla on musta paras!) + Sprite (light). Musta pelkkää limu ei peitä tarpeeksi viinan makua.
Tässä mun lempparit ;-)
Oluen mausta en tykkää, joten se jätetään suosiolla pois laskuista. Joskus myös tuntuu että siiderit on liian imeliä. Tulee paha olo siis ihan siitä liiasta makeasta... Siis joku vähemmän makea vaihtoehto ois hyvä. Ons se sit se kossuvissy?
ap
Eli kuivaa valkkaria ja vissyä taikka spritea.
mahtumaan kun vertaa vaikka pulloon. Eli se on aina nautitun alkoholin määrästä kiinni.
Kossuvissy on kaikista kevein mutta mielestäni äärettömän pahaa...
Itse juon 25Kcal/100 siidereitä. Tosin joskus se makeus alkaa tökkimään...
Tän hetken suokkarijuoma muuten on vissy maustettuna light mango-appelsiini mehulla. Jos siihen sit vaan lisäis jotain kirkasta. sais lantrattua just niin väkevää ja makeeta kun haluaa.
ap
niiden kaloreista en kyllä tiedä...
Tai tosiaan joku halpa rutikuiva valkkari + sprite light.
http: //www. taitolaji. fi/modules. php?name=News&file=article&sid=41