Krääh! Kaikenlaisia lääkäreitä sitä päivystämään päästetään!
Käytettiin poikaa lääkärissä, kun pippeli on taas tulehtunut ja ihottumainen ja vaiva on levinnyt muuallekin. Antibioottivoide ja silmätipat eivät auta, eikä liioin kortisonivoide.
Lääkäri sitten kirjoitti astetta lievempää lääkettä eikä antanut lähetettä sairaalan ihotautipoliklinikalle, vaikka pojan papereissa on sairaalalta komento tehdä niin. Ei ollut taas mitään hyötyä tuostakaan käynnistä, kun joku kandi käveli sairaalan lääkäreitten ohjeiden yli. Raivostuttaa!
Kokemuksesta tiedämme, että poika olisi tarvinnut antibioottikuurin ja sen lähetteen...
Kommentit (61)
eli erikoislääkärin palkkio on n. 70-90 e, siitä n. 15e Kelalta, 8-10e toimistomaksu päälle. Ei tarvitse tuhlata aikaa jonottaen! Pienenä vinkkinä:Kannattaa valita lääkäri, joka on töissä ns. omassa sairaalassa, niin saa sitten lähetteetkin kivuttomasti. Valitettavasti meillä Suomessa on huomattava ero julkisessa ja yksityisessä terveydenhuoltojärjestelmässä...
Meille on erikoistunut korvalääkäri sanonut, että tk lääkäri ei voi nähdä pienen lapsen korvasta onko siellä tulehdus vai ei. Siihen tarvitaan mikroskooppi, että pienen lapsen korvaan ylipäätään kunnolla näkee.
Olimme tulleet korvien putkitukseen, ja lekuri alkoi miettimään josko putkia sittenkään tarvitsee laittaa, kun korva vaikuttaa terveeltä. Itse olin ehdottomasti sitä mieltä, että lapsen korva ei voi olla terve, kun valitti korvaansa, oli kipeä, ei syönyt jne. Putkitus tehtiin, ja sen jälkeen lääkäri tuli sanomaan, että se olikin todella aiheellinen :/
korvalääkäriltä. Tk-lääkärit määräävät liian heppoisin perustein antibiootteja eli selitys on aina " korva punoittaa" -tyyliä.....
ei yleisesti ottaen ole lasten korvatulehdusten hoidossa mihinkään. Ja kuuleehan tästä muualtakin. Meillä mm. kolme eri yleislääkäriä ei huomannut lapsen ilmiselvää liimakorvaa. Tietysti ihania poikkeuksia on joukossa.
maailman tk-lääkärit tuntee.. hoh. joku vielä viitsii täälläkin toistella tuollaista.
varmasti kaikissa ammattiryhmissä on monen tasoista osaajaa.. Oletko koskaan itse mokannut töissä tai tehnyt virhearviota?
Lääkärit saavat näppylöitä asiakk.. eikun potilaista, jotka kuvittelevat olevansa oman (tai lapsensa) kehon asiantuntijoita. Kyllä he tietävät paremmin ja siksi tällaisia reseptintilaajia tulee näpäyttää!
On hulluutta joutua leikkimään tyhmää ja pitämään lääkärin itsetuntoa korkealla kiertelemällä ja kaartelemalla.
Jos lekurin itsetunto ei riitä siihen, että äiti sanoo epäilevänsä lapsella olevan sitä tai tätä niin on aika katsoa peiliin.
On niin turhauttavaa selittää " kuumetta ollut monta päivää ja yskii ja valittaa poskia ja korvia kipeäksi ja on väsynyt ja sanoo, että korvissa kuplii ja pulputtaa. Mikä IHMEHÄN se voisi olla. Onkohan lapsi jostain kohtaa sairas" .
Kun voisi helpommin sanoa, että epäilen lapsella olevan korvatulehdus.
Voi voi kun lekuri saa näppyjä ja pitää vähän näpäyttää äitiä ja panna kotiin odottamaan kipeän lapsen kans seuraavaa päivää ja tulemaan uudestaan.
Mitä yhteiskunnan varojen tuhlausta lääkärin huonon itsetunnon takia.
Saatiin aina hyvää ja asiantuntevaa palvelua. Ainoa hankala asia oli, että omalääkäri oli poissa ja lähetteen saanti putkitusta varten pitkittyi, kun lähete jäi joltakin ilmeisesti kesken tai hukkui jonnekin.
ilmaissut asiaa lääkärille!!
Gaad däääm, paljon auttaa tulla tänne valittamaan. Täältä et valitettavasti lähetettä saa.
poskiontelotulehdusten kanssa.
Osa ei ole suostunut edes katsomaan korvia, vaikka on oireita ja taas seuraavana päivänä jonotettu 4 tuntia.
Joku on väittänyt, että lapsella ei voi olla poskiontelontulehdusta ja kotiin vain. Seuraavana päivänä uudelleen jonottamaan ja kuviin ja kummatkin ontelot täynnä märkää.
Tympäisee kun samojen korvien kans saa kolmekin kertaa käydä saman viikon aikana " näyttämässä" ja joka kerta saa jonottaa 4-5 tuntia.
Mitä ihmettä ne siellä lääkiksessä opiskelee 6v. Vähän väliä kuulee näitä samoja juttuja kun ei lääkärit osaa edes oireiden kuvia perussairauksista. Varmasti löytyy myös hyviä ja osaavia lääkäreitä mutta miten kaikkien kohdalle osuukin niitä rähmäkäpäliä.
monesti kandit ja vastavalmistuneet jätetään ilman tukea ja työ ei ole vielä rutinoitunutta alussa --> jonot vaan kertyvät, paineet kasvavat, ei ehdi pitää taukoa, nuoret lääkärit väsyvät.
Jos kerran papereissa on joku merkintä, niin miksi siitä EI VOI mainita siellä lääkärissä? Taitaa monet mammat olla sellaisia itseoppineita tossukoita, että uskaltavat vain selän takana aukaista suunsa.
Ja kyllä nuori lääkärikin minusta joutaa katsomaan korvat, kurkun ja kuuntelemaan keuhkot. Keikkalääkäri saa aika hyvän palkan. Ja jos ei muuta osaa sanoa kuin, että on siellä tulehdus, mutta jos odoteltais, että menee itsestään ohi ja tulkaa huomenna niin tyhjästä sen saa.
Edes sen korviin KATSOMISEN, mitä siis ilmeisesti joidenkin lääkäreiden mielestä ei kuulu tehdä jos äiti valittaa lapsen korvista! Itse nyt sit vielä lisäksi olettaisin että esim niitä korvia osattaisiin myös tutkia sen kuuden vuoden koulutuksen jälkeen, osattaisiin ihan 6v kirjatiedon perusteella tyypillisimmät allergiaoireet, ym perusjutut joita vauhkoontuneet tavishirviöäidit tuovat lapsensa kipeinä tutkittaviksi. Vai mitä ihmettä sielä ne kuusi vuotta opiskellaan?
harjoitellaan korvien katsomista. Mikä fakta tämä edes on, että " eivät osaa katsoa korvia" ?
Ehkä papereissannen luki, että äiti luulosairas ja ravaa täällä koko ajan, joten kohtelu on sen mukaista.
Kuka on sanonut, että kaikki nuoret lääkärit tai kandit on keikkalääkäreitä?
Ja oli sanonut asiasta ja jopa suoraan pyytänyt lähetettä, samoin kuin antibioottikuuria. Mutta kun ei saanut, vaikka kuinka teki asian selväksi.
Saa nyt sitten nähdä, miten sinne sairaalaan päästään, kun ei kerran lähetettä saada...
ap
että lähete pitäisi laittaa, mutta ei laittanut, koska hänen mielestään oli kyse ihottumasta eikä tulehduksesta. Eli ei siis laittanut lähetettä ihotaudeille, koska oli kyse ihottumasta.
ap
siellä lääkärissä, niin mistä hän voi sanatarkasti tietää, mitä lääkäri on sanonut tai jättänyt sanomatta.
Tunnut olevan sellainen vosu, että varmaan olet laittanut miehesi suuhun sanat siitä, mitä lääkäri on sanonut.