Minnehän sitä menisi tänään miehen kanssa syömään Helsingin keskustassa?
Niin harvoin tulee käytyä ulkona syömässä, että sitten kun ollaan menossa, ei tule mitään hyvää paikkaa mieleen. Kertokaas te muut, mikä olisi sellainen ravintola Helsingin keskustassa, missä olisi suht edullista ruokaa (tyyliin pääruoat, esim. pastat alle 15 ¿), ruoka olisi hyvää ja se tulisi suht nopeasti. Ei kuitenkaan mikään pikaruokapaikka, eikä etninen. Ja mihin mahtuu perjantai-iltana n. klo 19 aikaan sisälle syömään.
Kommentit (15)
Nuo kakkosen mainitsemat paikat on jees.
Mutta pöytävaraus täytyy silti tehdä niihinkin. En kyllä menisi Coloradoon kahdenkeskeiselle illalliselle...
Ärsyttävää, kun netissä kun on ravintola-arvioita, niin aina joku kehuu ja joku haukkuu. Esim. Virgin Oilia mietin, mutta sitten luin arvosteluja, että on ihan huono. Santa Fe ei just nyt kiinnosta, eikä Colorado. Ollaan käyty niissä liikaa (vaikka harvoin käydään, mutta silti).
AP
on ihan kiva, hyviä tapaksia ja hienot näköalat (ravintolaloiste piste fi)
Tsekkiläisravintola Vltava on hyvä paikka, sinnekin kyllä parasta tehdä varaus tai voi joutua odottelemaan (mikä kyllä on siellä tehty ihan mukavaksi viihtyisine tiloineen). Huomattavasti parempi ainakin ku Colorado...
Rodolfo on liian kaukana. Farougessa liian kallista. Memphistä voisi miettiä. Onko siellä hyvä ruoka? Lisää ehdotuksia?
pasta-annosten olla n. 15¿, Vltava on hyvä, mutta nykyään aika mahdottomuus päästä haluamaansa paikkaan ilman pöytävarausta. Hyvällä onnella sekin voi onnistua. Mukavaa iltaa teille. Me päästään huomenna kahdestaan syömään, tosin lapset menevät jo tänään mummille tulevat vasta sunnuntaina.
tän tason paikoista hintalaatusuhteeltaan paras. En tiedä mikä maine paikalla, mutta ollaan kyllä kierretty kaikki mainitut, ja aina uudestaan mennään amarilloon. Oikeesti aika halpa, isot annokset tän tyylistä ruokaa. En kyllä tiedä pastoista. Memphiskin kyllä ihan hyvä.
Mamma Rosa, Kynsilaukka, Omenapuu, Cantina West... Paikkoja on monia...
tapainen se nimi oli. Viihdyimme loistavasti. Mutta mun kokemukset viime ajoilta rajoittuukin lähinnä tohon yhteen käyntiin
No, kaikki kai on suhteellista, kun paikka sijaitse kilometrin päässä rautatieasemalta ja 200 metrin päässä Senaatitorilta...No, onhan se kai sitten kaukana.
Memphista, Amarilloa jne. Ässäkorttipaikkoja pidän aika huomattavan tylsinä. Niihin voi mennä jossain pienemmässä kylässä, jos ei paremmasta tiedä, mutta kyllä keskustasta löytyy paljon kivempiakin paikkoja.
Tosta sijainnista ja matkasta sen verran, että meillä on aika rajoitettu aika olla keskustassa, joten sen takia ei viitsitä lähteä edes 1 km päähän, vaan ihan siinä keskustan tuntumassa pitäisi ravintolan tällä kertaa sijaita. Muuten alle 2 km säteellä olevat ravintolat eivät omasta mielestänikään ole kaukana, koska meillä on terveet jalat, mutta tänään pitäisi syödä jossain ihan keskustassa.
Kiitos ehdotuksista! Helpompi aina valita joku/jotkut paikat, kun ei tarvitse alkaa kaikkia ravintoloita käymään läpi.
-Kynsilaukassa oltiin viimeksi ja siellä oli hyvä ruoka, mutta ei silti mennä sinne uudestaan.
-Manalassa olen syönyt kerran ja siellä oli kyllä hyvä ruoka ja ISOT annokset. Täytyypä kurkata niiden ruokalista ja soittaa, jos on pöytiä jäljellä. Tota en olisi ilman vinkkiä muistanutkaan, joten kiitos siitä!
-La Famigliassa ollaan käyty kerran ja se kerta oli huono kokemus.
-Amarillo on ihan OK, mutta ehkä vähän tylsä näin kahden kesken.
-Mamma Rosa on liian kaukana täksi illaksi.
-Omenapuussa olen käynyt kerran ja oli huono kokemus.
-Cantina West on kiva, mutta ne ruoat ei just nyt nappaa.
-Benjamin' s Bistro ei vakuuttanut.
-Nuevo liian kallis.
Eli yritämme saada pöydän joko Manalasta, Memphisistä tai Virgin Oilista. Kiitos kaikille vinkkien antajille!
Etnisissäkin on pääruuat nykyään yli 15 euroa...
Voi olla nytkin jo mahdotonta saada varausta mihinkkän.