jos sinulla olisi koko päivä " vapaata" lapsista, mitä tekisit?
mies ihana haluaa antaa minulle vapaapäivän ja nyt mietin, miten sen käyttäisin. siitä on vierähtänyt jo tovi kun olen ollut IHAN yksin koko päivän.
auttakee vähän?
Kommentit (8)
fröbelin palikoita vaan kaivelin naftaliinista omia cd-levyjä.
Siivoaisin kämpän rojuista edellisenä iltana, ettei törkyisyys hairitsisi.
Kävisin hiihtämässä jos olisi aurinkoinen ilma, sulattelisin öljyvärit, vaihtaisin kukkiin mullat, lukisin lehdet kaikessa rauhassa ja joisin monta kupillista kuumaa kahvia, tekisin puutarhasuunnitelmaa. Illalla lämmittäisin saunan, tekisin kokovartalokuorinnat ja naamiot, joisin siideriä ja ottaisin tuskaisan kovat löylyt. Saunan jälkeen jatkaisin toisella siiderillä ja jollain leffalla, venyttelisin ja rasvaisin koko kropan jollain ihanan tuoksuisella. Menisin nukkumaan x-asentoon keskelle sänkyä ja ähkisin tyytyväisyydestä.
Aamiainen jossain kahvilassa, shoppailua pitkän kaavan mukaan, lounas ystävättären kanssa. Jos ilta olisi vielä vapaa, ostaisin kasan naisten lehtiä ja lueskelisin niitä sängyssä ja söisin suklaata. Nukkuisin yöni keskeytyksettä.
ja löhöisin sohvalla lukien sisustuslehtiä koko päivän. Kutsuisin kaverin mukaan laiskottelemaan.
Tai sitten lähtisin shoppailemaan ja menisin kahvilaan yms.
Yleensä vaan laiskottelen ja herkuttelen :)
Kampaajalla kävisin myös, ja kahvilla jossain konditoriassa suklaaleivoksen äärellä. Sitten kävisin ostamassa jonkun ihanan paidan vilkaisemattakaan hintalappuihin. Illalla lueskelisin ostamaani sisustuslehteä, katsoisin lemppariohjelmaani TV:stä, jos sattuisi tulemaan. Lämmittäisin saunan, ajelisin kaikki karvat pois, rasvaisin koko kropan ja kasvoille kuorinta ja naamio.
Siivoukselle tms en soisi ajatustakaan!
Sitten laitoin hyvää ruokaa ihan rauhassa ilman että kukaan ulisi kintuissa, eikä tarvinnut tehdä makaronia kuten tavallisesti. Illalla lämmitin saunan ja istuskelin lauteilla oikien pitkään ja liottelin jalkoja yms kun ei tarvinnut vahtia mahdollisesti liukastuvia lapsia. Lopuksi lueskelin kirjoja - ihan omia - niitä joissa ei ole piirroskuvia, ja join lasin viiniä ilman että mies oli heti vieressä vonkaamassa.