Tapahtumat

Kun kirjaudut sisään näet tässä ilmoitukset sinua kiinnostavista asioista.

Kirjaudu sisään
Tervetuloa lukemaan keskusteluja! Kommentointi on avoinna klo 7 - 23.
Tervetuloa lukemaan keskusteluja! Kommentointi on avoinna klo 7 - 23.

Miten oikealla tavalla kannustaa ei-liikunnallista 5-v. poikaa, joka

Vierailija
24.03.2008 |

alkanut tajuta sen, että suurin osa ikäisistä ja nuoremmistakin esim. juoksee häntä kovempaa, uskaltaa hypätä korkeammalta ja kiipeillä, jne. Poikamme on tosi fiksu, mielikuvituksen puolesta ja kielellisti lahjakas kaveri, mutta liikunnallisesti siis sieltä hitaammasta päästä ja melko kömpelö.



Hän on alkanut nyt 5-v tienoilla vertailemaan itseään muihin ja monet itkun pillahdukset on jo tulleet, kun huomaa, että joku nuorempikin tyyppi juoksee nopeammin. Alkanut tulla paljon sitäkin, ettei poikamme halua osallistua ollenkaan leikkeihin, joissa joutuisi jollakin tavalla kilpailemaan toisten kanssa - hippakin on huono leikki, jos ei sitten saakaan muita kiinni. Mielellään ottaa leikissa esim. tuomarin tai jonkun muun " koordinaattorin" roolin, mutta ei sekään aina onnistu, jos kaverit kokevat itseään määräiltävän tai mennä viilettävät jo kaukana, eikä meidän poika pysy perässä.



Minulla siis on jo nyt kova huoli, kuinka esikoisemme kouluiässä pärjää poikaporukoissa ja liikuntatunneilla, kun on sen tyyppinen kuin on. Ei agressiivinen, ei kilpailuhenkinen, pohtijatyyppi, sanaseppä. Näitä kun tuntuu olevan vähemmistö :(



Miten kannustan oikein? Millaisilla sanoilla kasvatamme vanhempina tällaisen pojan itseluottamusta? KIITOS, jos jollakin kokemusta tai näkemystä!

Kommentit (14)

Vierailija
1/14 |
24.03.2008 |
Näytä aiemmat lainaukset

pääsi tuossa iässä sellaiseen Moto-jumppaan (siis motorisesti heikompien lasten jumppakerho). Siellä muutkin vasta treenamassa taitoja, ei tarvinnut itkeä omaa osaamattomuutta. Ohjaajana oli tosi kannustava ja pirtsakka mieshenkilö. Leikkivät kaikenlaista polttopallosta tervapataan, sitten oli sellaisia ratoja selvitettävänä jne. Leikin varjolla erilaisia harjoituksia. Maksoi 20¿/kausi.

Vierailija
2/14 |
24.03.2008 |
Näytä aiemmat lainaukset

Liikuntaa kun on nopeutta/kestävyyttä vaativia lajeja. Jokaiselle löytyy jotakin, jos unohtaa toistella, että kun tämä lapsi on niin ei-liikunnallinen.



Minunkin lapseni harrastaa liikuntaa innolla, vaikka onkin liikuntavammainen jossain määrin. Hän nauttii itse tekemisestä, ei paremmuudesta. Ikää 4,5v. ja korvien välissä ei puutteita.

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
3/14 |
24.03.2008 |
Näytä aiemmat lainaukset

tuo Motojumppa. Mikä olisi vastaava ryhmä Espoossa?



t. Ap joka ottaa mielellään lisää vinkkejä vastaan. Ihan niistä sanoistakin, millä lohduttaa " huonommuuttaan" itkevää lasta. Mitä sanoa siinä tilanteessa?!?

Vierailija
4/14 |
24.03.2008 |
Näytä aiemmat lainaukset

Erittäin älykäs ja fiksu. Minä olen sanonut hänelle, että hän on fiksu ja älykäs ja että kaikessa ei voikaan olla paras. Olen sanonut, että tärkeintä on, että liikkuu ja saa liikkua hitaammin kuin muut eikä tarvitse olla paras siinä. Olen sanonut myös, että hän on paljon älykkäämpi kuin ne pojat, jotka osaavat juosta lujaa. Olen sanonut myös, että on paljon tärkeämpää olla fiksu kuin nopea juoksemaan. Tyhmäkin osaa juosta, mutta fiksuja on harvassa. Tämä kuulostaa kirjoitettuna typerältä, mutta haluan vain selittää, että olen koittanut korostaa pojalleni, että hän on hyvä sellaisena kuin hän on, jotta hänen itsetuntonsa säilyy hyvänä. Olen sanonut, että mitä sillä on väliä, vaikka juokset hitaammin kuin muut, pääasia että juokset.

Vierailija
5/14 |
24.03.2008 |
Näytä aiemmat lainaukset

espoon kaupungin sivuilla joko uimahallien tai muun ohjatun liikunnan kohdalla

Vierailija
6/14 |
24.03.2008 |
Näytä aiemmat lainaukset

Tietenkään tähän ei sovi asetelma, että sinä olet -parempi kuin muut- jossain vielä tärkeämmässä asiassa. Kaikki ihmiset pitäisi hyväksyä, vaikka eivät olisi parhaita missään.



Kilpailuhenkinen lapsesi voi ehkä olla - hän ei kestä häviötä ja ei halua olla ollenkaan mukana. Miten sen nyt ottaa.



Oma poikani ei tykkää poikien suosimista joukkuepeleistä ja harkiten valitsee lajit, joista tykkää. Tärkeää on kuitenkin liikkua, tavalla tai toisella, ja siitä on hyvä puhua ja näyttää oma esimerkki.

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
7/14 |
24.03.2008 |
Näytä aiemmat lainaukset

pojan laji..



Tuosta " parempi kuin muut" -asiasta olen hiukan eri mieltä. Kyllä jokainen kai haluaa tuntea olevansa jossakin asiassa " tosi hyvä" ? Vai kuinka?



t. äiti, jolla samankaltainen poika kuin ap:lla. Piirtäminen on se hänen juttunsa. Käden jälki on 7-vuotiaalle huimaa. Mutta liikuntapuoli tökkii :=/ Laji on hakusessa vielä täälläkin.

Vierailija
8/14 |
24.03.2008 |
Näytä aiemmat lainaukset

sen lisäksi voisit koittaa löytää hänelle sellaisen harrastuksen, joka olisi jossain määrin liikunnallisesti aktivoiva, mutta ei liian kilpailuhenkinen. Ei sellainen, jossa " huonot ja hitaat" pojat dissattaisiin vaihtopenkille.



Miten olisi esim. ratsastus, partio tai judo?

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
9/14 |
24.03.2008 |
Näytä aiemmat lainaukset

Vanhempi poika 7-v ja hän ei tykkää yhtään kilpailla,koska vihaa häviämistä. Harrastaa aikidoa. Siinä ei kilpailla kuin itsensä kanssa. Itsetunto on kasvanut ja tykkää kovasti tästä liikunta lajista, vaikka muusta liikunnasta ei pidä.

Vierailija
10/14 |
24.03.2008 |
Näytä aiemmat lainaukset

eikä noissa naperoryhmissä oteta kontaktia eikä tarvitse olla rämäpää. Pääsoin liikunnallisia leikkejä, ripaus itse lajia. Opettavat hyvää kehon hallintaa joka on perusta kaikelle liikunnalle.



Meillä pari vuotta sitten juuri ap:n pojan kaltainen poika aloitti yhden yllämainituista lajeista juuri siksi, että saisi liikunnalliselle puolelle taitoa (tätä ei tietenkään lapselle kerrota) ennen koulun aloittamista. Olikin sitten ekaluokalla muutamissa lajeissa luokkansa parhaimmistoa, teki aika hyvää liikunnallisesti arahkon pojan itsetunnolle.



Koulumaailma on julma näille liikunnallisesti kömpelöille, siksi kannattaa sitä puolta miettiä ennen kouluikää. Eikä kyse ole siitä, ettei hyväksyisi lastaan sellaisena kuin lapsi on, kyse on siitä että tukee lasta niillä osa-aluieilla joilla vaikeuksia.



Ota selvää paikkakuntasi nassikkapaineista ja itämaisten lajien naperosyhmissä, monissa aloittavat juuri 5v

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
11/14 |
24.03.2008 |
Näytä aiemmat lainaukset

Poika käy myös liikkarissa kerrav viikossa (liikuntaleikkikoulu).

Vierailija
12/14 |
24.03.2008 |
Näytä aiemmat lainaukset

muut painijat olivat pieniä ja ketteriä, ja poika jäi joka asiassa viimeiseksi, eli ei viihtynyt. Nyt käy telinevoimistelussa ja tykkää kovasti.

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
13/14 |
24.03.2008 |
Näytä aiemmat lainaukset

Luultavasti eivät ota enää tähän aikaan vuodesta, mutta soita ja kysy!



Perusliikuntakurssi, kömpelöt lapset (6-12 v.)

Keski-Espoon uimahallissa



Äiti-vauva -liikunta, aikuinen-lapsi -liikunta (1-3 v. lapset ja vanhemmat),

Löydä liikunta -ryhmät (4-5 v., 6-8 v.), tanssi ja voimistelu (5-6 v.)

Nämä ovat Liikuntaklubin, jonka toimintaa Kauklahdessa. Ystäväni lapset hyötyneet tuosta Löydä liikunta - ryhmästä.

Vierailija
14/14 |
24.03.2008 |
Näytä aiemmat lainaukset

Kysäisin tänään pojalta, mikä olisi hänelle mieluisin urhelulaji. Vastasi että judo tai hippokisat :) (" koska siellä kaikki saavat mitalin" ). Liikkis :)



t. Ap