Kuinka yleistä koliikki on? Kaipaisin kovasti toista lasta, mutta pelkään koliikkia, vaikka esikoisella ei sitä ollutkaan..
Luulen etten jaksaisi sitä... Pelkään mitä tekisinkään siinä väsymyksessä. Esikoinen oli ns. helppo vauva. Tyytyväinen, kun vaan sai tissiä aina kun halusi.. Jotenkin pelottaa uusi vauva.
Kommentit (3)
Onhan se varmasti raskasta mutta se kestää niin vähän aikaa kun suhteuttaa sen lapsen elämään! Eli jos pelkäät jotain muutaman kuukauden vaikeutta niin sulla on edessä kyllä hankalaa aikaa lapsen kanssa -se kun voi olla muutenkin vaikea eikä vain kärsiä koliikista.
Ymmärrätkö? Se koliikkiaika menee ohi niin nopeasti, että tuskin nyt sen takia kannattaa alkaa pelätä!
Sen yleisyydestä en tiedä, mutta meillä on kolme lasta joilla ei yhdelläkään ole koliikkia ollut. Toisaalta taas miehen siskolla on kaksi lasta joilla on ollut kummallakin ja mun siskolla on kaksi lasta joista toisella on ollut koliikki. Sattumaa?
tuli kaksi koliikkilasta putkeen. Oli raskasta, mutta siitä selvittiin!
Ja siinä ajanjaksossa se koliikki on todellakin niitä pienimpiä huolenaiheita...