Inhoan lapsen viemistä eskariin!
Molemmat miehen kanssa tehdään vuorotyötä. Kun on iltavuoro tai vapaa keskellä viikkoa niin ai että se kyrpii herätä aikaisin eskarin takia! Eskarissa pitää olla miel. klo 8, viimeistään 8.30. Lisäksi tietenkin kyseinen eskarilainen tappelee joka asiasta tai muuten vaan hidastelee ja haaveilee. Ennen eskaria sentään sai viedä milloin halusi ja kouluun taas menee muilla tavoilla. Väsyttää ja ottaa aivoon herätä eskarin takia.
Kommentit (13)
Anna lapsenkin vielä nauttia tämän vuoden ajan niistä vapaista aamuista ja vapaapäivistä.
Niin haluaisinkin antaa hänen mennä myöhemmin tai olla kotona mutta eskariopettaja syyllistää sitten meitä vanhempia ja lasta ja lapselle tulee sellainen olo, että paikalla on pakko olla tai on jotenkin huonompi kun muut. On siis joskus aamuisin ihan paniikissa, että ehdinhän mä nyt ettei tule sanomista! Olisin myös halunnut viedän lapsen vain 4 päivänä viikossa ja pitää yhden kotona mutta eskariopettaja ilmoitti, että tuskin kukaan lapsi haluaa olla minään päivänä poissa... Muutenkin tää ope pitää sitä eskaria maailman tärkeimpänä juttuna selkeesti.
Ilmoitat eskariopelle selkeästi ja lyhyesti, että lapsesi ei tule sinä ja sinä päivänä eskariin. Piste. Tai että lapsesi käy eskaria 4:nä päivänä viikossa. Tai soitat aamulla ja ilmoitat, ettei lapsesi tule tänään.
Miksi tehdä pienistä asioista suuria?
ei ole ammattilaisen toimintaa.
t. 6
ei lasten. Lapsi ei ole sanansaattaja eikä muutenkaan vastuussa noista asioista.
Viet silloin, kun teille sopii/ teille on tarpeellista. Tietysti on korrektia ilmoittaa etuikäteen, mitkä päivät lapsi on kotona. Mistään hän ei taatusti jää paitsi, vaikka vapaapäiviä eskarista viettääkin. Päinvastoin, on upeaa, kun saa viettää vapaapäiviä omien vanhempien kanssa. Ensi vuonna sitten kun on koulu, ei sieltä voi olla poissa, kuin sairauden takia tai anomalla etukäteen lupaa. Siksi tämä seikka kannattaa kuitenkin kertoa eskarilaiselle itselleenkin, että ymmärtää jo etukäteen eskarin ja koulun eron tässä suhteessa. Eskariopelle teidän perheen ´päätös ei kuulu. Olen itse kuullut monen eskariopen kertovan taasen vanhemmille, että nyt on vielä mahdollisuus viettää arkivapaitakin, joten nauttikaa. Koko eskariinkaanhan ei olisi ollut pakko laittaa lastaan, vanhempien valinta sekin. Kunnan vain täytyy antaa siihen mahdollisuus, vanhemmat saavat päättää.
T. luokanopettaja, jolla on myös oma eskarilainen.
Minä olen ainakin ottanut sen kannan, että tämä on viimeinen vuosi kun voimme vielä ottaa vähän easymmin ja koska minä teen kuopuksen takia 4 päiväistä viikkkoa, niin myös esikoinen on eskarissa vain neljänä päivänä viikossa. Ei ole koskaan ollut mikään ongelma - ei lapselle itselleen eikä opettajalle.
Meillä on kokemuksia kahdesta eskarista, ja molemmat alkoivat klo 9. En tiennytkään, että alkamisajat voivat vaihdella tuolla tavalla. Eskaripäivän pituus kai on neljä tuntia kaikilla (?).
ei siellä ole pakkoolla joka päivä,, ei se ole koulu vielä, ja loppujen lopuksi päivän aikana atehdään vähän eskaritehtäviä
Meillä on kokemusta jopa sellaisesta eskarista, että eskarilaiset oli jaettu kahteen ryhmään, ip (iltapäivä)- ja ap-ryhmään.
Hassu ajatus että eskarilla olisi joku valtakunnallinen alkamisaika :)
Vierailija:
Meillä on kokemuksia kahdesta eskarista, ja molemmat alkoivat klo 9. En tiennytkään, että alkamisajat voivat vaihdella tuolla tavalla. Eskaripäivän pituus kai on neljä tuntia kaikilla (?).
etkö Sinä murehdi, muista kuin sairaudesta tai kuolemasta?
Olen vuorotyössä oleva yh, lapsi käy vuoropäiväkodin eskaria, joka alkaa klo 9. On tiettyjä päiviä, jolloin toivottavampaa olla paikalla, silloin vien aiemmin. Mutta muuten työvuoron mukaan. Koska on illalla myöhemmin paikalla, saattaa jonkun lto:n kanssa tehdä tehtäviä kahdestaan, jos on jotain jäänyt rästiin.