Päiväkodin perheilta ei vois vähempää kiinnostaa
Lähteä viettämään viikon ainoaa vapaailtaa vaivaantuneeseen seuraan. Menen mieluummin valokuvauskurssille ja lapsi menee isälleen.
Kommentit (18)
sitä en jätä väliin jonkun teennäisen jutustelun takia. Jos isä haluaa mennä lapsen kanssa, niin menköön. Epäilen kyllä että ei mene
lapsesi saattaisi tykätä tuosta illasta ?
eikä kukaan puhunut mitään kahvitarjoiluhuoneessa. Päiväkodissa lapseni käy tästä lähtien vain päivisin. Juhliin emme enää osallistu
teille, jos naama norsun pimpsalla siellä juhlassa/perheillassa olette.
Ja naama on kyllä norsunvitulla jos joudun päiväkotiin illalla raahautumaan ja leikkimään jotakin typeriä tutustumisleikkejä
Toki joulu ja kevätjuhlat, mutta tämmöset höpöhöpö illat joista ei kukaan taida kostua mitään. Henkilökuntaa ottaa päähän ja vanhempia myös.
Itse kyllä mieluummin käyn kasvatuskeskustelut lastentarhanopettajan kanssa kahden kesken sopivana ajankohtana, muuta infoa ehtii saada lasta viedessä ja hakiessa.
Pian 26 vuotta vanhempainillossa käynyt ja jatkuu!Vierailija:
sitä en jätä väliin jonkun teennäisen jutustelun takia. Jos isä haluaa mennä lapsen kanssa, niin menköön. Epäilen kyllä että ei mene
Se ehkäisee päiväkotikiusaamista kun vanhemmat tuntevat toisensa valmiiksi ja ovat helpommin puheyhteydessä. Myös eskariin ja kouluun siirryttäessä vanhemmatkin tarvitsevat usein tukea vertaisiltaan, on hyvä että tuntee jo muita vanhempia!
Minua harmittaisi todella paljon jos en pääsisi menemään niihin. Jopa vanhempainillat ovat todella lepposia ja viihtyisiä tilaisuuksia.
Tosin lapsemme ovat yksityisesä päiväkodissa jossa vaanhepain toiminta on muutenkin todella aktiivista. Olen tutustunut moniin vanhempiin ihan kunnolla. Moni äiti on käynyt meillä kahvilla samalla kun lapsi on ollut leikkimässä, samoin minä heillä. Jutunjuuresta ei todellakaan ole pulaa päiväkodin tapahtumissa, ja vaivaantuneisuus on kaukana.
Mikä mukavinta, esikoululuokka siirtyy lähes kokonaan samalle luokalle kouluun ja vanhempien yhteydenpito jatkuu edelleen. Tämä on tietääkseni melko harvinaista yleisesti? Monikaan ystäväni ei edes tiedä ulkonäöltä lapsensa luokkatovereiden vanhempia.
Menetät ap paljon siitä, mitä homma voisi parhaimmillaan olla. Lisäksi lapset ovat todella mielissään ja ylpeitä kun saavat esitellä vanhemmilleen päiväkotiaan konkreettisesti ja kertoa mitä ovat siellä tehneet.
Miksi vanhempia ei kiinnosta se, millaisessa tarhassa/hoitopaikassa lapset päivänsä viettävät ja millaisessa seurassa? Nämä iltajutut ovat just sitä varten että asioihin voisi ehkä vaikuttaa/kehittää/verkostoitua jne. Kertoo mielestäni aika paljon siitä, kuika paljon lapsi tai lapsen hyvinvointi merkitsee vanhemmilleen.
viikon ajan tutustumassa ennenkuin lapsi aloitti hoidon. Olemme myös käyneet kerhossa kyseisessä päiväkodissa. eli omaan harrastukseen menen huomenna. ap
enkä välitä tutustua hoitokavereiden vanhempiin
...että juuri ne vanhemmat, joiden pitäisi olla läsnä koulun tai päiväkodin vanhempainilloissa ja vastaavissa, loistavat poissaolollaan. Samat vanhemmat eivät ole kiinnostuneita lastensa koulunkäynnistä, mikä näkyy tietysti sitten koulumenestyksessäkin.
Epäilen kyllä, että ap on provo.
Siitä on ollut paljon iloa, kun lapset ovat alkaneet kyläillä toistensa luona iltaisin. Eskari- ja kouluiässä. En laskisi lastani sellaisen kaverin kotiin, jonka vanhempia en tunne.
Vierailija:
Ja jos lapsi kertoisi että päiväkodissa on jotain epäilyttävää, Veikko vaikkapa kiusaa häntä ja Marttia joka päivä, on paljon helpompi ottaa yhteyttä Veikon ja Martin vanhempiin kun on edes pintapuolisesti tutustunut heihin.
Valitettavasti asia vain on juuri niin kuin 18 sanoi, ne vanhemmat, joita vanhempainiltojen ym. informaatio eniten koskettaisi, eivät välitä edes tulla paikalle.