Tapahtumat

Kun kirjaudut sisään näet tässä ilmoitukset sinua kiinnostavista asioista.

Kirjaudu sisään
Tervetuloa lukemaan keskusteluja! Kommentointi on avoinna klo 7 - 23.

En ymmärrä tupakoitsijoita jotka ovat haastaneet tupakkayhtiöt oikeuteen

Vierailija
03.03.2008 |

350 000 euron vaateet tupakkafirmoilta



Kolme naista vaatii sairastumisistaan tilille Amer Sports sekä British American Tobacco Nordic -yhtiöitä. Oikeuskäsittely alkoi tänään Helsingin käräjäoikeudessa.



Miten se voi olla tupakkayhtiön syy jos on sairastuneet kukaan ei vaadi heitä polttamaan. Sama asia kuin ylipainoinen haastaisi ruokaa valmistavat laitokset oikeuteen kun ovat läskistyneet ja saavat liitännäissairauksia.



Tänään alkanut tupakkaoikeudenkäynti jatkuu toukokuun lopulle saakka.



Helsinki

STT



Tupakkayhtiöt oikeuteen haastaneet kolme naista vaativat yhtiöiltä Helsingin käräjäoikeudessa yhteensä 350 000 euron korvauksia. Naiset haluavat tupakkayhtiöt vastuuseen sairastumisistaan vakaviin keuhkosairauksiin.



Amer Sports sekä British American Tobacco Nordic kiistävät kaikki vaateet.



Tänään alkanut oikeudenkäynti jatkuu toukokuun lopulle saakka.

Kommentit (11)

Vierailija
1/11 |
03.03.2008 |
Näytä aiemmat lainaukset

- ovat aloittaneet tupakoinnin hyvin nuorina (12-13 v), eivät voi itse vastata teoistaan tuon ikäisenä

- tupakkayhtiöt vuosikymmeniä tahallisesti koukuttaneet erityisesti lapsia ja nuoria jne.

Vierailija
2/11 |
03.03.2008 |
Näytä aiemmat lainaukset

Ko. naisethan ovat jo eläkeikäisiä eli aloittaneet (ja jatkaneet) tupakoinnin hyvinkin 30-40 vuotta sitten.

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
3/11 |
03.03.2008 |
Näytä aiemmat lainaukset

Vielä kun joku kanne menisi läpi. Parasta jos tupakka kiellettäisiin kokonaan =)

Vierailija
4/11 |
03.03.2008 |
Näytä aiemmat lainaukset

Ei se nimittäin mikään ihan tuore uutinen ole että tupakka on terveydelle vaarallista... Lienee ollut tiedossa ainakin sen 15-20v???

Vierailija
5/11 |
03.03.2008 |
Näytä aiemmat lainaukset

Tämänlaiset oikeudenkäynnit ovat todella surkuhupaisia, jokainen päättää vetääkö sen röökin tai syökö sen pekonin.

Vierailija
6/11 |
03.03.2008 |
Näytä aiemmat lainaukset


Uskon että tupakan vaaroista ovat saaneet näinä vuosikymmeninä riittävästi tietoutta lopettaakseen kyseisen paheen.



Vastustan itse tupakkaa ja en ole polttanut koskaan. Järkeni sanoi 70-luvulla ettei tupakkiin kannata koskea. Johan sen paha haju kertoi ettei se voi olla hyväksi.

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
7/11 |
03.03.2008 |
Näytä aiemmat lainaukset

tupakkaa mainostivat vielä lääkäritkin. :D Tai ainakin toi kevytsavukehöpöhöpö oli voimissaan. Ja jos ovat jatkaneet valistuksen ajan tulemisen jälkeenkin, niin voivat vedota jo aikaansaatuun riippuvuuteen.



Kyllä minäkin aloitin tupakoinnin tyhymänä 12-vuotiaana, tosin 80-luvulla. Ja ehkä voisin vetää oikeuteen ne siitä, että minulle myytiin ihan laillisesti 16-vuotiaana tupakkaa. Tai jos vetäisis valtion oikeuteen siitä hyvästä. :) No en aio, sitä paitsi olen lopettanut.

Vierailija
8/11 |
03.03.2008 |
Näytä aiemmat lainaukset

No enpä nyt tiedä onko riippuvuudella perusteita... Kyllä sitä siitä itsensä irti saa jos TODELLA haluaa...

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
9/11 |
03.03.2008 |
Näytä aiemmat lainaukset

Sitten kun haluaa lopettaa, ei se onnistukaan sen riippuvuuden takia. Ja jos riippuvuus on saatettu aikaan harhaanjohtavalla mainonnalla, niin avot.

Vierailija
10/11 |
03.03.2008 |
Näytä aiemmat lainaukset

Tietäväthän ostajat, että huumeet ovat vaarallisia ja niihin voi jäädä koukkuun.

Miksi tupakkayhtiöt saisivat harjoittaa tätä samaa huumekauppaa ilman mitään vastuuta ja rangaistusta?

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
11/11 |
03.03.2008 |
Näytä aiemmat lainaukset

Jo järjen vastaista oletta että pahan hajuinen ja makuinen ja yskittävä kääryle olisi terveydelle ok...



Ymmärrän jos olisi haastettu oikeuteen joskus 90-luvun alussa kun ehti polttaa jo niin kauan aikoinaan kun vaaroista ei kerrottu... mutta että nyt haastetaan oikeuteen kun 20 vuotta on jo tiedetty tupakan haitoista...

Taisivat rouvat vaan olettaa että ei se omalle kohdalle napsahda jo lopettivat vasta viime vuonna kun syöpäennuste tuli.