lapsi riehaantuu kun tulee vieraita
Miten saan lapseni ruotuun kun vieraita tulee niin alkaa hirvee surraaminen ympäri kämppää, yhtään ei kuunnella mitä vieraat tai vanhemmat sanoo, menee vaan ja rallaattaa yksinään innosta. Kun vieraat lähtee istuu lattialle ja leikkii TODELLA nätisti. Välillä olen antanut pikku purkin rusinoita jolloin pysyy paikallaan sen hetken kun syö ne tai sitten on katsottu yksi lastenohjelma mutta kun haluaisin että lapsi leikkii vieraiden kanssa eikä surrais ihan mahottomana. Onko muita samalaisia. Pojalla ikää 2½V. Itse kun mennään jonnekkin kylään niin menee huomattavasti paremmin.
Kommentit (8)
miksi kylässä ja avoimessa päiväkodissa osaa käyttäytyä.
ap
Vieraiden tulemiseen latautuu niin kovat odotukset, että menee ihan sekaisin. Sama oli aikoinaan kerhossa käynti. 2½ v on vielä niin pieni, että ei kannata vielä stressata leikkimisestä yhdessä muiden kanssa.
Älä lataa lapselle liikaa odotuksia. Jos toteat, että Maija-täti tulee käymään, eikö olekin tooosi ihanaa, niin lapselle latautuu ylisuuria odotuksia vierailua kohtaan. Ja sitten vaikuttaa myös se, että jos mummot ja ukit käydessään jakavat kaiken huomion ja rakkauden lapsenlapselleen, niin lapsi jotenkin ymmärtää, että vieraat tulevat vain häntä rakastamaan ja huomioimaan.
Kun vieraita tulee, alkaa mieletön show...
Minkäs sille mahtaa, en viitsi alkaa vieraiden aikana kauheesti meuhkaamaan.
Lapsi on hyvin innoissaan aina kun meille tulee vieraita, helposti lipsahti riehumisen puolelle varsinkin pienempänä (täytti juuri 3v). Nyt kun lapsi osaa paremmin jo puhumalla ottaa kontaktia vieraisiin, pörrääminen on vähentynyt. Meidän lapselle oli/on tärkeää, että hän saa olla mukana vieraiden kanssa ts. vieraat ovat myös hänen vieraitaan. Jos lapsi sivuutetaan, siitä yleensä seuraa sitä riehumista.
Yritä ottaa lapsi mukaan vieraiden kanssa olemiseen alussa, pyydä vaikka esittelemään piirustuksia tms. Sitten vaivihkaa ensi-innostuksen laannuttua hivutat lapselle jotain omaa hommaa, piirtämistä tai vaikka videoita, että saatte olla myös aikuisten kesken.
En ole koskaan tavannut vierailutilanteessa hillittömästi hilluvaa 17-vuotiasta.
Yksi keino millä voit vähentää pörräystä on, että opetat lapselle sosiaalisen koodin mitä tehdään kun vieraita tulee. Lapsi ei voi tietää miten kuuluu toimia vieraiden tullessa, jollei sitä hänelle opeteta. 2½vuotiaalle on vähän heikkoa vielä opettaa, mutta jotain pientä kuitenkin. Esim. kerrot, että kun vieraita tulee, mennään ovelle vastaan, kätellään nätisti (vaikka ei muuten käteltäisi, niin voi rauhoittaa pörräämistä), toivotetaan tervetulleeksi, laitetaan takit naulakkoon jne. Ja lapselle omia pikkutehtäviä näihin seremonioihin mukaan.
Nauttii saadessaan huomiota ja meno yltyy sitä mukaan. Normaalia käytöstä sosiaaliselta leikki-ikäiseltä lapselta.
hirveä meuhkaus ja esitys kun tulee vieraita. En olesiitä niin hirveästi jaksanut stressata, aikansa kutakin.