Tapahtumat

Kun kirjaudut sisään näet tässä ilmoitukset sinua kiinnostavista asioista.

Kirjaudu sisään

Hei omakotirakentajat ja remontoijat, laitoitteko olohuoneeseen tapetit vai maalia?

Vierailija
21.02.2008 |

Lattia on tummahko, pähkinää ja katto vaaleaa paneelia. Haluan yksikertaisen tyylikästä. Maali ajaisi asian mutta saisiko tapetilla enemmän tunnelmaa jos siinä olisi jotain pientä hillittyä " jujua" ? Ja kenties viimeistellymmän näköistä?

Kommentit (6)

Vierailija
1/6 |
21.02.2008 |
Näytä aiemmat lainaukset

pohjatyöt pitää vaan tehdä todella hyvin, ellei sitten maalaa lasikuitutapetin päälle.

Vierailija
2/6 |
21.02.2008 |
Näytä aiemmat lainaukset

Muihin huoneisiin tulee alas lasikuitutapetti väliin boordi ja ylös sitten hillitty paperitapetti.



Ollaan juuri pintaremonttia tekemässä ja kahden lastenhuoneen värit on jo valittu. Vielä olisi mietinnässä kahden muun huoneen sävyt sekä kahden eteisen.



Päädyttiin lasikuitutapettiin koska perheessä on kaksi pian neljävuotiasta.

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
3/6 |
21.02.2008 |
Näytä aiemmat lainaukset

Meillä muuten maalipintaa, mutta kahdella seinällä tapettia. Mielestäni tapettipinta on laadukkaamman ja pehmeämmän näköinen, tosin maalipintaa helppo uusia... Kannattaa miettiä, miten usein haluat vaihtelua.

Vierailija
4/6 |
21.02.2008 |
Näytä aiemmat lainaukset

Olohuoneessa ja muissakin huoneissa.

Vierailija
5/6 |
21.02.2008 |
Näytä aiemmat lainaukset

mutta nyt on valmistumassa uusi talo, ja siihen laitetaan tupakeittiön ainoalle ehjälle seinälle kuviotapetti, muut seinät maalataan. Meillä tosin on lapset vielä tosi pieniä, kolmivuotias ja kaksi vastasyntynyttä, tässä vaiheessa tuntui järkevämmältä maalata kun ei tiedä mitä kolhuja yms seiniin voi tulla. On sitten helpompi laittaa pinnat uusiksi kun pikkulapsiaika on ohitse..

Vierailija
6/6 |
21.02.2008 |
Näytä aiemmat lainaukset

koska meidän mielestä se näytää paremmalta, minun mielestäni se tuo taulut paremmin esiin kuin tapetti ja miehen, joka on rakennusmies, mielestä se on arvokkaampi tapa kuin tapetointi (sekä maaleja että tapetteja on toki eri hintaisia, mutta näitä fiksaatioita on itse kullakin)



Lisäksi mä en tykkää toistuvista kuvioista en isoista enkä pienistä, en hillityistä enkä aktravaganteista - halusin oikeasti yksivärisen, kuviottoman seinän.

Kirjoita seuraavat numerot peräkkäin: viisi seitsemän neljä