Mitä klassikkohuonekaluja hankkisit / olet hankkinut?
Kommentit (12)
hankkisin boknäs:n kirjahyllyä valkoisena.
sitten artekin valaisin olisi huippu.
kukkapuron saturnus-tuolit, ja muuta kukkapuron vähemmän tunnettua jutskaa jotka kuitenkin kai jo klassikoiksi voidaan lukea.
niitä meilläkin on. Mutta onhan ne tylsiä...
Jakkaroita, naulakko, koko seinällinen kirjahyllyjä, tarjoiluvaunu, kaksi tuolia, työhuoneen tuoli...
ja nimenomaan Aallon huonekalut miellyttävät silmää, onkin jo ja lisää hankitaan rahkeiden mukaan. Pitkäaikainen unelmani on Aallon tarjoiluvaunu kaakeleilla mutta milloinkahan löytyisi rahat sen hankintaan. Viime aikoina olen taas innostunut haaveilemaan Aallon lampuista, Bell-lamput keittiön pöydän päälle ottaisin iloiten.
Enemmän tykkään isovanhemmilta perityistä funkis-huonekaluista.
kiinnostaisiko jotakuta Kukkapuron tarjoiluvaunu. Kromia ja lasia kaksikerroksinen
Muuramea, Valantia, Artemidea jne. :) Mik olisi klassinen pitkäikäinen ruokapöytä ja tuolit? Artekit ei iske ja tuntuu että Eamesejakin on joka paikassa vaikka nättejä ovatkin. Seiska-tuoleista tykkään mutta en ehkä tarpeeksi. Muita ideoita?
String-sarjaa, mutta ei sitä joka blogissa vilahtelevaa pocketia vaan ihan isomman kirjahyllyn hankin. Joku kaunis nojatuoli voisi olla myös mahdollinen sijoitus. Jotain sellaista siis, joka sopii ja mahtuu mukaan erilaisissa elämäntilanteissa.
Barcelona-tuoli tai sohva/rahi. Ihan realistinen suunnitelma, ovat viehättäneet kauan.
musta on jännempää ostaa uusien suunnittelijoitten uusia töitä
(no ok, on meillä pari aaltojakkaraa, niiölä ei kai voi suomalainen välttyä)