Minkä ikäiseksi asti olette nukkuneet vanhempienne huoneessa?
Tuli tosta toisesta ketjusta mieleen, missä kysyttiin, että tarviiko jokainen lapsi oman huoneen, että onko kukaan jakanut pitkään huonetta vanhempien kanssa, koska muuta tilaa ei ole ollut? Itse jaoin huoneen vanhempien kanssa 13-vuotiaaksi asti ja sitten vanhemmat saivat riittävästi rahaa laajentaakseen taloa.
Kommentit (10)
Sitten sisko ja veli muutti pois kotoa ja mä sain valita kahdesta huoneesta=)
Asuttiin eka vuosi yksiössä ja sitten muutettiin rivariin, jossa mulle oli omahuone.
Mulla oli siis omakin hune, mutta en halunnut nukkua siellä.
(Tyttäremme on nyt 4v ja nukkuu meidän kanssa, vaikka hänellä onkin oma huone. Saa myös nukkua niin pitkään meidän kanssa kuin haluaa.)
Mulla oli siis omakin hune, mutta en halunnut nukkua siellä.
(Tyttäremme on nyt 4v ja nukkuu meidän kanssa, vaikka hänellä onkin oma huone. Saa myös nukkua niin pitkään meidän kanssa kuin haluaa.)
Ja vaikka yhteiselo isovelin kanssa sujuikin pääosin ongelmitta, oli ihanaa lopulta 10-vuotiaana saada ikioma huone! Se oli pientäkin pienempi ja ullakolla, mutta silti iiiiihana :) Sinne kutsuin kavereitakin käymään, veljen kanssa yhteiseen huoneeseen en kovin usein. Eikä velikään. Mutta toisaalta olen kyllä ollut itse leikkimässä kavereilla, joilla on ollut yhteinen huone sisarustensa kanssa. Ja monihan on nukkunut vanhempiensa makuuhuoneessa kouluikään asti, vaikka heillä olisi omakin huone! Että sopu sijaa antaa kuitenkin.
serkkuni (poika) nukkuin vanhempiensa kanssa 19-vuotiaaksi :o. Enoni oli niin pihi ettei halunnut muuttaa isompaan asuntoon, rahaa kyllä on kuin roskaa. Ei ollut mikään yllätys että enoni vaimo lähti lätkimään kun sai pojan aikuiseksi ja kotoa pois opiskelemaan.
kun muutimme uuteen omakotitaloomme, jossa sain oman huoneen. Oli vuosi -77. Vieläkin muistan tunteen, kun makasin ensimmäisenä iltana oman huoneeni sängyllä omassa vaaleanpunaisessa huoneessani.
asuttiin kaksiossa jossa ennen siskoni syntymää nukuin äidin ja isän kanssa samassa huoneessa, sänkyjen välissä oli kirjahylly. Kun sisko syntyi, hän sai tuon paikan ja minä sain oman sopen olohuoneesta. Tämä 80-luvun alussa. No vuoden päästä tästä muutettiin jo omaan taloon jossa saimme omat huoneet kumpikin (minä ja sisko).
ei ollut ennen kuin sisko muutti kotoa pois.