Tosi törkeää! Päivähoidon laskutuksesta!
Päivähoitotoimistoon piti viedä uusi palkkanauha kun miehen palkka nousi.. Oli laskenut sitten kuukausituloiksi VAIN tammikuussa maksettuja lisätyötunteja yli 400 eurolla mukaan!
Eikö se pitäis laskea siitä normaalista kuukausipalkasta.. Tietenkin tammikuun osalta laskuttaa niitä lisätyötuntejakin, mutta että koko vuosi maksetaan sitten maksimia kun on tuo 400 euroa tuolla mukana, jota ei tule kuin tuon kerran..
Millä tuloilla muuten ylittyy se maksimiluokka 200 euroa?
Kommentit (4)
Sinänsä perseestä, että lapsen hoito loppuu maaliskuun lopussa jolloin ei sitä puolen vuoden tarkistusta tule.. No pari kuukautta maksetaan muutama kymppi liikaa.. Ei sinänsä nyt niin kamalaa, mutta periaatteesta aika vittumainen homma!
Eli ei saada noita ylimääräsiä maksuja koskaan takas kun ei ole mistä tarkistaa puolen vuoden päästä! :(
Ois pitäny jättää ilmottamatta tuo palkankorotus ja viedä sitten vasta jälkikäteen niin ois mennyt oikein.. Jos ois yli menny tulot niin ne kyllä ois perineet, vaan eivät hyvitä jos ei ole mistä hyvittää..
Tottakai sä voit vaatia tarkastuslaskennan vaikka heti. Tai viimeistään sitten kun teidän hoitokausi päättyy. Ja kyllä kaupunki pystyy maksamaan liikaa maksetut hoitomaksut takaisin vielä sittenkin kun se ei enää laskuta teiltä mitään.
Vierailija:
Sinänsä perseestä, että lapsen hoito loppuu maaliskuun lopussa jolloin ei sitä puolen vuoden tarkistusta tule.. No pari kuukautta maksetaan muutama kymppi liikaa.. Ei sinänsä nyt niin kamalaa, mutta periaatteesta aika vittumainen homma!Eli ei saada noita ylimääräsiä maksuja koskaan takas kun ei ole mistä tarkistaa puolen vuoden päästä! :(
Ois pitäny jättää ilmottamatta tuo palkankorotus ja viedä sitten vasta jälkikäteen niin ois mennyt oikein.. Jos ois yli menny tulot niin ne kyllä ois perineet, vaan eivät hyvitä jos ei ole mistä hyvittää..
Ei ole resursseja koko ajan laskea. Jos on kerran noin vaihtelevat tulot (kerran vuodessa ylityöt maksetaan pois) niin ei tarkisteta kuin kerran puolessa vuodessa!
Ja, että jos on liikaa maksettua se hyvitetään sitten vain hoitomaksuissa. Jos ei ole hoitomaksuja, ei voida hyvittää! Näin tuo mulle sanoi ja jäinkin silmiä pyörittelemään, mutta näin kuulema on käytäntö tässä kunnassa..
Tokihan jos kyse ois isommista summista nostaisin metakan, mutta nyt ei viitti kun on vaan muutamasta kuukaudesta ja kympistä kyse!
pyydätte laskemaan helmikuulta eteenpäin sen mukaisesti. Ei sen kummempi juttu.