Espoon paras alue lapsiperheelle,
nimenomaan koulujen kannalta. Missä on hyvä ala-aste ja muuten hyvä kouluputki?
Kommentit (7)
En tarkoita olla hyökkäävä vaan haluaisin yksinkertaisesti kuulla, mikä se peruste on. Aina sanotaan että Tapiolassa on hyvät koulut, mutta yhtään perustetta en ole ikinä kuullut.
Maikkarin tutkimuksen mukaan vuonna 2005. Tänäkin keväänä tulee varmaan tuoreita tuloksia.
Taitaa lukio olla edellä niitä tapiolalaisia.
eikä muitakaan kouluja tutkita sen perusteella, mikä koulu on paras siinä mielessä missä parhaat oppimistulokset, paras ilmapiiri, viihdytään parhaiten. arvio perustuu siihen, minkä tasoisia tuloksia kokeista tulee. Jos oppilaat ovat tietyn sosekon. kodeista = tulos on hyvä vaikka opettajat eivät kummia tekisikään.
Espoossa ei ole yhtään huonoa koulua.
Katso itse kartasta, missä on " putki" on lähellä. Hyvä alueita on paljon. Ainoastaan pohjoiset alueet lähellä Nurmijärveä ovat ilman omaa lukiota.
eli missä 6 luokkaa ala-astetta ja jopa yläaste olisi lähellä. Lukioon kyllä voi jo kulkeakin - ja ehkä kannattaakin painotusten mukaan.
Ap
" Espoossa ei ole yhtään huonoa koulua."
Esim. Haukilahti? Missä siellä on koulu, minkätasoinen?