Kakkupohjan tekemisestä: Missä vaiheessa kuuma vesi laitetaan?
Kommentit (12)
sokeri-munat ja jauhot (norm. osa ja osa perunajauhoja)
onkin paras pohja. Kiehuva vesi laitetaan viimeisenä, äläkä pelästy vaikka on aika löysää sen jälkeen. Uunista tulee upea kuohkea kakkupohja.
Hyvä kun mainitsit, että menee löysäksi. Olisin varmaan ihmetellyt.
ap
Mutta toisin kuin joku aiempi vastaaja, mä lisään veden sen jälkeen, kun olen ensin vaahdottanut munat ja sokerin oikein kunnolla. Sit tosiaan laitan sen veden (sen pitää olla tosi kuumaa!) ja vatkaan vielä uudestaan oikein kunnolla.
Mun äiti opetti, että kuuma vesi saa aikaan sen, että kakku ei " maistu munalle" . Ja ihanan kuohkea siitä tulee tosiaan myös :)
Vierailija:
paljonko vettä laitetaan?
tulee 4munan pohjaan 2dl kiehuvaa vettä
4 munaa
4 dl sokeria
4 dl vehnäjauhoja (tähän on turha tunkea perunajauhoja)
2 tl leivijauhetta
2 dl kiehuvaa vettä
tällä kakkupohjalla ja hyvillä täytteillä saa yleensä kehuina, parasta täytekakkua mitä on.
katsokaa vaikka perhekerhon- nettisivuilta, jossa on ohje Barbi-kakkuun, tein sellaisen ja hyvää oli! Siis synttäriosaston tarjoomisissa tää ohje oli.
Mummon vanha hyväksi koettu ohje...
Kuohkea sokerikakkupohja
Tämä kakkupohja tunnetaan yleisimmin nimellä Sienikakku. Nimi viittaa nimenomaan kakkupohjan kimmoisuuteen ja kuohkeuteen, joka saadaan aikaan ilman rasvaa. Kakku tunnetaan myös nimillä Vesi-sokerikakku ja Isän kakku.
3 munaa
2,5 dl sokeria
1,2 dl kiehuvaa vettä
3 dl vehnäjauhoja
1 rkl perunajauhoja
2 tl leivinjauhetta
Vatkaa munat ja sokeri kuohkeaksi vaahdoksi. Lisää kuuma vesi ruokalusikallinen kerrallaan koko ajan vatkaten. Jatka vatkaamista vielä 15 minuuttia. Sekoita vehnäjauhot, perunajauhot ja leivinjauhe. Käännä jauhot varovasti vatkattuun seokseen niin, että kuohkeus säilyy.
Voitele ja korppujauhota kakkuvuoka. Kaada taikina vuokaan ja kypsennä kakku 200 asteen lämmössä uunin alaosassa noin 30 minuuttia. Anna kakun jäähtyä, ennenkuin leikkaat sen kolmeksi levyiksi.
Tuoretta kakkupohjaa ei tarvitse kostuttaa erikseen. Vatkaa 1 dl kermaa vaahdoksi ja lisää loppuvaiheessa ruokalusikallinen sokeria. Viipaloi kakkulevyn päälle kerros mansikoita ja levitä puolet kermavaahdosta mansikoiden päälle. Aseta toinen levy paikoilleen ja peitä myös se mansikoilla ja kermavaahdolla.
Vatkaa kuorrutukseksi vielä 1-2 dl kermaa vaahdoksi, mausta sokerilla ja levitä kakun päälle ja reunoille. Aseta päälle kerros kokonaisia mansikoita ja tarjoa.
Voisko joku tietävä vastata?
Pitäis alkaa kohta puolin tekemään :)