Vaihdatteko vauvalta yöllä kakkavaipan pois, vaikkei se häntä häiritsisi?
Mietin vaan, että kannattaako vaihtaa syötön yhteydessä pois, vaikkei se vauvaa sen koommin häiritsisi? meneekö iho herkästi rikki tms? Kyseessä siis vastasyntynyt kun kokoajan tuntuu lurahtelevan=)
Kommentit (20)
Toisaalta jos meidän vauva olisi ollut kovin huono nukahtamaan uudelleen niin sitten olisin ehkä ainakin kokeillut että miten käy kakkavaipan kanssa nukkuminen. Tai en tiedä, ehken sittenkään. Me nukuttiin perhepedissä, ja olisi ollut inhottavaa nukkua itse kakkavaipan vieressä.
pienellä se iho on niin herkkä, että palaa helposti, jos kakka on vaipassa pidempään.
Eli vaihtaa mielummin sillon jos herää? Tuntuu hölmölle kysyä, mutta..
Kakka polttaa ihoa ja iho voi mennä tosi kipeäksi jos ei vaippaa vaihda.
Kyllä se kakkaaminen siitä vähenee parin kuukauden aikana. Aluksi kakkaavat kyllä tosi usein! =)
Vaihdoin vaipan ennen kuin aloin yösyötölle, vauva nukahti hyvin takaisin uneen rinnalla.
Mutta pienet kakat yöllä pyyhkäisen pois kosteuspyyhkeillä, eikä vauva aina edes siihen herää.
Pojilla varsinkin se vaarana. Meidän kuopus sai tuosta syystä niin pahan tulehduksen, että oltiin sitten viikko osastolla sairaalassa tipassa. Ikää oli 4kk ja juuri poika kyseessä.
Mä sain silloin ohjeeksi neuvolassa, ettei tarvii yöllä alkaa vaihtamaan ennenkuin herää syömään. Tyhmä uskoin ja tuo oli hintana :-( Sen jälkeen vaihdoin aina heti, kun kakka tuli.
mahdollisimman pimeässä vaihdan vaipan ja mahdollisimman vähin äänin. Kakka lähtee kosteuspyyhkeillä, uusi vaippa tilalle ja usein vauva ei edes herää koko touhuun.
yhdessä pissan kanssa sotkusta tulee sellaista, että polttaa ihon jopa rikki.
Ja sitten kun on iho rikki, niin kyllä alkaa vauvaakin häiritsemään! Meillä vauvat eivät kyllä yleensä kakanneet nukkuessaan, vaan hereillä ollessaan. Jos kakkasivat nukkuessa, herätin ja vaihdoin kakka vaipan.
esikoisen raapotin jopa vesipesulle valoisaan kylppäriin niin että varmasti heräsi eikä uni tullut vähään aikaa kenellekään. Niinpä siitä kehittyikin semmoinen valvottaja, etten ole siitä toipunut oikein vieläkään... Kahdella nuoremmalla käytin kosteuspyyhkeitä öiseen aikaan silloin kun se vaan oli mahdollista, joskus taisin jättää vaihtamattakin jos mukelo nukahti syödessään, en raaskinut herättää.
vauva nukkuu mun kainalossa. sängyn vieressä on varavaippoja ja paketillinen puhdistuspyyhkeitä, niillä pyyhin ja aamulla sitten kunnon pesu vedellä.
Jos vauva itekään ei herää, miten te heräätte ja huomaatte että ai, se kakkasi?
Minä oon 2 kertaa vaihtanut yöllä vaipan, syötön jälkeen kun vauva oli hereillä valmiiksi ja haiskahti. Ei kyllä käynyt nukahtaminen sen jälkeen yhtä helposti kuin pelkän syötön jälkeen. Vauvamme on nyt 3kk.
Meille sanottiin synnärillä, ettei vaippaa tarvitse vaihtaa yöllä. Vauva on kyllä kakannutkin, mutta iho on pysynyt hyvänä. Vaihtaisin kyllä kakkavaipan, mutta koska tosiaan iho on todella hyvässä kunnossa, en ole sitäkään tehnyt. Eikä mua haittaa, vaikka kakkavaipan vieressä nukkuisinkin, eihän se millekään haise!!
Eli ap, kannattaa seurailla tilannetta. Jos iho menee huonoksi niin kyllä sitten varmasti kannattaa vaihtaa.
Näin siis siinä tapauksessa, että vauva saa pelkkää äidinmaitoa. Jos vauva syö muutakain, rikkoo kakka helposti ihon.
päivällä kakkaa kyllä monta kertaa.
ettei pelkällä rintamaidolla olevan kakkavaippaa tarvitse yösyötöllä vaihtaa, niin toimin, eikä pojalla ollut minkäänlaista ihottumaa ja nukkuikin paremmin.
En vaihtanut, se kakkasi milloin mitenkin, nukkuessaan. Se kun ei pienellä vielä haissut niin en unentokkurassa alkanut vaihtamaan. Iho oli hyvä kokoajan ja isompana tietty vaihdoin kun alkoi
lasta häiritä ja haju äitiä. Meillekin synnärillä sanottiin ettei ihan pieneltä tarvi heti vaihtaa. En vaihda vieläkään pissavaippaa kesken ellei poika ilmaise tarvetta tai ole kastuneet yökkäri+kapalo.
ettei nukkuvaa lasta tarvitse herättää vaipanvaihdon takia.
iho ärtyy helposti.