Lue keskustelun säännöt.
Vastavalmistuneen työttömyyskorvaus
08.02.2008 |
Näyttää pahasti siltä, että olen valmistumassa kortistoon. Minkähänlaista tuloa on saatavilla tällaiselle luuserille?
Kommentit (4)
Vittu turhaan oon opiskellut. Ei ole töitä, ei ole tuloja, ei ole perustoimeentuloturvaa, ei ole kuin lapsilisä ja miehen tulot! Että sapettaa...En suosittele opiskelua kellekään jos vaan on jo edes jonkinlainen vakityö alla. Oikeasti on alkanut kaduttamaan minua enkä tiedä kuinka pystyn tulevaisuudessa omia lapsia kannustamaan opiskeluun kun tuntuu ettei siitä ole paskankaan hyötyä!
Ap
Sisältö jatkuu mainoksen alla
Sisältö jatkuu mainoksen alla
eri asia on jos olet ollut opintojen ohella töissä ja esim. irtisanoutunut juuri ennen valmistumistasi.
Riippuu monesta muustakin seikasta, kuin koulutuksesta.
5 kk:n karenssikin on mahdollinen
Mutta jos työhistoriaa ei ole takana, ainoa vaihtoehto on työmarkkinatuki. Työmarkkinatuessa täyden tuen määrä on 24,51/pv.
Eli max. kuukaudessa n. 526 euroa.
Työmarkkinatuki on tarveharkintainen, joten mahdollisen puolison tulot vaikuttavat siihen, saatko sitä ollenkaan, vaiko vain jossain määrin