Ulkoilitteko aamupäivällä lastenne kanssa? Missä asutte?
Me ulkoiltiin täällä Turun seudulla. Kivaa oli. Kunnon varusteet oli päällä, niin kaikilla oli kivaa.
Kommentit (8)
Sitten olikin jo kaikilla tumput ja haalarit niin märkinä että suosiolla tultiin sisään ja aloitettiin ruoanlaitto. Omassa pihassa siis tehtiin lumitöitä ja leikitettiin koiranpentua.
Ruoan jälkeen otettiin kakkoshaalarit kehiin ja tehtiin lumityöt uudelleen ja ulkoiltiin klo yhdestä kahteen. Ja nyt hyvillä mielin lapset saavat katsoa jonkun piirretyn.
Täällä pyryttää ja tuulee aika kovaa, mutta ihan hyvin voi ulkona olla. Illemmalla mennään taas.
ulkoiluun? Kelillä kun kelillä hauskaa, lapset keksii aina tekemistä. Vaikuttaa kehitykseen ja mielialaan lapsilla jos eivät pääse ulos. Monissa leikeissä kehittyy tasapaino ym. Ja saavat purettua ylimäärästä energiaa. Ulos vaan, kunnon kamppeet niskaan
tuuli kyllä kovasti. Onneksi käytiin... nyt tulee tiskirätin kokoisia lumihiutaleita vaakatasossa... eli muuttui lumimyrskyksi täälläkin. Jos illaksi laantuisi, niin taas voisi mennä ulos.
Mulla siis vauva vasta, mutta on jo niin kiinni noissä päivärytmeissään, että aamupäivällä on vaan mentävä ulos...
IHANAA LUNTA LUNTA LUNTA (ja kohta, kun me asutaan omakotitalossa, niin mä en ole ollenkaan tota mieltä ;)).
Aikamoinen tuuli välillä, mut loppujen lopuksi ihana ilma. Paljon lunta ja sopiva lämpötila.