mitä mieltä, pojalle nimeksi sakari?
Kommentit (14)
minusta on vanhanaikainen ja muutenkin aika paha.
Tunnen yhden Sakarin joka on tosi kiva ihminen ja ehkä sen takia mielleyhtymä nimeen on positiivinen.
en IKINÄ voisi kuvitella ainakaan rakkaalle lapselle nimeksi. Jos lapsi ei olisi toivottu, eikä siihen ole " tottunut" voisin lapsen kiusaksi laittaa.
Minulle tuo olisi kyllä mahdottomuus. Kiinnyn niin kovasti lapseen jo raskausaikana
Henkilökohtaisesti kutsumanimeksi olen halunnut kaksitavuisen. Toiseksi nimeksi voisin laittaa. Meillä pojan toinen nimi myös ri-päätteinen, Ilari.
heti mieleen Sikari-Sakari, sori vaan...
pätkii kyllä nämä mirkot, janipetterit yms mennen tullen
erikoinenkin. Toinen mun suosikki on samuli
Lempinimi todennäköisesti Sakke, mutta sekin on kiva.
Voittaa todellakin nämä nicot ja micot sun muut erikoisuudentavoittelut, jotka itse asiassa ihan taviksiaki, kun joka kolmannella semmoinen.
Toinen kiva on Santeri.
Tulee varmaan jossain vaiheessa taas muotiin. Nyt on kuitenkin hyvä aika tuolle nimelle. Itse en tykkä näistä liian yleisistä nimistä :)
Semmonen miehekäs, mutta sopii myös lapselle. Mun isoisä on Sakari ja olen pitänyt sitä vain pappojen nimenä, mutta nyt kun rupesin oikein maistelemaan nimeä, niin hyvältä se kuulostaa myös lapselle.
Ihan Hirvee Nimi. Kaikki tuntemani Sakarit ovat olleet todella kamalia ihmisia.
Siitä saa kivan palindromin: Sakari rakas.
Sakari ei kuulu suuriin suosikkeihini, mutta minusta se on silti oikein sopiva nimi pienelle pojalle.