Tapahtumat

Kun kirjaudut sisään näet tässä ilmoitukset sinua kiinnostavista asioista.

Kirjaudu sisään

TIETOKONENEROT! Jos kaytan naapurin suojaamatonta verkkoa, niin nakevatko he sen? Meilla on ongelmia nettiyhteyden kanssa, operaattorilla o jotain ongelmia ja yhteys katkeillut ja

Vierailija
25.01.2008 |

ollut välillä kokonaan hetkittän pois käytöstä. Teenkö jotain väärin, jos luen sähköpostini nettiyhteydellä naapurin suojaamattoman verkon kautta? Huomaavatko he mun olleen heidän verkossaan?

Kommentit (3)

Vierailija
1/3 |
25.01.2008 |
Näytä aiemmat lainaukset

" Saanko käyttää naapurin MAKSAMAA palvelua salaa?" Käytä järkeä. Eivät he sitä luultavasti huomaa, mutta jos ovatkin ATK ammattilaisia niin en olisi ihan varma. Jos jäät kiinni, niin koneesi takavarikoidaan ja saat ainakin sakot.

Vierailija
2/3 |
25.01.2008 |
Näytä aiemmat lainaukset

Tiedän monia jotka sillain tekee... Mekin ollaan tehty niin ku muutettiin ja oma netti ei vielä toiminut. En ainakaan ite nää sitä mitenkään vakavana asiana. Ite en tiedä, vaikka joku meidän verkkoa käyttäiskin, eikä se kyllä mua ees haittais...



Mun mielipide, ihan rauhassa vaan voi käyttää :)

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
3/3 |
25.01.2008 |
Näytä aiemmat lainaukset

mutta minkäs teet. Jos naapurisi on oikeasti ajan tasalla niin hän näkee että verkossa on käyty, ja voi halutessaan myös seurata mitä tietoa siellä liikkuu (poislukien salatut sivut eli jos osoite alkaa https) ja aina sen missä sivuilla käyt. Joku friikki voisi jopa ilokseen jättää verkon salaamattomaksi ja tutkia sitten sitä kuka verkkoa käyttää ja mihin. Jälkimmäinen lienee aika epätodennäköistä tosin.



Jos naapurisi on tavallinen dallaaja joka ei ymmärrä tietotekniikan sisuskaluista mitään, voit surffailla turvallisesti.



Kaikissa tapauksissa, jos et verkossa käydessäsi asioi missään sellaisella sivulla, tai lähetä sellaista salaamatonta tietoa josta sinut voi tunnistaa, ei naapuri voi tietää kuka verkossa vieraili jollei tule teille kotiin tutkimaan teidän tietokoneen langatonta lähetintä.

Kirjoita seuraavat numerot peräkkäin: kahdeksan yksi neljä