Tapahtumat

Kun kirjaudut sisään näet tässä ilmoitukset sinua kiinnostavista asioista.

Kirjaudu sisään

änkkäys

Vierailija
19.01.2008 |

Hei!



Onko teidän lapsilla ollut änkytystä jossain puheen kehittymisen vaiheessa? ja kauanko se on kestänyt?





Meillä pojalle 2v tuli änkkäystä (sanan etukirjain yleensä, joskus ekatavu) kun alkoi oppia sanomaan lauseita, myös uusia kirjaimia oppi samaan aikaan. yleensä tulee tilanteissa, jossa lapsi yrittää selostaa nopeasti jotain, tai selostaa jotain sellaista, johon ei vielä sanat riitä. Ei olla miehen kanssa kiinnitetty asiaan sen kummempaa huomiota, ettei ala peltä puhumista jne. elämässä ei ole tapahtunut mitään isoja asioita tms, että itse liittäisin tämän änkytyksen tuohon puheen oppimisen kehitysvaiheeseen..

Kommentit (1)

Vierailija
1/1 |
19.01.2008 |
Näytä aiemmat lainaukset

Meidän pikkumies rupesi änkyttämään juuri kuvaamallasi tavalla n.2.5 vuotiaana. Juuri silloin meidän elämässä oli uuden asunnon osto ja vanhan myynti.



Taisi joku ollakkin sitä mieltä että sellainen voisi vaikuttaa tuohon änkytykseen. Itse olen sitä mieltä että ajatus juoksee nopeammin kun sanat tulee ulos suusta. Meillä lapset vielä 2 kielisiä.



No, joka tapauksessa, kuuntele lasta ja anna sen puhua ihan rauhassa ja tietysti voit välillä sanoa ettei ole kiire mihinkään. Asiaan ei saisi puuttua mitenkään. Me ei puututtu ja meillä ainakin vaiva on mennyt ihan itsekseen ohi eikä pikkumies nyt 3.5 v enää änkytä ollenkaa vaan puhuu suomea ja ruotsia ihan hyvin!

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Sisältö jatkuu mainoksen alla

Kirjoita seuraavat numerot peräkkäin: neljä yhdeksän kolme