Onko kysyttävää uskovaiselta mammalta? Vastailen, minkä osaan.
Kommentit (25)
Rukoilemme iltaisin toisinaan, mutta emme aina. Varsinaista rituaalia meillä ei siis ole.
Lapsia on kaksi, en ole lesta.
ap
En pidä uskostani juuri meteliä, joten vaikea sanoa, miten se muiden ihmisten mielestä ilmenee.
ap
Voisitko sinä olla minun kaverini?
ap
Raamattu on täysin poliittinen kokoelma, uskonnon pääpiirteet on lainattu vanhoist pakanauskonnoista jne.
Onko jumala sulle ihan henkilö vaan joku universaalinen hyvä voima?
Muiden kohdalla on paha tuomita, koska ei tiedä kaikkia asioihin vaikuttavia tekijöitä. Mutta ainakin päällisin puolin on vaikea hyväksyä aborttia esim. sillä perusteella, että " ei ole sopiva aika vauvalle" tms.
ap
Mutta minusta kristinuskon perussanoma armosta on kaunis. En voisi kuvitella harjoittavani uskontoa, joka koostuu pelkistä säännöistä tms.
ap
mutta millainen hän viime kädessä on - sitä ei mielestäni kukaan ihminen voi täysin aukottomasti tietää. Minulle Jumala on persoonallinen olento.
ap
Vai selitätkö ne aina itsellesi parhain päin, jotta et menettäisi perusturvallisuuttasi?
Varmaan perusluonteestani johtuu tämä " ongelmani" . ;)
ap
Minusta ois kauhea ajatus että ois vaan tämä elämä tässä ja nyt. Taivas antaa mulle lohtua. Tietty joskus tulee hetkiä jolloin epäilee mutta kai sitä aina epäileekin toisinaan kun kerran ei ole nähnyt. Mitä ajattelet ajatuksistani?
Minusta sinun kannattaisi lukea Raamattua (uutta testamenttia) ja koettaa vaikka rukoilla. Ehkä sitä kautta saisit selkeyttä etsintääsi.
ap
Raamatun luku on jäänyt vähemmälle. Niin sellainen vielä tuli mieleen et onko tyypillisempää herkälle ihmiselle et hänestä tulee uskova? Olen aina ollut kauheen tunneherkkä ihminen ja maailman kovuus pelottaa ja mietityttää. Kiitos jos vielä jaksat vastata?
Minkä?