En uskalla kutsua meille enää vieraita =(
Syynä on tyttäreni, joka kertoo keksittyjä tarinoita vieraille jatkuvasti. Ei muuten, mutta kun niissä tarinoissa minä en anna hänelle ruokaa, suljen hänet kellariin yöksi, revin hiuksia hänen päästään, yritän hukuttaa yms. Luonnollisestikaan mitkään näistä tarinoista ei ole totta! Mitään tuollaista ei ole ikinä tapahtunut. Tytön kanssa on puhuttu valehtelemisesta, on annettu arestia ja kaikki keinot yritetty, mutta mikään ei auta. Tarinat vain jatkuvat. Ystäväni ja sukulaiseni vaivaantuvat silminnähden, mutta eivät koskaan sano mitään. Minä istun punaisena tuolissani ja odotan vain valheiden loppumista. Tämä asia on jatkunut jo pitkään! Auttakaa!
Kommentit (40)
aina pieraisee penkkiin! Noloa! Ehkä näin on joskus tapahtunut, mutta tuosta voisi luulla, että mies on täysi sika ja pieree tahallaan lasten kuullen...
mutta tuossa iässä nuo tarinat on huolestuttavan kuuloisia. Jos itse kuulisin tuollaisia jatkuvasti, niin ottaisin kyllä yhteyttä lastensuojeluun. Pelottaa, että tyttö viedään minulta pois. On vain hänen sanansa minun sanaa vastaan. =(
Minä seisoin naurua pidätellen kun kertoili aivan satuja.
Ei tuollaisia .utta mummo esim oli asunut Marjalassa ja palanut talonsa mukana, vieressä istuja oli menossa sinne Marjalaan.. Ja mitä muuta tahansa.
Aina vakuutin uutenn paikkaan mennessä että' sitten olet hiljaa!
Loppui se onneksi kun kasvoi vaikka aikamoinen satu-setä on ikänsä ollut.
Vaikka lapsi kertoisikin satuja, niin miten ihmeessä ne ovat noin negatiivisia!!??
Tosi outoa!
Hänen tytärtään ei kuulemma sellaisille viedä eikä " anneta mitään hullunleimoja otsaan " . En tajua miksi tarinat ovat aina niin negatiivisia. Positiivisia valheita hän ei kerro koskaan.
AP
En sanonut, ettenkö olisi viemässä lastani asiantuntijan juttusille. Kerroin vain toisen puoliskon mielipiteen ja odottaisin, että joku kertoisi miten häntäkin saisi käännytettyä! Pelkoni lapsen huostaanotosta on suurempi kuin pelkoni mieheni suuttumuksesta.
AP
jos taas jätät asian sikseen, ja hän vaan jatkaa noita juttuja, helpommin ajatellaan, että ehkä ovatkin totta! Suurempi riski siinä on!
Vie ihmeessä asiantuntijan juttusille!
Selität miehellesi, että lapsi voi selitellä näitä juttuja missä vaan ja kohta voidaan olla teillä lapsi huostaanottamassa ja parhaimmassa tapauksessa rikostutkinnat käynnissä!
Jos hän oman ylpeytensä vuoksi ei halua apua selvästi mieleltään järkkyneelle lapselle, on kyllä peiliin katsomisen paikka! Ehkä ongelmat ovatkin hänestä johtuvia ja juuri siksi ei haluakaan mitään " kaiveltavan" .. Ei siis halua leimautua ITSE!
yrittää saada apua! Noin iso vielä, ymmärtäisin " saduiksi" jos kyseessä olis 3-5 -vuotias, mutta noin iso jo.
Ja jos olisikin, miksi hän siitä minua syyttäisi? Yritän puhua miehelleni vielä tänään. En tosiaankaan halua mitään rikostutkintoja meille, sillä mitään rikosta ei ole tapahtunut mutta kylällä lähtisivät jutut heti kiertämään.
Tuo skitsofrenia-ajatus ei ole käynyt mielessänikään. Pelottavan kuuloista, mutta kyllä, se on myös mahdollista. Eräällä sukulaisella on skitsofrenia, voisiko se vaikuttaa asiaan? Noin niin kuin perinnöllisyyden kannalta?
Ja numero 17, mistäs meidät tunnet?
AP
Lapseni ainakin on puhunut teidän perhe-elämästä, se on mielestäni tasapainotonta.
Toivon, että saatte apua! Lapsesi on viehtättävä (jos siis olet hänen äiti)
t. 17
hän klenkkasi ja esitti koulussa ja väitti isän hakanneen hänet. Tarina ei ollut totta. Tyttö oli oman tyttöni kanssa jalkapallotreeneissä ja seuraavana päivänä taas klenkkasi koulussa. Opettaja ja koulukuraattori teki lastensuojeluilmoituksen ja perheselvitys ja tutkintapyyntö on meneillään. Tyttö asuu vastaanottokodissa ja pienemmät kuitenkin kotona.
Jostainhan nimittäin tuollaisten juttujen täytyy " kummuta" jo noin vanhalla lapsella! jos miehesi ei siksi hyväksykään mitään ammattiauttajaa, kun tietää mitä kaikkea voi tulla ilmi?
mitä tyttö sanoo kun keskustelet hänen kanssaan? siis oletan että olet puhunut tästä hänen kanssaan, miksi hän noin sanoo? mitä tarkoittaa? jne - miten hän siihen reagoi?
tytär on varmaan tästä traumatisoitunut ja masentunut :D mammat täällä löytävät " omia tautejaan" kaikista.
mut joo, ap:n kyllä täytyisi huolestua ja hakea lapselleen. uskoipa lapsi omia tarinoitaan tai ei, hän on kyllä selvästi psykiatrisen tutkimuksen tarpeessa. hoitamatta tuo tuskin muuttuu ainakaan paremmaksi, vaan pikemminkin tilanne pahenee. ap:hän kertoi, että perheen sosiaalinen elämäkin on jo kutistunut lapsen oireilun vuoksi. äiti on huolestunut lapsestaan ja isä ei halua apua, joten parisuhdekaan tuskin tulee paranemaan kun lapsen oireilu tulee ilman hoitoa vain lisääntymään ja pahenemaan. JOS nyt ap:n lapsi olisi irtaantumassa tästä todellisuudesta, niin ajoissa saadulla tuella voidaan viivästyttää ja parhaillaan jopa estää taudin puhkeaminen. jos hoitoa haetaan vasta siinä kohdin kun lapsi on sekaisin kuin seinäkello, ennuste on paljon huonompi. lasta ei varmasti voi diagnosoida keskustelupalstan avulla, mutta kyllä tuossa tapauksessa on lapsi ehdottomasti vietävä ammattilaisen arvioitavaksi, ja pikaisesti sittenkin.
Soitan kaikesta huolimatta huomenna lääkärille, tämä ei voi jatkua näin. Ajattelisin, että mieheni pelkää myös leimautuvansa itse. Me kun olemme eestiläisiä ja täällä pikkupaikkakunnalla on ennenkin liikkunut kaikenlaisia juttuja meistä, mm. olemattomista kytköksistämme Venäjän mafiaan. Minäkin olen naapurin mummojen kuvitelmissa pitänyt bordellia ja välittänyt muita eestiläistyttöjä Suomeen. Tavallaan ymmärrän miestäni, ei hän halua joutua enää juorujen kohteeksi.
Vierailija:
mitä tyttö sanoo kun keskustelet hänen kanssaan? siis oletan että olet puhunut tästä hänen kanssaan, miksi hän noin sanoo? mitä tarkoittaa? jne - miten hän siihen reagoi?
Olen toki keskustellut lapseni kanssa. Kun kysyn syytä puheisiin, hän sanoo " tuntevansa niin " . Että tuntuu siltä, että olisin lukinnut hänet kellariin yms. Ei siis sano, että " tuntuu siltä [b]kuin[/b] olisit lukinnut minut kellariin " vaan nimenomaan ensinmainitulla tavalla. Nyt tuo skitsofrenia alkaa kyllä tuntua erittäin todennäköiseltä vaihtoehdolta. :( Tutkin kyllä asian ja tenttaan vielä miestänikin!
AP
sekä vanhemmissa että lapsessakin. Enemmän ehkä vanhemissa.