Tapahtumat

Kun kirjaudut sisään näet tässä ilmoitukset sinua kiinnostavista asioista.

Kirjaudu sisään

Teemme paljon salaatteja. Olisiko salaattilinko hintansa arvoinen??

Vierailija
03.01.2008 |

Katsoin joulun alla salaattilinkoa tavaratalossa, mutta se maksoi 30 euroa. Mielestäni paljon yhdestä keittiövälineestä. En ole koskaan käyttänyt salaattilinkoa, mutta voisin kuvitella, että sillä saa salaatin rapeaksi.

Oisko turhake vai olisiko sillä todellista käyttöä, kun kerran teemme paljon salaatteja?

Kommentit (10)

Vierailija
1/10 |
03.01.2008 |
Näytä aiemmat lainaukset

Käytän nyt paljon enemmän salaatteja kuin ennen linkoa. En ole koskaan tykänny vetisestä salaatista.

Vierailija
2/10 |
03.01.2008 |
Näytä aiemmat lainaukset

ja onhan kalliimpiakin saatavilla.

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
3/10 |
03.01.2008 |
Näytä aiemmat lainaukset


Pitäis itsekin semmoinen hankkia. Luultavasti en raaski ostaa tupperin linkoa.

Vierailija
4/10 |
03.01.2008 |
Näytä aiemmat lainaukset

Mulla on salaattipyyhe. Pesun jälkeen käärin salaatin siihen vähäksi aikaa. Se on vanhan ajan kikka. Hyvä ja halpa. Pellavainen pyyhe imee hyvin veden.



En ole itse hankkinut salaattilinkoa sen takia, että se vie tosi paljon tilaa kaapissa ja on sitten kuitenkin suht yhden asian vempain (tosin Tupperin lingossahan taitaa olla kulho jota voi käyttää muuhunkin?)

Vierailija
5/10 |
03.01.2008 |
Näytä aiemmat lainaukset

Kylmäkkönä ollessani salaatteja tuli tehtyä paljon.



Salaatit pestiin ja laitettiin valumaan oli sellainen iso matala teräsjuttu jossa ritilä ja salaatit pestiin isossa teräsaltaassa ja nostettiin valumaan ritilän päälle.



Kotikäytössä voisin kuvitella käyttäväni isoa kattilaa jonka pohjalle laitan ylösalasin jonkin astian ja pestyn salaatin sen päälle valumaan, voisi pestä tänään ja käyttää huomenna.



Yleensä huuhdon salaatin ja ravistan sekä annan vähän aikaa olla pyyhkeen päällä.



En voisi kuvitella ostavani salaattilinkoa saatikka käyttäväni sitä.



Ps. yhdessä ravintolassa oli iso salaattilinko ja kukaan työntekijä ei sitä käyttänyt koska olisi kulunut aikaa ylimääräiseen työhön siirrellessä salaatteja astiasta toiseen sekä pestessä tuota jättiturhaketta.

Vierailija
6/10 |
03.01.2008 |
Näytä aiemmat lainaukset

uskalla syödä.

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
7/10 |
04.01.2008 |
Näytä aiemmat lainaukset

Miksei saa syödä? Ja mitä salaattia sitten saa syödä päivittäin?

Vierailija
8/10 |
04.01.2008 |
Näytä aiemmat lainaukset

Salaatit ovat niin rajusti lannoitettuja tähän vuodenaikaan.

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
9/10 |
04.01.2008 |
Näytä aiemmat lainaukset

Tupperin muovit on musta ylihinnoiteltuja, enkä normaalihintaa (olisko jotain 40 e) maksaisi ikinä. Mutta ehdottomasti suosittelen. Aiemmin en nimittäin viitsinyt juurikaan pestä salaatteja, koska ne jäi vetisiksi vaikka kuinka valutti. Meillä ei ole aikaa odotella tunteja salaatin kuivumista, kun töiden jälkeen valmistetaan ruoka nälkäiselle laumalle.

Kun salaatti on huuhdottu ja lingottu se tarjoillaan siitä päällyskulhosta, ja lähinnä vain huuhtelen lävikön ja kannen.

Vierailija
10/10 |
04.01.2008 |
Näytä aiemmat lainaukset

Salaattilinkohan on aivan ehdoton!



Vetinen salaatti on ällöä ja kun noita toimivia salaattilinkoja saa huomattavasti alle 30 euronkin, niin kannattaa kyllä semmoinen hankkia. Salaatista tulee kuivaa ja pöyheää ja kynnys salaatintekoon alenee huomattavasti.



Meillä on semmoinen Kondin1:stä mukaan tarttunu 11 euroa maksanut malli jolla pärjää ihan hyvin. Jollain valmistajalla (oisko ollut Nilsjohan?) oli semmoinen vähän jämäkämpi malli, jolla pystyy myös kuorimaan uudet perunat.

Kirjoita seuraavat numerot peräkkäin: yksi yhdeksän kahdeksan