Mieheni uhoaa jatkuvasti, että hän tekee enemmän täällä kotona kuin kukaan muu perheenisä.
Olenko typerä kun minusta ei tunnu samalta?
Normaali viikko menee suunnilleen näin:
Ma nukkuu kymmeneen, syö aamupalan, laittaa omat astiansa tiskikoneeseen mutta jättää tyhjät leipäpussit yms pöydälle. Menee töihin. Periiaattees normaali päivätyö mutta...
seuraavan kerran häntä näkyy keskiviikkona iltapäivällä kun vien hänelle kuopuksen töihin. käyvät yhdessä jumpassa sillä aikaa kun vien muita lapsia harrastuksiin. Tunnin kuluttua noudan lapsen ja iskä menee takas töihin.
Torstaina tulee illalla kotiin. Haluaa kattoa elokuvaa. istuu lasten kanssa tuijottamassa ja syömässä karkkeja.
perjantaina nukkuu kahteentoista. syö ja käy lenkillä + suihkussa kuopuksen kanssa. Istahtaa tietokoneen ääreen. Marisee koska saadaan ruokaa. Istuu tietokoneella koko illan. Iltakymmeneltä jätän valvojakuopuksen hänen seuraansa kun menen itse nukkumaan. Kuopus tuijottaa dvd-filmejä, iskä istuu koneella. Nukkumaan joskus.
Aamulla iskä taas nukkuu puolille päivin. Sitten takas koneelle. Jos pyydän jotain, valittaa että pitää tehdä töitä. Auttaa ruuan laitossa kolmelta kun oikein räkytän. Illalla käy lenkillä kaikkien lasten kanssa. Lukee kuopukselle yhden sarjakuvalehden illalla.
Sunnuntaina samanlainen päivä kuin lauantaina. Paitsi että tyhjentää tiskikoneen ja räkyttää että meillä on sotkuista. Pesee omia pyykkejään, ei muitten.
Kommentit (10)
Auttaa ruuan laitossa ja siivouksessa, kun pyydän eikä räkytä siitä. Hoitaa lasta, auttaa aamupalalla, iltapalalla ja yleensä hoitaa lapsen nukkumaanmenon. Minä pesen kaikkien pyykit. Mun mies viihtyy myös koneella. Välillä tuntuu, että mies ei tee mitään, mutta tekeehän se.. Saapas nähdä miten tilanne muuttuu, kun palaan töihin.
Minä haluaisin kokea että tätä perhettä pyöritetään yhdessä!
ap
Mieskin sanoo että kyllähän hän auttaa jos PYYTÄÄ. Mikä helvetti siinä on että minun pitää olla joku työnjohtaja??? Ollaan molemmat töissä ja molemmilla on aivot joten mikä siinä on niin vaikeeta... Lapsi makais varmaan vieläkin yöpaidassaan vessan lattialla jos mies saisi ihan omalla päällään ajatella. Mies oli mielestäni ennen ihan aktiivinen, en tiedä mikä siihen oikein meni.
Mies täyttelee tiskikonetta useammin kuin minä.
Yleensä tulee aina pyykkien ripustamiseen kaveriksi.
Järjestelee tavaroita, joita minä levittelen hujan hajan.
Leikkii lapsen kanssa päivittäin ja jaksaa raahata lapsen jopa joskus uloskin.
Töistä tullessaan tuo kasan maitoja ja piimää, kun minä en saa kantaa, enkä nostella mitään.
Aamulla herätään kaikki yhtäaikaa.
Tekee aamupalan ja syöttää lapset tai sitten minä kumpi vaan kerkeää.
Tyhjää ja täyttää asianpesukoneen, minäkin sitä teen mutta kyllä mies enemmän.
Hakee puita ja lämmittää takan.
Lähdetään yhdessä ulkoilemaan. Auttaa lasten pukemisessa.
Riisuu lapset kun tullaan sisään. Leikkii/lukee niiden kanssa ku laitan ruokaa.
Siivoaa ruokapöydän ja täyttää koneen tai sitten minä, kumpi kerkeää toinen laittaa lapset päiväunille.
Nyt levähdetään koko porukka, mies joskus koneella, minä luen..
Lapsille välipalaa, yhdessä syödään.
Jos pyykkikone ollut päällä, laittaa pyykit kuivumaan ja viikkaa pyykkejä kaappiin. Monesti tehdään yhdessä.
Illalla taas ulkoillaan yhdessä tai käydään kylässä/kaupassa tai vain leikitään lasten kanssa jne..ja iltatoimet tehdään nekin yhdessä.
Kun lapset nukkuvat on meidän yhteinen aika tai sitten molemmat tekee omia juttujaan.
Lisäksi sitten on siivouspäivät joka meillä suoritetaan yhdessä, lastenhoidon sivussa. Minä siivoan vintin, mies silläaikaa lastenkans alakerrassa järkkää paikkoja, ja pyyhkii pölyjä.
Kun saan vintin siivottua, jatketaan alakerran siivousta yhdessä.
Mies vuorohommissa, mutta näin kutakuinkin päivät sujuu meillä. Ja voisin sanoa et mulla on osallistuva mies.
Ei vietä aikaansa netissä, katsele tv:tä kun lapset hereillä enkä minäkään.
Tekee välillä ylityökeikkaa, sillon paljon pois kotoa vaan sitten taas arki palaa uomiinsa.
Ootko kysyny esim. miksei voisi samalla pestä muidenkin pyykkejä samalla kuin omiaan?
Yhdessä tekemistä. Millonkaan ei tarvi sanoa et voisitko tehdä, vaan mies tekee kun näkee et on tekemistä. Tekemistä riittää myös mulle, mutta varmasti tekee paljon enemmän kun edes tarviskaan. Vaan en valita;)
Meillä, olemme molemmat työssä käyviä:
Minä vien lapset aamulla pk:n, mies hakee tullessaan töistä.
Mies käy kaupassa ja tekee ruoan. Mies hoitaa tiskit ja keittiön siisteyden. Mies tai minä laittaa pyykit koneeseen, minä ripustan kuivumaan ja lasten kanssa viikkaan kaappiin. Mies siivoaa useimmiten, minä vain jos on joku tulossa kylään tms. Mies vie roskat.
Meillä mies tekee paaaaljon enemmän ja minä olen kotiäiti kahdella lapsella.
Minun mieheni tekee aamupalan KOKO perheelle arkiaamuisin kun herää ensimmäisenä. Myös puuron.
Lisäksi pesee (kaikkien) pyykkejä ja vie lapsia harrastuksiin. Ruokaa ei laita kyllä juurikaan, mutta tunnustaa harmikseen sen itsekin reilusti.