Tapahtumat

Kun kirjaudut sisään näet tässä ilmoitukset sinua kiinnostavista asioista.

Kirjaudu sisään

KÄYTTÄKÄÄ HEIJASTINTA !

Vierailija
10.11.2007 |

.

Kommentit (54)

Vierailija
1/54 |
03.11.2008 |
Näytä aiemmat lainaukset

ja laatikoittain, ja eri kiinnityssysteemeillä

Vierailija
2/54 |
07.11.2008 |
Näytä aiemmat lainaukset

Täällä Norjassa (lähellä Osloa) käytetään tosi paljon huomioliivejä,jopa aikuiset jotka lenkkeilevät ym. ja ovat todella kätevät! Lapset pukevat ne automaattisesti päällensä kun ovat jo päiväkodissa ja sitten myöhemmin koulussa niihin tottuneet, Itse puen itselleni sekä parivuotiaalle lapselleni. Suomessa käydessämme pimeän aikaan eron huomaa selvästi!! Ei suomalaiset käytä heijastimia!

Lapsillamme on Reimatecin ulkovaatteet ja minusta niissä ei ole tarpeeksi heijastimia, vaikka hyvä, että on edes jonkinverran, mutta niitä ei varmaan koskaan ole liikaa pimeän aikaan!



Ja suomessa olen huomannut muilta aikuisilta ihmeellisiä katseita meitä kohtaan, tai siis juuri huomioliivejämme kohtaan, mutta emme välitä! :)



Toinen asia mihin olen kiinnittänyt huomiota on lasten "pyhä" takit. Ainakin mitä olen omille lapsillemme ostanut ei juuri missään ole ollut valmiina heijastimia, joten laittakaa niihinkin heijastimet koska liikutte kuitenkin esim. kaupassa, menette vierailulle tai minne hyvänsä niin ainakin joskus kuljette yleisillä teillä ja sellaisia on vaikea huomata kenellä ei ole heijastimia.



Niin ja vielä koulurepuista, en tiedä minkälaisia reppuja on suomessa koululaisilla, mutta ostin lapsilleni sellaiset reput mihin kuuluu mukaan heijastinsuojus repulle. Eli sellainen iso huomioliivin värinen kangas missä on heijastin, ja sen saa nostettua yhdestä taskusta repun päälle pimeällä, eli ei ole koskaan hukassa koska se on kiinni toisesta päästä siinä taskussa, samalla se on sadesuojus koska pitää vettä.



Kirjoitus ei ole parhaimmasta päästä, mutta toivottavasti ymmärsitte mitä yritin kertoa =)



Joten kaikille heijastimet pimeän aikaan!!

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
3/54 |
07.11.2008 |
Näytä aiemmat lainaukset

ja hauskoja tarra- ja ketjuheijastimia, esim. haamuja

Vierailija
4/54 |
08.11.2008 |
Näytä aiemmat lainaukset

nosto

Vierailija
5/54 |
17.11.2008 |
Näytä aiemmat lainaukset

Jos ei ennestään ole jo tarpeeksi heijastimia, osta joku kannatusheijastin, esim. veteraanien heijastin - tai minkä vaan hyväksi!

Vierailija
6/54 |
29.12.2008 |
Näytä aiemmat lainaukset

Lasten ja aikuisten kokoja, värejä ainakin 3 ja hintaa muutama euro.

Hei, mistä noita huomioliivejä saa?

Itselläni on, voitin viime talvena Lumilyhty -arpajaisista, mutta lapselle olisi tosiaan hyvä hankkia...

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
7/54 |
01.11.2008 |
Näytä aiemmat lainaukset

Kuinka aikuisetkin ihmiset uskaltaa kävellä käyttämättä heijastinta. Autolla ajaessa olen tehnyt monia kertoja saman havainnon ettei jalankulkijaa huopmaa helposti ilman heijastinta, vaikka olis katuvalotkin. Olen joka ilta muistuttanut muksuille, että heijastimia on oltava vaatteissa, kun menevät ulos.

Vierailija
8/54 |
10.11.2007 |
Näytä aiemmat lainaukset

Nyt syksypimeillä ja tihkusateella on käytännössä aivan mahdoton nähdä mustiin pukeutunutta jalankulkijaa, vaikka katuvalot palaisivatkin. Ei auta, että te jalankulkijat näette auton ja sen valot, autoilijan on mahdottoman vaikea nähdä teitä.



Nopeuden pudottamiseen kehoittaminen auttaa jonkun verran, mutta ei koko aikaa voi körötellä 5 km/h, poliisikin jo sakottaa tällaisesta.



Kaivakaa ne heijastimet sieltä eteisen lipaston laatikosta käyttöön. Nyt niitä tarvitaan !!



Muistakaa, vaikka olisitte jalankulkijana oikeassakin, niin kumpaan sattuu enemmän: autoon vai teihin ?

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
9/54 |
10.11.2007 |
Näytä aiemmat lainaukset

aikoinani oli saada sydärin pikkukaupungissa jossa huonosti valaistulla tiellä oli edessäni yhtäkkiä tummat lastenvaunut ja tummiin pukeutunut isä työntämässä. Suojatietä menivät ja just ja just ehdin pysähtyä, onneksi ajoin nopeusrajoituksia hiljempaa kun oli räntäsade. Kauhuissani kysyin apukuskiltakin oliko nähnyt heidät ja ei ollut.



Varsinkaan miehillä ei ole koskaan heijastimia.

Vierailija
10/54 |
10.11.2007 |
Näytä aiemmat lainaukset

Kunnon heijastimet. Lapsille vaikka ihan huomio liivi. Muistakaa laittaa myös koirille ja rattaisiin heijastimet! Haja-asutus aueella kaikkille olis huomioliivit hyvät ja taajamassakin tulisi kaikkien käyttää heijastimia, miel. useampia.

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
11/54 |
10.11.2007 |
Näytä aiemmat lainaukset

Jos ei siellä auton ratissa ole ollut aikoihin, ei voi käsittää kuinka huonosti näillä keleillä jalankulkijat erottuvat autoilijoille!!! Heijastimia hyvät ihmiset!!!! =D

Vierailija
12/54 |
10.11.2007 |
Näytä aiemmat lainaukset

Pimeä tulee todella aikaisin ja minäkin jo myöhäisellä iltapäivällä ihmettelin, että tosiaanko nuo ihmiset luulee, että minä näen heidät ilman heijastimia. Täällä on vielä tuollaiset ikivanhat katuvalot, jotka ei valaise mitään. Autolla ajo tuntui ihan arpapeliltä.



Heijastimet on edelleen se halpa henkivakuutus.

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
13/54 |
10.11.2007 |
Näytä aiemmat lainaukset

Ehkä ne sen jälkeen ymmärtäisivät miten huonosti he näkyvät, vaikka kuinka olis katuvaloja.



Omat lapset on jo nyt ymmärtäneen heijastimen tärkeyden, kun ovat kyydissä istuessaan huomanneet miten hyvin se näkyy ja päinvastoin.

Vierailija
14/54 |
10.11.2007 |
Näytä aiemmat lainaukset

Kerran eräs kaverini sanoi että on todella typerän näköistä kun se heijastin roikkuu jossain, ei kyylema sovi ollenkaan tyyliinsä. Mä totesin siinä että sitten sun tyylis vasta kärsiikin, jos joku ajaa sun päälle kun liikut ihan mustissa tuolla pimeällä. Tosi coolia maata rähmällään ties missä kunnossa auton tönäisemänä. Kamu kattoi mua ja totesi ettei ollu ajatellu noin ollenkaan. Tosi blondi!

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
15/54 |
10.11.2007 |
Näytä aiemmat lainaukset

sitten olin ajaa n. 6-vuotiaan pojan päälle, joka seisoi pyörineen keskellä suojatietä pilkkopimeässä ilman yhtää heijastinta. Näin hänet aivan viime tingassa.

Vierailija
16/54 |
14.11.2007 |
Näytä aiemmat lainaukset

En voi sietää niitä ranteen ympärille kiedottavia tai hihassa heiluvia, enkä myöskään niitä heijastin-elukoita. Mistä saisi kivan heijastimen? Saisi olla vaikka joku design-heijastin ja hinnakkaampi! :)

Vierailija
17/54 |
08.12.2007 |
Näytä aiemmat lainaukset

Heijastinta kannattaa käyttää myös keskustoissa liikkuessa. Esimerkiksi Helsingin keskustassa monilla vanhoilla alueilla on todella huono valaistus näkyvyyden kannalta. Jalankulkija on lähes näkymätön jos on pimeätä ja kova vesisade, niinkuin esimerkiksi tänä iltana on.



Tyylikkäitä heijastimia saa mm. Design Forum Shopista (Saara Renvallin suunnittelemat heijastinkukat), muistaakseni niitä myydään myös Artekissa. Aarikalta on tullut myös uusi sarja.



Ja pikkujouluvinkki: taksin saa helpommin lennosta, jos kuski näkee teidät ajoissa :-)

Vierailija
18/54 |
14.12.2007 |
Näytä aiemmat lainaukset

Sitten vasta ku ite hyppää auton rattiin tajuaa sen miten kannattava kapistus se heijastin on.

Vierailija
19/54 |
03.02.2008 |
Näytä aiemmat lainaukset

Ja se heijastin kannattaa laittaa myös reppuun. Jos autoilija tulee kävelijän vasemmalta puolelta, ei oikeassa kädessä olevaa heijastinta näe.

Vierailija
20/54 |
08.11.2008 |
Näytä aiemmat lainaukset

Pinkkejä, vihreitä ja keltaisia... Pääkallolla ja kissalla ainakin oli koristeltu.

Kirjoita seuraavat numerot peräkkäin: kuusi kahdeksan yhdeksän