Tapahtumat

Kun kirjaudut sisään näet tässä ilmoitukset sinua kiinnostavista asioista.

Kirjaudu sisään

Voi hitsi että tuo hoitajat. net on sitten hauskaa luettavaa

Vierailija
10.11.2007 |

Täölläisestä artikkelista päättelivät, että lääkärit ei kannata pakkotyölakia... Missähän kohtaa niin sanotaan?

Ja kumma kun palstalla ei mainita Iltalehden gallubia...



Pakkolaki jakaa lääkäreiden mielipiteet



[Mia Flygar 9.11.2007, 13:59]





Hallituksen valmistelema lainmuutos hoitajien joukkoirtisanoutumisten rajaamiseksi jakaa lääkäreiden mielipiteitä.



Mediuutisten kyselykierros kertoo lääkäreiden olevan yksimielisiä lähinnä siitä, että potilasturvallisuus ajaa työtaisteluoikeuden ohi.



Keski-Pohjanmaan sairaanhoitopiirin johtajaylilääkärin Sakari Telimaan mielestä kysymys pakkolain tarpeellisuudesta pitää esittää poliitikoille. Hän ei ymmärrä lainmuutoksen henkeä.



- Mitä siitä tulee jos ihminen pakotetaan töihin? Minulle on täysi mysteeri, miten pakkolakikuvio on ajateltu saada käytännössä toimimaan. Jos ihminen on irtisanoutunut työsuhteesta, miten hänet ensinnäkin tavoitetaan?



Telimaa ennustaa vaikeuksia sairaaloihin, mikäli hoitajat määrätään pakkolailla töihin.



- Ilmapiiri kärsisi väistämättä, esimies-alaistyöskentely vaikeutuisi. Töihin tulon on perustuttava vapaaehtoisuuteen.



Keinolla millä hyvänsä



Keski-Suomen sairaanhoitopiirin johtajaylilääkäri Jukka Puolakka ei epäröi puoltaa pakkolakia.



- Mikä tahansa keino joukkoirtisanoutumisten rajaamiseksi on käytettävä. Pakkolaki on mielestäni tarpeellinen.



Puolakka ei usko töihin pakottamisen vaikuttavan ilmapiiriin.



- Ilmapiiri on meillä edelleen hyvä. Käytännössä pakkolaki toteutuessaan tarkoittaisi, että ydinalueilta perutaan irtisanoutumisia. Ei siinä sen kummempaa

Kommentit (0)

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Sisältö jatkuu mainoksen alla

Kirjoita seuraavat numerot peräkkäin: yhdeksän kuusi kolme