Nyt en kyllä ymmärrä! Uhrien nimiä ei kerrota julkisuuteen! Missä tasa-arvo?
Muiden kuten mm. tsunamin, Myyrmannin ym. uhrien nimet kyllä kerrottiin vaikka osa omaisista vastusti nimien julkaisia. Miksi nyt tehdään näin ettei nimiä kerrota? Tasa-arvoinen kohtelu vain kaikille!
Kommentit (7)
Olisi faktaa/mustaa valkoisella niin loppuisi se spekulointi ja väärien ihmisten nimeäminen kuolleiksi, haavoittuneiksi jne..
Kannatan julkistamista ihan tämän vuoksi.
Eli jonkun lähiomainen voi vaikka olla jossain lomamatkalla ja on tehty päätös perheessä ettei hänelle soiteta tms.
siis tämä nimien julkaisemattomuus.
Vierailija:
siis tämä nimien julkaisemattomuus.
kävi sitä koulua ja olisi kivempi jos tietäisin oliko hän uhrien joukossa. Opiskelukaveriani ei ole näkynyt sen jälkeen, mutta ei kuitenkaan olla niin läheisiä, että laittaisin viestiä hänelle aiheesta. Osaisin valita sanani paremmin jos tietäisin.
... oli joku valokuva, jossa oli muistokynttilän vieressäolevaan korttiin kirjoitettu kolmen pojan etunimet. Ymmärsin, että ne olisivat olleet uhrien nimiä, mutta itse jutun tektsissä asiasta ei mainittu mitään. Mahtoiko olla erehdys lehdeltä julkaista tuollainen kuva...?
Jotta pääsisit mässäilemään niillä ja etsimään tietoja uhreista?
Tiedät jo, kuinka monta kuoli ja minkä ikäisiä he olivat. Ei tarvitse tietää enempää.