G: Lastenvaateostokset, mietitkö vaatteen alkuperää?
Katson lapselle kivaa puseroa Lindexissä/H&M:llä/Citymarketissa... Luen lapusta " Made in India" . Silmissäni näen pienen intialaislapsen pakkaamassa puseroita - onko hän tehnyt jo 12 tuntia töitä kuumassa ompelimossa ja saa nyt euron päiväpalkan? Omatuntoni kolkuttaa, kehtaanko edes ostaa edullista vaatetta, jos joku oman muksuni ikäinen on raatanut sen eteen?
Niin, paraneeko sen intialaislapsen asema, jos minä ja muut jätämme puserot ostamatta? Ainakaan ei parane, jos kukaan ei välitä alkuperästä, kunhan halvalla saa.
Omaatuntoani hiljentääkseni olen jo muutaman vuoden ostanut Rasavil-haalarit lapselle välikaudeksi ja talveksi. Niistä ainakin tiedän, että ne on tehty Suomessa suomalaisen työlainsäädännön piirissä! Onneksi ovat myös kivannäköisiä ja tosi kestäviä.
Mietittekö muut vaatteen valmistusta, kun ostatte lastenvaatteita?
Kommentit (15)
H&M lienee tässä mielessä kaikkein eettisimpiä valintoja mitä voi tehdä, heillä on hyvin tarkoin valvottua mistä ne vaatteet tulevat.
Suomalaiset vaatteet tehdään joka tapauksessa ulkomailla, sitä paitsi suomalaisten vaatteiden laatu on surkeaa. H&M ei käytä enää lapsityövoimaa, laatu on melko hyvää ja kestää sen minkä pitääkin.
Lapsityövoima on niin monimutkainen juttu, että vaikea sanoa. Jos näillä lapsilla ei olisi työtä, heillä ei olisi paljon mitään muutakaan; esim. tytöt voitaisiin ihan hyvin myydä prostituoiduiksi jos eivät tienaisi perheelleen rahaa.
n tuotannon sijaan, jota oikeasti pitäisi suosia.
H&M:lta ostan paljon lastenvaatteita. Siksikin, kun pidän niistä ja ovat laatusuhteeltaan olleet hyviä.
Tuo lapsityövoima on kyllä hiukan kaksiteräinen miekka. Lapset töihin vai kadulle?
Onko tietoa, mitkä vaatteet on oikeasti valmistettu Suomessa (tai Ruotsissa tai muussa kunnollisen työlainsäädännön maassa)? Siis oikeasti tehty näissä maissa eikä kuten Reima/Tutta tietääkseni lähinnä Kauko-Idässä.
2 mainitsikin PoP:n. H&M tosiaan sai hyvät pisteet Kuluttaja-lehden vertailussa, Esprit ja Benetton huonot.
-ap
ja työllisyyden kannalta. Meidän lapsella on / on ollut Rasavilin haalarit. Kaapista löytyy paljon myös Aution neuletta ja Marimekkoa (Marimekolla kaikki ei ole Suomessa tehtyä). Kovassa käytössä on myös mummon neulomat vaatteet (villapaidat, -takit, -sukat, -lapaset, -pipot jne.)
Minun omaan vaatemakuun ei juurikaan löydy Suomessa tehtyjä vaatteita. Silloin kun suomalaista ei saa tai ei löydy mieleistä pyrin ostamaan Euroopassa valmistettua.
Katsokaa Rasavili,Raitavaara,Ruskovilla ,Riihipeikko,Tinttu,Riiminka,Metsinkäinen, ym. On se aika paljon halusta kiinni ja tietenkin myös rahoista.
osa merkeistä oli mulle uusia, mistä niitä saa? Nettikaupoista vai löytyykö ihan tavarataloista? Rasavil käytössä, myös Riihipeikko tuttu.
Esimerkiksi: ostin juuri ihka aidon suomalaisen lastensängyn. Maksoi kuin synti, en tosin kuvittele sen johtuvan tässä tapauksessa yksinomaan suomalaisuudesta, mutta kotimaisuus oli yksi ehdoton pointti. Vaatteet pyrin ostamaan sellaisilta valmistajilta jotka tekevät pieniä määriä ja pystyvät seisomaan koko valmistusprosessin takana.
Mieluummin lapset työssä kuin kadulla kerjäämässä tai huoraamassa. Ne ovat ne vaihtoehdot, mihin kuluttaja pystyy vaikuttamaan vaateostoksilla
Isot järjestöt ym. vaikuttavat sitten näihin muihin vaihtoehtoihin (lyhyempi työaika, koulutusta työnohessa, kunnon ruoka jne.), ja niihinkin varsin hitaasti.
Pääasia, että on varaa ostaa jonkinlaisia vaatteita...
Marimekon paitoja on meillä monta. Viimeksi ostin parit sukat Polarn 0 Pyretistä (vai-mikä-sen-nimi-nyt-on) ja valitsin ne mitkä oli tehty Ruotsissa, en niitä mitkä oli tehty Koreassa(!).
täytyy etsiä!
Ehkä ompelimo on parempi vaihtoehto kuin itsensä myyminen kadulla. En usko järjestöjen pystyvän vaikuttamaan kovinkaan paljon lapsityövoiman oloihin. Raha se on, joka puhuu. Jos riittävän moni piinaa kauppaliikkeitä kyselyillä vaatteiden alkuperästä, niin silloin kyselyt lisääntyvät myös tuottajille päin siellä jossain kaukana ja kun ostaja kyselee, silloin voi jotain tapahtuakin.
aika harvaa tuntuu asia pohdituttavan.
Vaateketjuilla ei taida olla mitään syytä ryhtyä toimenpiteisiin lapsityövoiman kitkemiseksi.
-ap