Olenko ainoa, jonka mielestä Halloween ei sovi Suomeen ollenkaan juhlaksi?
ihan keinotekoiselta tuntuu, ja vielä kamalaa, että se sekoitetaan Suomessa usein Pyhäinpäivään.
Kommentit (9)
Kyllä kaskenpoltosta ja torppariajoista on muutenkin vieraannuttu. Ei ole enää semmoista " puhtoista suomalaista kulttuuria" , jota nyt joku yksittäinen hilupippalopäivä pilaisi.
Minusta halloween on kiva juhla kesken syksyn, tosin meillä vietetään pyhäinmiesten päivää ensisijaisesti ja höystetään poikien mieliksi amerikkalaisuudella
Lapsi kysyi, saako lähteä kiertämään naapurustoa Halloweeninä. Kielsin, koska mielestäni ei kuulu suomalaiseen kulttuuriin. Ihan kaikkea ei tarvis jenkeistä kopioida.
onko se tosiaan Jenkeissä sama kuin pyhäinpäivä? Halloweenhan on aina lokakuun viimeinen, ja Suomessa pyhäinpäivä on aina lauantai.
mutta Halloween vain kaupan keksintöä.
tulo Suomeen on mielestäni yksi viime vuosien typerimpiä asioita - aivan kauppojen keksintöä. On jopa loukkaavaa " pilata" Suomen arvokas pyhäinpäivä sotkemalla se amerikkalaisten kurpitsajuhliin ja " karkkeihin vai kepposiin" . Onhan vaikka ystävänpäiväkin tullut jenkeistä, mutta siinä päivässä on kyllä ideaa.
Amerikkalaistyylinen muovikrääsähalloween on kyllä ihan yhtä vastenmielinen kuin muovikrääsäjoulukin. Sinänsä mulla ei ole mitään kyseistä juhlaa vastaan.
Luonnonuskovana " halloween" (mitä nimeä siitä sitten haluaakin käyttää) on yksi vuoden tärkeimmistä juhlista mulle, mutta ei siihen kyllä kuulu muoviroinan nurkkaan kerääminen sen paremmin kuin jouluunkaan (jota en juhli Jeesuksen syntymäjuhlana, huom.)
Eräänä vuonna vietin yhden angloamerikkalaisen joulun ja onnistuin ahdistumaan siitä hirveästi. Mulle joulu on aina ollut maanläheinen valon juhla, siellä se on karnevaali pullollaan vilkkuvia ja välkkyviä karnevaalivaloja, kasapäin halpaa krääsää... Tapansa kullakin, mutta mulle se ei sovi ja halusin vaan sieltä pois. Mulle ei ole niin merkitystä sillä, mitä kukakin juhlii, minusta Suomeen saa tuoda juhlia niin halutessaan. Ainoa, mikä käy aina ahdistamaan on se ohessa tuleva kaupallisuus, mutta se ei taas ole juhlan itsensä syy. On se meidän päivittäinen elämäkin pullollaan halpaa kertakäyttökrääsää.
Halloween sinänsä ei ole " kaupan keksintöä" sen enempää kuin joulukaan, niin kuin joku tässä ketjussa jo innostui väittämään. Epäilemättä hirviökrääsä on kaupan keksintöä - ihan samaan tapaan kuin miljoonat erilaiset joulukoristeet ja muu jouluroina. Halloween pohjautuu alunperin kelttiperinteeseen ja nykyisellään on varmaan suunnilleen yhtä lähellä " alkuperäistä" halloweenia / samhainia kuin nykyjoulu on " alkuperäistä" joulua.
Sitten on tietysti vielä sekin, että alkuperäinen joulu ei ole yksiselitteisesti kristillinen joulu, mutta siitä on tällä foorumilla jauhettu jo loputtomiin. Ts. nykyinen joulunvietto pohjautuu suurelta osin kristillisiin perinteisiin mutta myös esikristillisiin perinteisiin. Tulee vaan tämä mieleen, kun peräänkuulutetaan eri juhlien " alkuperäisen merkityksen" miettimistä, jolla yleensä viitataan kristillisyyteen. Eri ihmisille kun juhlien merkitys on erilainen. Joulu voi olla keskitalven juhla eikä se siitä muutu arvottomammaksi tai vähemmän oikeutetuksi.
Ja onhan se halloween pyhäinpäivän aatto myös Jenkeissä. Kummitukset kato liikkuu yms sontaa.