Vaaditteko te haluttomat ihmiset silti puolisoltanne uskollisuutta???
Onko vaatimuksenne mielestänne kohtuullinen ja kuinka kauan pitää vaan odotella että halunne palautuisivat? Mistä kiikastaa ettei haluta ja teettekö asialle mitään?
Enkä tarkoita nyt mitään viikkojen haluttomuutta vaan kuukausien, jopa vuosienkin.
Kommentit (43)
On meillä seksiä n. kerran viikossa jotta ei se mies ilman joudu olemaan. Millekään terapeutille en ikinä kehtais mennä valittamaan että " voi kun ei huvita" . Miksi nykyään seksi on niin yliarvotettua ja joka paikassa esillä. Kyllä elämässä on hiukan paljon tärkeämpiäkin asioita!
En ymmärrä alkuunkaan tuota, että jos pettämiselle on toisen mielestä hyvä peruste, niin se on hyväksyttävää. Ei uskollisuuden vaatiminen voi olla kohtuuton pyyntö.
On olemassa jokin ihmeellinen yleinen käsitys, että seksiä on joka ikisessä parisuhteessa oltava useammin kuin kerran viikossa. Jos tuo tiheys ei toteudu, niin silloin on mukamas jotain pielessä. Miten niin, kysyn minä? Kuka nuo kriteerit on luonut ja määrät määritellyt?
Eräskin tuttuni, 26-vuotias, ei ole harrastanut miehensä kanssa seksiä yli kahteen vuoteen. Minkäänlaista seksiä. Mies on alle 30-vuotias, ja kuulemma haluaisi seksiä mutta kun tuttu ei anna niin ei anna.......
Parisuhde on kahden kauppaa. Suuret päätökset pitäisi tehdä yhdessä. Ja se, että parisuhde on tästedes täysin seksitön, on suuri päätös. Miksi se toinen osapuoli saa päättää että me emme seksiä enää harrasta, jos se toinen osapuoli (jonka PITÄISI olla tasavertainen ja yhtä arvokas ihminen suhteessa) ei ole samaa mieltä? Raiskaus, seksin ottaminen väkisin, on liitossa kielletty. Miksi pihtaus, seksin kieltäminen toiselta, ei ole? :p
Jos jostain syystä menettäisin kiinnostukseni seksiin ihan kokonaan, antaisin miehelleni luvan käydä vieraissa, kunhan hoitaisi sen niin etten minä saa kuulla yksityiskohtia (ja käyttäisi kondomia). Suhteemme on niin paljon muutakin kuin seksiä: kumppanuutta, ystävyyttä, yhteisiä ystäviä, lapset, yhteinen koti ja asuntolaina, yhteisiä harrastuksia ja muistoja...... ja juuri siksi hän saisi vieraissa käydä. Minä tykkään matkustaa, jos mieheni sanoisi että ei halua enää koskaan matkustella niin minä matkustaisin sitten jossain toisessa seurassa. Miksi sama ei päde seksiin, etenkin kun seksi ei ole teille kaikki kaikessa? Kertoisiko joku?
asiat olisi sen jälkeen saatu selvitettyä, sillä rakkautta meillä (minulla)kyllä riitti. Eromme syynä oli aivan muut seikat kuin uskottomuus. Samat seikat olivat myös syynä, että seksiä oli niin vähän (lopulta vain kun himotti niin paljon). Minulla oli hyvät seksihalut, mutta silti olin erosta päätettyäni ilman toteutunutta fyysistä seksiä (sisäinen maailmani oli rikas ja vahva), koska suhde oli muuten toimimaton. Mies taas valitti seksinpuutetta suhteessa ja piti sitä eron syynäkin, kait. Hän ei kuitenkaan ollut valmis ottamaan vastuuta elämästään (ongelmat elämänhallinnassa, riippuvuudet, kaikki toisten syytä, kaikki olisi pitänyt saada helposti). Surin erotessani sitä, että piti heittää hyvä fyysinen seksi hukkaan, mutta mm mainitut asiat painoivat vaakakupissa, joten ero tuli.
En tajua tätä " seksi on yliarvostettua" -mantraa. Mitä ihmeen yliarvostettua siinä on, jos kumppani haluaa ns. normaalin seksielämän? Minusta taas on epänormaalia, että kaksi aikuista elää yhdessä näennäisesti rakastavaisina puolisoina, mutta seksiä ei harrasteta. En nyt sano, että haluttomuus antaisi luvan pettää, mutta kyllä haluttoman osapuolen on tehtävä jotain muuta asialle kuin vain kieltäydyttävä seksistä, esim. mennä terapiaan ja lääkärintutkimuksiin. Jos tällainen " ei seksiä" -elämä jatkuu vuosikausia, niin ei voi enää olettaa sen toisen pysyvän rinnalla.
Vaatiminen ei muutenkaan kuulu parisuhteeseen..uskollisuus kyllä
niin silloin ei voi kun syyttää itseään,että jää suhteeseen kun ei uskalla yksinkään olla
Tietysti sairauden takia voi tulla taukoja seksielämään, mutta hyvin harva sairaus lopettaa seksielämän kokonaan.
Minua seksi ei huvittaisi ollenkaan mutta olen päätynyt tuohon kerran-viikossa ratkaisuus juuri miehen takia. En ole siis vaatinut täydellistä seksittömyyttä ja odotan todellakin uskollisuutta mieheltäni.
Keskimäärin suomalainen harrastaa parisuhteessa seksiä n. 3 kertaa viikossa. Joillakin se voi olla vähemmän, joillakin enemmän. Mutta kuukausi- tai vuosikausia jatkunut haluttomuus ja seksittömyys parisuhteessa ei ole enää normaalia. Itseään huijaa, jos yrittää vakuutella, että kerran vuodessa seksi olisi ns. normaalia.
Voin kyllä " antaa" mutta se kun ei miehelle riitä, pitäis vielä kiihkosta kiljua ja orgasmeja saada kerralla tusina. Minkäs teet? Teeskennellä vois, mutta jään siitä aina kiinni ja sitten mies mököttää.
Fyysistä vikaa ei ole, se on kyllä tutkittu.
Voisin antaa miehelleni, mutta hän vaatii mun kiihottumista ja orgasmeja.
Enkä tosiaan ole sanonut mistään määristä mitään. Sopiva määrä parisuhteessa on se mikä yhdessä sovitaan tai hyväksi havaitaan, on se sitten 3 kertaa viikossa, kuussa tai vuodessa. Mutta tosiaan se että toinen yksipuolisesti asiasta päättää että meillä ei harrasteta seksiä, ei ole mielestäni oikeudenmukaista eikä kukaan voi olettaa että toisellakaan ei sitten haluta enää ikinä, saati että hän pysyisi suhteessa tyytyväisenä ja uskollisena.
ap
Vierailija:
Voisin antaa miehelleni, mutta hän vaatii mun kiihottumista ja orgasmeja.
Onko teillä aina ollut tämä ongelma vai tuliko se vasta tämän miehen kanssa.....?? Ajatellut tehdä asialle mitään? Miten mies voi muuten olla ihana elinkumppani jos sängyssä suorastaan yököttää?? Eikö itselläsi ole mitään haluja, jos siis kumppani olisi eri?
vaikka olen toisinaan haluton. Mies on sentään luvannut rakastaa minua myötä- ja vastoinkäymisissä.
käy vieraissa sen takia ja jää sitten kiinni, onhan sekin vastoinkäyminen...
Mita jos puoliso ei tienaa rahaa saako hanet panna vesi ja leipa kuurille.
Ei parisuhde ole mikaan liikeyritys, jos joku homma ei toimi niin ulkoistetaan se muualle.