Mitä järkeä on kerätä S-bonuksia tai plussapisteitä??
Tätä taas ihmettelin, kun Prismassa kuuntelin kahden akan keskustelua ja leveilyä bonuksistaan. Kyllä me asiakkaat ne maksamme tuotteitten hinnoissa, ei ketjut ilmaiseksi meille maksa mitään. Ihan suoraan ne lisätään päivittäiselintarvikkeitten hintaan. Mä ostan sieltä missä on hyviä tarjouksia, Prismassa, Cittarissa, Valintatalossa, Tokmannilla, lähikaupassa tai missä vain. En todellakaan mene siihen ketkuun, että alan kerätä turhia pointseja. Mitä enemmän niitä tulee, sen enemmän on maksanut turhasta. Ottaisin mieluummin suoraan edullisemmat hinnat kuin pisteitä, joilla yritetään saada tyhmä asiakas yhden kaupan vangiksi.
Kommentit (28)
Ja joka kuukausi tulee se 50e vähintään. Kiinnostais kyllä tietää, että paljonkohan sais S-bonuksia samalla käytetyllä rahamäärällä... Nyt oon säästänyt parin kuukauden plussasetelit ja aion saada pojalle hyvän talvihaalarin niillä plussaseteleillä:)
Vierailija:
No se on ihan selvää, että plussa-pisteitä on turha kerätä, niitä ei saa kunnolla koskaan. Jos saa, niin kyse on vaan vaivaisesta vitosesta, kympistä tai muusta samantekevästä summasta.
Mutta S-Bonuksia todella saa ja se kannattaa.
Eli kun keskittää kaiken minkä voi S-kauppoihin: päivittäistavarat ja ruoan, bensan, sähköt, hotellit, ravintolat jne., voi todella kasvattaa pottia hyvinkin suureksi. Meille on ihan tavallista, että kuukauden bonus on 70-100e eikä se vielä edes vaadi kovin kummoista keskittämistä. (Tähän ei siis ssälly mitään sähkö-, ravintola-, hotelli tms. maksua) Jo tuo summa auttaa pahana päivänä todella paljon, kun huomaakin tilille kertyneen mukavan bonuksen. Saatika sitten, jos malttaa säästää joka kuukausi kertyneet bonukset ja nostaa ne vasta esim. joulun alla tai muulloin kerran vuodessa. Saa helposti joulurahat, matkarahat, jonkun isomman hankinnan tms. eikä periaatteessa ole tarvinnut säästää yhtään, kun on kasvanut korkoakin mukavasti!
Äitin osti esim. viime kesänä pihakeinun kertyneillä bonuksillaan.Eli AIKUISEN OIKEASTI S-tili todella kannattaa ja voin suositella sitä lämpimästi!!
Mutta niitä vaan kertyy vakuutuksista, nettilaskusta, ostoksista, sähköstä yms.
Tänäänkin maksoin Prismassa " kortille" kertyneillä bonuksilla n. 40euron kauppalaskun.
minustakin on mukavaa, että saa edes jotain takaisin (viime tiedotteessa 80 euroa kotiin päin).
Bonusta saa 5% jos ostot on yli 800¿/kk. Löydät bonustaulukot www. s-kanava. fi. Ei ole mitään monimutkaisia palkintopisteitä tmv. vaan suoraan %-osuudet, paljonko tulee takaisin.
Vierailija:
Ja joka kuukausi tulee se 50e vähintään. Kiinnostais kyllä tietää, että paljonkohan sais S-bonuksia samalla käytetyllä rahamäärällä... Nyt oon säästänyt parin kuukauden plussasetelit ja aion saada pojalle hyvän talvihaalarin niillä plussaseteleillä:)
Me käytetään s-ryhmää koska siellä on hyvät ja laajat valikoimat, lisäksi joka kuukausi tulee 30-60 ¿ tilille! Plussakortti onkin ihan sukka, koska 1000 pistettä josta saa sen 5 euron setelin, joudut ostamaan noin 1000 ¿:lla!! Sillä määrällä saa ainakin 50 euroa S-tilille!
Ja mun mielestä esim. Siwat, Valintatalot ja muut ovat törkeän kalliita, niissä on usein hedelmät ja vihannekset huonoja.
Tuskinpa kaikilla se S-kauppakaan on lähin kauppa vaan jotkut ajelee varta vasten S-kauppaan.
mutta se vasta onkin järjetöntä, ettei niitä kortteja käytä. Vaikka minäkin hajautan ostokseni missä millonkin huvittaa käydä tulee vuodessa helposti erilaisia bonuksia parisataa euroa.
Sehän se on tarkoitus noissa. Ostan aina sieltä missä on halvinta eikä se usein ole Prisma eikä Cittari. Pointtini oli se, että poistuisi koko järjestelmä, niin hinnatkin laskisivat kuluttajille. Ei me ilmaiseksi saada bonuksia vaan joka kerta maksetaan niistä turhaan.
itse ostan mistä milloinkin huvittaa, yleensä lähi s-marketista, prismasta ja citymarketista. Muuten en katsele miten bonuksia ym. kertyy, mutta suurimmat ostokset teen tietysti mieluummin s-ryhmältä ja kyllä vertailen etten sen takia maksa enempää, sehän olisi tyhmää. Meillekin " tavan" ostoksilla (5 henk.) tulee mukava potti ostoksista jotka olisimme ostaneet muutenkin kyseisistä kaupoista (n. 500 e), josta keväällä saatavan ylijäämän palautuksen osuus yli 100 ekeä. Yleensä olemme ostaneet noilla joululahjat, mutta nyt säästämme ensi kesän lomakassaan. Lyhyellä matikalla ensi kesänä tilillä tulee siis olemaan n. 800.
Asumme maalla eikä viitsi roudata ruokaa 30km joka kerta. Kertyy mukavasti bonuksia samalla =)
Kun sattuu oikeaan aikaan oikeaan paikkaan, saa kortit ja jäsenyydet vielä ilmaiseksi. Mekin ostetaan sieltä, missä on halvinta, ja aina saadaan joka paikasta alennukset kortilla ja vielä bonuksetkin. CM:ssä on muuten nyt kampanja, että saa kolme 10 euron alennuslippua (plussa-visa tai plussa-master). Meillä on niitä kuusi eli sadaan vaipoista ja pesuaineista tms. nyt 60e alennusta ja vielä tuplabonukset. Meillä ei syljetä ilmaista rahaa kohti.
Yleensä käyn kerran viikossa tekemässä isot ruokaostokset ja ne teen likimain aina Prismassa koska se on lähin suuri marketti.
Tankilla käyn tosi harvoin, tankkaan siellä missä satun huomaamaan tankkaamisen tarpeen. Usein sekin tapahtuu tässä meidän kotinurkilla ja tankkaamassa käyn joko Tebbarilla tai ABC:lla.
Mitenkään orjallisesti emme osta kaikkea mahdollista jostain tietystä liikkeestä. Jos ostaisi kaikki Prismasta niin varmaan saisi kerättyä vuodessa paljon enemmän bonuksia.
kertyvät itsestään välttämättömistä ostoksista joita elämiseen tarvitaan, lähinnä ruoka, pesuaineet, vaipat...
Sinänsä olet oikeassa. Bonukset maksavat asiakkaalle, ei niitä ilmaiseksi saa. Itse vaihtelen kauppoja enkä suosi yhtä ketjua.
Jos ostaisin nuo kaikki eri paikoista, rahaa palaisi saman verran mutta takaisin en saisi mitään.
Itse en jaksa juosta (tai ajaa) tarjousten perässä. Bensakulut kun ottaa mukaan, niin ei siinä kyllä voitolle sillä tapaa jää, jos ajaa sinne tänne ja vielä tuonne jonkun euron alen takia. Citarissa käyn silloin tällöin hamstraamassa -50% lihoja ;)
Prismassa tehdään ruokaostokset ja sieltä ostetaan myös esim. remonttitarpeet (koska ovat vielä edullisempia kuin muualla) sekä kodinkoneet (sama juttu, monta kertaa käyty eka Gigantissa ja sitten menty Prismaan, Prismassa ollut halvempi sama laite). Tankataan ABC:llä, sillä vaikka siellä on bensa kalliimpaa kuin halvemmilla asemilla, niin bensakulut nostaa kuukauden ostosten summaa niin paljon, että tuo parin sentin ero kuittaantuu ja tulee vielä jopa sitä " säästöä" bonusten muodossa.
Lisäksi bonukset tulee vakuutuksista, laajakaistasta ja puhelimista. Sekä ulkona syömisestä.
Varmasti on niin, että ilman kortteja olisi hinnat himpun verran alemmat. Mutta en usko, että niin merkittävästi kumminkaan, enkä usko ainakaan siihen että meidän perheen ruokakori olisi sen 50¿ kuussa halvempi ilman bonusta, jonka takaisin saamme. Bonuskertymää kun nostaa nuo kaikki muut, joista sitä samalla saa, ei pelkkä ruoka.
Järjetöntä olisi ottamatta ne bonukset vastaan, eli olla näyttämättä niitä ilmaisia kortteja, joita lompakossa lojuu, vain periaatteen vuoksi. Fakta on, että lapsiperhe ostaa paljon ruokaa ja tavaraa vuoden mittaan ja jos siitä jotain takaisin jää, niin hieno juttu.
Itsekään en ole orjallinen ja juokse vain yhden ketjun kaupoissa, mutta silti pari satasta tulee joka vuosi takaisin kolmesta eri yhteydestä: S-ryhmältä, K-ryhmältä ja Ykkösbonuskaupoilta. Lisäksi plussakortilla saa hyviä täsmäalennuksia.
Itse taas en ymmärrä sellaista " säästämistä" että juostaan sen halvimman perässä " hinnalla millä hyvänsä" - haetaan kahvipaketti tuolta, lohikilo täältä... Ihan esimerkin omaisesti voin kertoa, että itse pidän erikoisliikettä, jota vastaava seuraava löytyy naapurikaupungista. Ja joskus käy näitä _paikallisia_ asiakkaita, jotka lähteävät 150km päähän ostamaan saman tuotteen, koska se maksaa siellä 3 euroa vähemmän! :oO Kerro se järki minulle siinä ajelussa edestakaisin...
ään keskittämään tarkoituksella. Mielestäni kannattavaa, vuodessa tulee vajaa 1000 e takaisin.
Kyllä saat sitten tavallisen paljon kantaa sinne Cittariin ja K-puolen kauppoihin rahaa jos saat sieltä noin paljon etuja joka kuukausi!!
Siellähän saa sitä 1000 pistettäkin kasvattaa vaikka miten kauan ja mitäs siitä saa palkaksi? 5 euroa! Joten ei oikein hehkuta...
Ostettiin uusi sohva Sotkasta ja ajattelin, että jes, kerrankin saa plussaa myös K-puolelta. Joo, saatiin. 5 euroa. Kiitos.