Äkillinen rytmihäiriö terveellä ihmisellä, 10min kestoltaan. ov
Autoa ajaessani sain yllättäen ihmeellisen tuntemuksen sydämeen. Pulssia kokeillessa se löi 2-3krt ja piti tauon. Tauon aikana rinnassa ja kurkussakin tuntui muljahadus joka salpasi hieman hengitystäkin. Meni ohi noin 10 minuutissa. Mikähän se oli?
Kommentit (3)
Noi satunnaiset rytmihäiriöt on melko tavallisia. Jos niitä alkaa tulla useemmin (ku kerran) niin kannattaa käydä tutkimuksissa varmistamassa että kaikki on ok. Mulla tulee rytmihäiriöitä n 1kerran kuukaudessa. Ovat aika ikävän tuntosia mut menevät suht nopsaan ohi. Tutkittu on eikä mitään ihmeellistä löytyny.
Esiintyy normaaleilla ihmisellä, ei vakavia. Monta kertaa taustalla stressi ym. Itsellä tuli aina aamuyöstä, kun jouduin paljon valvomaan lasten takia.
Ei varmasti mitenkään vaarallinen. Kaikilla niitä on joskus, toisilla harvemmin ja toisilla useammin.