Eikö eka- ja tokaluokalle ole olemassa elämänkatsomustiedon kirjaa?
Luulisi sille olevan tarpeeksi kysyntää, mutta ilmeisesti sitten ei?
Kommentit (13)
Lukioon on ihan ok kirjat ja peruskouluunkin esim. Reilu peli, Katse ja Miina, Ville ja Vintiöt. Mutta Reilu peli on 6. luokasta ylöspäin, Katse yläastelaisille ja Miina, Ville ja Vintiötkin lähinnä 3 lk:sta alkaen.
Ap.
mm. Honkala, Sundström, Tuominen: Miina, Ville ja vintiöt. Tarkoitettu 1 - 5-luokkalaisille.
Saa opetushallitukselta. myynti @ oph. fi
Yläkoululaisille kyllä on.
Kysyntä on kasvanut rajummin vasta viime vuosina ja etenkin oppikirjoissa tarjonta tulee hiukan jäljessä.
et-kirjoille on niin vähän kysyntää.
Olen käsittänyt, että tuo olisi lähinnä opettajille materiaaliksi ja tueksi.
Netistäkin löytyy hyviä ohjeita. Olen myös käyttänyt soveltaen Lions Guest-materiaalia.
http: //www. helsinki. fi/et/opettajan%20tueksi. htm
Kirjaan liittyvä opettajan tukiopas on erikseen.
Kirjaa mainostetaan 1. - 5. luokille, mutta oikeasti sen sisältö kattaa vain yhden viikkotunnin osuuden niistä yhteensä 4 viikkotunnin asioista, jotka opetussuunnitelman mukaan käydään läpi 3. - 5. luokilla (ei siis ekalla ja tokalla).
ET:n valitsevien oppilaiden määrä on pikemminkin kasvussa eikä vähenemässä, joten alaluokilla on yhtä paljon ET-oppilaita kuin yläluokillakin. Luulisi siis kirjan tekemisen kannattavan joko molemmille tai ei kummallekaan luokkatasolle.
Ap.
mitähän meidän lasten koulussa on oppilaita, joku n.500. Et-oppilaita on kymmenkunta.
Kävin jo tilaamassa Miinan, Villen ja vintiöt itselleni!
10
Markkinat eivät ole niin isot, että olisi kovin kannattavaa toimintaa kirjankustantajille. Kirjoja ei tehdä ilmaiseksi, joten tällaiset kokoluokaltaan " pienet ryhmät" voivat joutua toimimaan ilman kirjoja.