Äh suunnaton probleema, ostanko takin kokoa M vai L, kun aion laihduttaa...
Kyse siis syystakista jonka aion ostaa. Sovitin molempia kokoja, L-koko oli sopiva, mutta hihat vähän turhan pitkät. M-koko oli myös muuten sopiva (hihat hyvän pituiset) ja vetoketju mahtui kiinni ihan hyvin, mutta villapaitaa ei sinne alle kyllä mahdu. Jos pitää vetoketjua auki, niin sitten mahtuu. tuossa M-koossa oli myös se pieni vika että kun vetoketju oli kiinni, niin mielestäni vyötäröni näytti hieman pönpöltä siinä, kun ei ollut kovin vältä tuosta mahan kohdalta takki.
MUTTA olen aikeissa ihan todella laihduttaa ja jos ostan tuon L-koon takin, niin ensi keväänä se on liian iso. Jos taas ostan tuon M-koon takin ja onnistun laihduttamaan, se olisi oikein passeli vielä ensi keväänäkin.
Onko muuten mahdollista saada millään jumpalla (vatsalihas+kylkitreenillä ja laihduttamisella) parissa viikossa vyötäröä/masua vähän kapeammaksi, niin voisin ostaa tuon M-koon takin ja pitää sitä vetoketjua kiinnikin? ;P
Tai hei, sitten ostan korsetin....
Kommentit (17)
mutta nesteen ja rasvan väheneminen saattaa pienentää kokoa nopeastikin, jos lähtöpainoa on paljon.
Muista vatsalihastreenissä keskittyä lähinnä syviin lihaksiin ja " kylkilihaksiin" (kylkilihaksia ei ole olemassa, näillä tarkoitetaan vinoja vatsalihaksia). Syvät lihakset vetävät vatsaa sisäänpäin.
Suoria treenaamalla toki kasvatat sixpackin " möykkyjä" , mutta se sixpack on kaikilla (pienillä lapsillakin) olemassa ilman treenaamistakin, sen päällä oleva rasva vain estää sen näkymisen.
Terv. aktiivitreenaaja
tuon M-koon toimivan motivaattorina ;) Ja kyllä se nytkin tosiaan mahtuisi, mutta jos paksumpaa paitaa alla niin vetoketjua täytyy pitää auki koska muuten näyttää ihan nakinkuorelta. Käytän kyllä useasti muutenkin takkeja vetskarit auki joten se ei mikään katastrofi olisi.
Muuten takki olisi juuri sellainen minkä ehdottomasti haluan mutta vähän tyyris lompakolleni, joten pitäisi tosiaan sitten olla sopiva ensi keväänäkin ja pitkään...
ap
Kuinkahan moni sitä on aikonut ja luvannut itselleen laihduttaa, mutta puheeksi on jäänyt?? Osta tuo L ja lupaa itsellesi, että jos laihdut, plakitset itsesi uudella pienemmällä takilla!
Sitä paitsi jos olet kevääksi laihtunut niin silloin on jo uudet ihanat mallistot kaupoissa.
Mä taidan oikeesti kuitenkin ostaa sen M ja lupaan ja vannon että laihdutan! Muutaman kilon pudotuskin varmaan jo riittäisi kaventamaan vähän vyötäröä. Tai käyn vielä tietty kaupassa sovittamassa molempia vielä kerran uudestaan ja päätän sitten. Tuo takki on niin ihana että haluan tosiaan käyttää sitä myös ensi keväänä :)
ap
Mulla on ollut vuosikaudet kaappi täynnä vaatteita joita aion käyttää sitten kun laihdun :( Ja tosiaan jos sitten onnistut laihduttamaan voit palkita itsesi uudella m-koon takilla!
siis kyllä laihduttaa joku 8-10kg joten jos (KUN!) onnistun talven aikana siinä, niin sitten tuo L-koon takki on kyllä aivan liian suuri keväällä.
ap
Mahas pömpöttää ja takki kiristää ja tunnet sen joka askeleella. Sitten laitat sen kaappiin ja sinne se jää, koska jos laihdut se ei ehkä kuitenkaan enää istu ja jos - mikä todennäköisempää - et laihdu siellä se motivaattori roikkuu ja amsentaa sua ja saa sut tuntemaan olosi huonoksi, oli se päällä tai kaapissa.
Osta L, tunne itsesi kauniiksi sopivissa vaatteissa ja käytä niitä hyvän olon energioita laihtumiseen.
jos on ylipainoa, niin onnistut varmaankin laihtumaan mutta jos olet jo valmiiksi normaalipainoinen niin älä osta liian pientä takkia. Mitkä mittasi ovat?
Vierailija:
siis kyllä laihduttaa joku 8-10kg joten jos (KUN!) onnistun talven aikana siinä, niin sitten tuo L-koon takki on kyllä aivan liian suuri keväällä.ap
eli mun mitat on 161/69 joten tuossa L-koossa on sekin ongelma että hihat on siinä liian pitkät ja muutenkin ehkä aavistuksen liian pitkä, kun olen näin lyhyt. Mut vyötäröltä olisi ollut nyt parempi. M-koko olisi muuten siis juuri sopiva ja vetskari auki näyttää tosi hyvältä, mutta siis vaatisi vähän mahasta ja vyötäröltä läskiä pois että voisi käyttää vetskaria kiinni niin että se näyttäisi hyvältä.
ap
Pitkähkö takki näyttää noin lyhyellä hassulta..ja jos se toinen on makkarankuori niin...
jos löytäisin muualta jonkun yhtä ihanan takin joka olisi juuri sopivan kokoinen, mutta kun tämä olisi ollut juuri minun tyyliseni ja olen yleensä niin onneton shoppailija että saan tuntikaupalla etsiä enkä sittenkään löydä haluamaani. Tämä takki tuli ihan vahingossa vastaan joten se olisi helppo vaan hakea tuosta kaupasta.
ap
jos itse olet siihen takkiin ihastunut, niin osta se ihmeessä, äläkä välitä näiden av-muotigurujen höpinöistä :). osta se M, ja sit kans laihduta!
Tällä hetkellä se takki ei istu, se on tosiasia. JOs laihtuu sitten voi olla toisin, mutta ennen kuin laihtuu sitä takkia pitää käyttää ja silloin se ei istu vaan näyttää kabanossilta ja minä en ainakaan itse sellaiseen ryhtyisi.
ja mitä jos ne katoavat vaikka ensin rinnoista ja sitten vasta mahasta niin että se takki alkaa pussittamaan kainaloiden ja rintojen tienoolta ja jatkaa kiristämistään mahan seudulta?
Se takki *ei istu* nyt ja tulevaisuudesta ei ole takuita.
Mitä materiaalia takki on ja onko mahdollista, että se hieman kutistuu pesussa?
Jos ostat M:ää niin masennut kun et kuiteskaa ikinä laihdu ja lihoot vaan entisestään ja takki jää kaappiin vituttamaan.