Miten puetaan tammikuun vauva, kunhan ulkoilut aloitetaan?
Pitääkö naama suojata jotenkin, vai riittääkö kun on makuupussin ja vaunujen sisällä hyvin? Sisävaatteet, villavaate, haalari + makuupussi... riittääkö nämä? Entä pakkasraja? Jos kahden viikon päästäkin on vielä 20 astetta niin voiko ulos lähteä vielä silloinkaan?
Kiitti! =)
Kommentit (6)
Vaunut on lämmin ja suojaisa paikka nukkua, varsinkin makuupussin tai pehmeän kantokopan kanssa. Eli 0-keleillä ja pikkupakkasilla pärjää varmasti ilman villahaalariakin.
Tietysti vauvatkin ovat erilaisia. Meidän esikoinen on aina ollut vilukissa ja vaatetta on huoletta saanut olla reippaammin päällä kuin monilla ikätovereillaan. Vauvan vointia ja lämpötilaa (niskasta kädellä kokeilemalla) tarkkailemalla selviää, mikä omalle muksulle parhaiten sopii.
Pakkasraja on ihan pienellä kuulemma -10 ja muutaman kuukauden ikäisellä -15, mene ja tiedä sitten. Neuvola perusteli rajaa keuhkojen kypsyydellä.
Ulkona oli -25, ja vauvalla oli päällä lyhythihainen body, lämmin potkupuku, villapuku, äp:n toppapuku, -töppöset ja - rukkaset, kypärämyssy ja toppahattu (tämä vaatetus oli aina päällä kun jatkossakin ulkoilimme). Koko paketti oli vielä äp:n makuupussissa ja ympärillä huopa. Kuomun edessä oli pyyhe tuulen ja pakkasen suojana.
Mutta siis silloin oli tosiaan pakko käydä palauttamassa gradu koululle, vauvalla ikää 2,5viikkoa. Hyvin pärjäsi pikkuinen. En tosin suosittele kenellekään ulos menoa, jos ulkona on yli -10 astetta pakkasta!
Syynä juuri keuhkojen vaurioitumismahdollisuudet. Olkaapa tarkkoja.
Miettikääpä kuinka monella hiihtäjällä on rasitusastma. Kylmä talvi-ilma ei ole hyväksi aikuisenkaan keuhkoille.
Vierailija:
Sisävaatteet, villavaate, haalari + makuupussi... riittääkö nämä? Entä pakkasraja? Jos kahden viikon päästäkin on vielä 20 astetta niin voiko ulos lähteä vielä silloinkaan?Kiitti! =)
lenkkejä ulkona ja vauva nukkuikin aika pian ulkona (partsilla).