Tapahtumat

Kun kirjaudut sisään näet tässä ilmoitukset sinua kiinnostavista asioista.

Kirjaudu sisään
Tervetuloa lukemaan keskusteluja! Kommentointi on avoinna klo 7 - 23.
Tervetuloa lukemaan keskusteluja! Kommentointi on avoinna klo 7 - 23.

meilläpäin ainakin roskat poltetaan eli ei jää vaipat maatumaan tuhansiksi vuosiksi.

Vierailija
21.10.2008 |

.

Kommentit (6)

Vierailija
1/6 |
21.10.2008 |
Näytä aiemmat lainaukset

ei kotitakassa voi vaippoja polttaa.

Vierailija
2/6 |
21.10.2008 |
Näytä aiemmat lainaukset

ei omassa takassa.



ap

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
3/6 |
21.10.2008 |
Näytä aiemmat lainaukset

... ei laiteta kuin aivan kuivat vaipat. Lapsi siis opettelemassa yökuivaksi ja samaa vaippaa ei viitsi käyttää kovin montaa yötä, vaikka olisikin kuiva.



Märkiä tai kakkavaippoja en ole polttanut, vaikka meillä on puulla lämmitettävä reilun kokoinen (puoli kuutiota menee kerralla) keskuslämmityskattila, jossa lämpötila nousee useaan sataan asteeseen ja palaminen olisi siten varmaankin puhtaampaa, kuin jos pienessä pesässä pienen puumäärän seassa yrittäisi vaippaa polttaa.



Saattaa ne palamisessa muodostuvat haitalliset yhdisteetkin vaikuttaa vielä satojen vuosien päästä.



M

Vierailija
4/6 |
21.10.2008 |
Näytä aiemmat lainaukset

Ja voivat säilyä siinä talon ympäristössä pitkäänkin. Eli enpä suosittelisi, eritoten lapsennehan tästä kärsivät pitkässä juoksussa. Toisekseen normaalit hormit saattavat pinttyä siitä muovista, tulipaloriski kasvaa. Puhumattakaan siitä, että uuni/kattila menee pilalle -olkoon vaikka miten paljon puuta..

Vierailija
5/6 |
21.10.2008 |
Näytä aiemmat lainaukset

ja palamisessa muodostuvat kaasut menevät suodattimiin joihin haitalliset yhdisteet jäävät. Eli ilmakehään ei pääse haitallisia yhdisteitä sadoiksi vuosiksi vaikuttamaan.



Lämpö nousee yli tuhanteen asteeseen joka tehostaa palamisen puhtautta.





###Märkiä tai kakkavaippoja en ole polttanut, vaikka meillä on puulla lämmitettävä reilun kokoinen (puoli kuutiota menee kerralla) keskuslämmityskattila, jossa lämpötila nousee useaan sataan asteeseen ja palaminen olisi siten varmaankin puhtaampaa, kuin jos pienessä pesässä pienen puumäärän seassa yrittäisi vaippaa polttaa.



Saattaa ne palamisessa muodostuvat haitalliset yhdisteetkin vaikuttaa vielä satojen vuosien päästä.###



M

Vierailija
6/6 |
21.10.2008 |
Näytä aiemmat lainaukset

Eihän..?



Meillähän ei ois sillon mitään ongelmaa jätteiden saati kasvihuonekaasujen kanssa, jos toi olisi mahdollista.