Valokuvakorttikostoisku.
Lähetän kaikille koira-allergisille, koiranvihaajille, perheisiin joiden lapset pelkäävät koiria ja erityisesti sellaisille henkilöille jotka haluisivat koiran mutta eivät voi sellaista ottaa joulukortin meidän supersöpöstä pienestä valkoisesta koirastamme joko tonttulakki tai poronsarvet päässä joulupaperiröykkiön keskellä. Toistan tämän hieman varioiden joka vuosi, seuraavaksi voisi olla vuorossa koira enkelinsiivet selässä ja sitten koira syömässä pipareita joulukuusesta.
Käydessäni näillä ihmisillä kyttään, onko koirankuvaa laitettu esiin tai albumiin vai onko se tunteettomasti heitetty pois. Jos joku kehtaa huomauttaa koirakorteista mitään negatiivista, huudan siitä av:lla kuin hyeena, teen pilkka-aloituksia koirien vieroksujista ja ehdottomasti leimaan kaikki sanojat itsekeskeisiksi pösilöiksi. Sillä minähän tässä lähetän kortin ja saan siis päättää millainen se on.
Eli ihan ilolla vastaanotetaan sun korttisi, vaikka kuulutaankin "kohderyhmään".
Kortin laitan muiden saatujen joulukorttien joukkoon näkyville ja joulun jälkeen laitan talteen seuraavan joulun jouluaskarteluja varte. Eli ihan standardikäsitelyllä menee, vaikka tietenkin näin persoonallinen kortti ilahduttaa enemmän kuin tiimarista haettu. Mutta kiva niitäkin on saada.
Eli summa summarum: Korttisi ilahduttaa meitä.