Lapsen uudella opella tod paljon kirjoitusvirheita tiedotteissaan (verkossa) ja lisaksi toistuvasti kirjoittaa " kuulunymmartaminen" yhdella l-lla.
Yritän malttaa mieleni, mutta täytyy sanoa että vähän ärsyttää. Toivottavasti on alkukiireiden aiheuttamia huolimattomuusvirheitä eikä normaalia toimintaa.
Toisen lapseni opettaja puolestaan kirjoittaa pelkkiä " lauseita" ilman predikaattia.
Minkälaisen mallin oppilaat saavat tällaisesta kielenkäytöstä?
Kommentit (7)
Vaan kyllä mä tiedän koulun, jossa äidinkielenopettajat eivät korjaa ainekirjoituksia, koska se haittaisi oppilaan luovuutta. Joopa, joo.
No, kukaan meistä ei kai ole virheetön, mutta pistäähän se miettimään, minkätasoista oikeakielisyysopetusta he ylipäätään kykenevät antamaan.
Ei ole mitään perusteita kirjoittaa lippusia, lappusia ja muitakaan pikkutiedotteita väärin, kun ne voisi yhtä hyvin kirjoittaa oikein. Oikein kirjoittamalla viestiin ei jää väärin ymmärrettäviä kohtia eikä epäselvyyksiä. - Kirjoitusvirheet eli yksittäiset lyöntivirheet eivät varmaan haittaa ketään. Lauseen tasolla olevat virheet ovat jo ihan eri asia.
täydellistä kieltä! Oikeasti silmä lepää, ja samaten korva, kun kuuntelee heidän puhettaan.
Oikeasti on mulle ainakin tärkeä asia, koska hyvä kielitaito auttaa todella paljon elämässä!
Halvemmaksi tulee kun voi maksaa pienempää palkkaa ja voi kirjoittaa vain vuoden työsopimuksen jos sitäkään.
Minusta oikeinkirjoitustaito on kuitenkin aika perusjuttu alakoulun opelle. -ap
tottakai, kirjoitusvirheet ovat harmillisia, mutta voivat johtua ihan kiireestä - ja arvaa mitä: opettajallakin voi olla lukihäiriö. Lauseet ilman predikaattia ovat epätäydellisiä, mutta sellaisetkin hyväksytään nykyään jopa kirjoitettuun " kirja" kieleen muistio- ja käskymuotoina.