Tapahtumat

Kun kirjaudut sisään näet tässä ilmoitukset sinua kiinnostavista asioista.

Kirjaudu sisään
Tervetuloa lukemaan keskusteluja! Kommentointi on avoinna klo 7 - 23.
Tervetuloa lukemaan keskusteluja! Kommentointi on avoinna klo 7 - 23.

Mitä tarjoat synttäreillä?

Vierailija
14.08.2007 |

Tilanne: 5-7vuotiaita vieraita, seuraavana päivänä sukulaisia. Toiveena on vetää molemmat kutsut läpi suunnilleen samoilla tarjoiluilla:



karjalanpiirakat (raakapakaste) ja munavoi

kakku

perhospiparit valmiista murotaikinasta värisokeripallokoristein

sipsejä ja/popcornia (ei ehkä aikuisille)

keksejä

karkkeja



Miltä kuulostaa? Itse olen kyllästynyt iänikuisiin karjalanpiirakoihin,mutten keksi muutakaan. Aikaa leipomiseen ei olekovin paljon.

Kommentit (2)

Vierailija
1/2 |
14.08.2007 |
Näytä aiemmat lainaukset

Osta vaikka valmis pakaste pohja, minkä kaulitset pellille. Siihen päälle haluamasi täytteen (vaikka kahta eri makua, eli toinen esim. feta-parsakaali täytteellä ja toinen kinkku-paprikalla, tai katkarapu-tonnikala-oliivi täyte) muna-kerma seos päälle ja juustoraastetta.



Piirakan paloista saa näyttävät kun tarjoilet ne niin, että jokaisen palan päällä on hiukan rucolaa tmv. " vihreää" :)

Vierailija
2/2 |
14.08.2007 |
Näytä aiemmat lainaukset

Eli tee jokaiselle mukulalle valmiiksi jäätelö-annos, (tai anna heidän itse tehdä se, riippuu lasten iästä ym.)



Jäätelö annos on siis malja jossa jäätelöä, ja koristeena hedelmää/marjoja (mansikkaa, kiiviä, appelsiinia, banaania, mustikkaa ---mitä tahansa) erilaisia kastikkeita (kinuski/suklaa/laku) kermavaahtoa pursotettavasta purkista, sitten keksejä, esim. pitkiä " tikkuja" tai vohvelia, myös nonparellit/karkit ok.



Annoksista saa todella näyttävät, ja uppoaa paremmin kun tavallinen kakku lapsiin. Kaiken kruunaa jos laitat annoksiin vielä sädetikut!;)

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Sisältö jatkuu mainoksen alla