Tapahtumat

Kun kirjaudut sisään näet tässä ilmoitukset sinua kiinnostavista asioista.

Kirjaudu sisään
Tervetuloa lukemaan keskusteluja! Kommentointi on avoinna klo 7 - 23.

Vaarallisia leluja pois markkinoilta

Vierailija
14.08.2007 |

Vaarallisia leluja pois markkinoilta

14.8.2007 18:39



Leluvalmistaja Mattel vetää leluja pois markkinoilta. Yksi poistettavista leluista on maalattu lyijypitoisella maalila, muut sisältävät pieniä magneetteja.



Uutistoimisto Reutersin ja AFP:n mukaan mukaan lelut on tehty Kiinassa.



Lyijypitoisen maalin vuoksi Mattel vetää pois markkinoilta yhden CARS-sarjan auton. Auton suomenkielinen nimi on Kessu ja alkuperäinen Sarge.



Lisäksi Mattel poistaa markkinoilta nukkeja, hahmoja, leikkisettejä ja lisätarvikkeita, joista voi irrota pieniä, voimakkaita magneetteja. Maailmanlaajuisesti näitä leluja on yhteensä 18,2 miljoonaa kappaletta. Lelut on valmistettu tammikuuhun 2007 mennessä, ja suurin osa niistä on jo myyty kuluttajille.



Mattel tekee takaisinvedon yhteistyössä eri maiden viranomaisten ja jälleenmyyjien kanssa, jotta kaikki tuotteet saadaan pois markkinoilta. Suomessa markkinoilta vedetään pois 13 500 Polly Pocket -nukkea, vajaat 5 200 Doggie Daycare -lelua, reilut 2 400 Kessu-autoa ja muutamia kymmeniä Barbie-nukkeja.



Mattel suosittelee, että takaisin vedettävät lelut poistetaan heti lasten ulottuvilta. Kuluttajat voivat ottaa yhteyttä Matteliin uuden tuotteen saamiseksi.



STT

Kommentit (9)

Vierailija
1/9 |
14.08.2007 |
Näytä aiemmat lainaukset

Fisher-Price joutuu vetämään kanssa paljon leluja pois markkinoilta.

Ne lelut on maalattu myrkyllisellä lyyjymaalilla. Lelut on valmistettu Kiinassa ja tämän Kiinalaisen yrityksen toimitusjohtaja teki itsemurhan tämän skandaalin takia.



Voihan olla, että tässä on kyse samoista leluista, mutta tänne Amerikaan ne tuodaan Fisher-Pricina ja sinne Suomeen tuolla toisella merkillä.

Vierailija
2/9 |
14.08.2007 |
Näytä aiemmat lainaukset

Tarkistin Hesarin pääkirjoituksen jälkeen, alla lukee China ja Mattel.

Olisi kiva tietää tarkalleen mitkä lelut?

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
3/9 |
14.08.2007 |
Näytä aiemmat lainaukset

Tosin tuon artikkelin mukaan vain Usan markkinoille menneet lelut maalattu tuolla maalilla, ei Euroopan.

Vierailija
4/9 |
14.08.2007 |
Näytä aiemmat lainaukset

ja mammat vain höpisee kotiensa siisteydestä, Suomen neidoista ja irc-gallerian kuvista. Olisi kiva saada lisää tietoa tästä aiheesta.

Vierailija
5/9 |
14.08.2007 |
Näytä aiemmat lainaukset

Aika iso skandaali se täällä on, koska joutuvat vetämään tosi paljon leluja pois.



Ja ainakin täällä Usassa kun näytettiin mitä leluja vedetään, niin siellä oli kuva noista palikoista.



Onneksi meillä ei ole yhtään noita leluja, koska lapset ovat jo niin isoja, ettei Fisher tarjoa heille mitään mielenkiintoista. Tuokin osalta lisää skandaalin suurutta, koska aika paljon Fisherin leluista on tarkoitettu ihan pienille lapsille, jotka laittavat ne suuhun.

Vierailija
6/9 |
14.08.2007 |
Näytä aiemmat lainaukset

http: //www. cpsc. gov/cpscpub/prerel/prhtml07/07257. html

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
7/9 |
14.08.2007 |
Näytä aiemmat lainaukset


Mitä seuraavaksi? Lelujen palautus Mattelille?

Vierailija
8/9 |
14.08.2007 |
Näytä aiemmat lainaukset


http: //www. service. mattel. com/fi/recall/recall_info. asp



Meillä on paljon Polly Pocketteja, mutta ei yhtäkään noista, ihme kyllä. Onneksi en ostanut konserttilavaa, kun oli niin tilaa vievä hökötys.



Samoin meillä on tuo Kessu-auto, mutta se loppuu 6EA ei 7EA, kuten tämä poisvedettävä Kessu.

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
9/9 |
14.08.2007 |
Näytä aiemmat lainaukset

ja on sen takia valmis maksamaan vähän enemmän kuin joistain " tusinakiinaleluista" . :(