Kertokaa kokemuksianne perhepäivähoidosta.
Olen ihan kauhuissani kun lapsi joutuu perhepäivähoitoon tarhan sijaan.
Kommentit (4)
tiedetään perhepäivähoitajat on hirveitä, eivät hoida lapsia, ulkoilevat vaan paikallisessa marketissa, ruoka on köyhää einestä, koskaan ei askarrella, jos joskus sattuvat puistoon, lapsia ei keinuteta eikä niiden kanssa leikitä juoruavat vaan keskenään.
Tyhmiäkin ovat ja lihavia. niitten miehet on pedofiilejä ja lapset käyttää huumeita. Mitään leikkikaluja ei ole jos on niihin ei saa koskea.
Kuule, älä ota hoitopaikkaa vastaan vaan jää itse hoitamaan Nico-Jeminaa siihen asti kunnes saat hyvään isoon tarhaan, yli-isoon lapsiryhmään lapsosesi.
T: phh joka ilmeisesti on se poikkeus joka vahvistaa sääntöä
Meitä on moneen junaan ja tällä palkalla, ei taida olla kenenkään motivaatio raha vaan jokin muu moni meistä ihan oikeasti haluaa hoitaa lapsia, ja jopa tykkää työstään.
Laitan tähän vielä mitä olemme tähän mennessä tänään tehneet
Ensinmäinen lapsi tuli klo 6, hänen kanssan löhöilimme kirjaa selaten sohvan nurkassa kunnes oma lapseni heräsi ja seuraavat muksut tuli, 6.30 latasin kerroskattilaan puuron hautumaan ja laitoin ruuan alulle (tänään meillä oli täysjyvämaronilaatikkoa johon käytetty naudan paistijauhelihaa.) klo 7 viimeisen lapsen tullessa kävimme puuron kimppuun (siihen asti lapset leikkivät heppaleikki leikkihuoneessa ja keittiössä) yhdellä pikkuisella oli äitiä kova ikävä joten oli aika paljon sylissä lueskelemassa. Aamupuuron kanssa söimme mansikkahilloa (itsetehtyä, valmiit kun on liian sokerisia)
lapset jatkoivat leikkiä pesujen jälkeen, laitoin ruuan uuniin hautumaan ja siivoisin aamupalapöydän. n. klo 8.30 tehtiin pissatuskierros ja laitettiin ulkovaatteet päälle, n. klo 9 lähdimme ulkoilemaan metsän kautta lähipuistoon (Meillä on hyvä puistotilanne tässä on 4 puistoa hyvän matkan sisälle että jaksavat kävellä ) Metsässä ihmettelimme vadelmia ja katsoimme onko pähkinäpuisssa jo kypsiä pähkinöitä, pupukin nähtiin, puistossa leikkivät ensin merirosvoa, pikkuiset keinuivat, kavereitakin oli puistossa mukavasti ja hoitajatätikin sai vaihtaa kuulumisisa hoitaja ja äitikamujen kanssa, hiekkakakkuja tehtiin, palloa potkittiin, kiipeilyteline valloitettiin. Välillä vähän tankattiin vettä koska on kuumakeli, ja lisäiltiin aurinkorasvaa.
n. 11.30 palattiin " kotiin" syömään (olin ulos lähtiessä laittanut uunin nollille ja peitelyt ruuan foliolla) ruoka odotti sopivan lämpöisenä nälkäisiä syöjiä Muksut kävivät käsipesulla riisuttuaan ulkotamineet, pienempiäpitää vielä avittaa
Ruoka maistui hyvin, ruuan seuraksi oli raejustoa kurkkua ja tomaattia, ruisleipää maitoa ja piimää.
Sitten olikin vuorossa " pisu-pesu-pusu ja petiin meno, kukin löysi oman vilttinsä ja paikkansa, luettiin yksi satu (Rasmusnallea) ja sinne viimeinenkin nukahti n. klo 13, jolloin pääsin siivoilemaan keittiön ja sitten kahvimukini kanssa istahtamaan koneelle.
kun tuolta heräilevät laitan välipalan ja sitten menemme joko puistoon tai takapihalle miten haluavat. Eka haetaan klo 15 viimeinen klo 17.
Nyt emme askartele kun on komeat ilmat. Huonolle kelillä ulkoilemme mutta vähän lyhyempiä toveja.
Välillä käymme kirjastossa, välillä kaupassakin, joskus teemme retken lähellä olevaan ryhmikseen. Mitä milloinkin, meillä ei ole aikatauluja me " vaan olemme"
En ole täydellinen hoitotäti enkä täydellinen äiti, mutta rakastan jokaista pientä hoitolastani, kun hoitolapsi astuu meidän ovesta sisään hänestä tulee perheemmejäsen jolla on meidän perheen oikeudet ja (velvollisuudet)
Näin meillä
Olen lopen kyllästynyt ainaiseen haukumiseen ja morkkaamiseen.
Me phh olemme ihmisiä, äitejä, jotkut jo mummuja.
Meitä on huonoja ja hyviä. joillekkin kollegoille en veisi lapsiani useammalle mielihyvin.
Lapsilauma joiden kanssa vietän päiväni on ikäjakaumaltaan 1 v 3 kk, 1 v 7 kk, 2 v 6 kk, 3 v 2 kk sekä 3 v 7 kk heistä yksi jää pian pois koska muuttavat toiselle puolelle suomea.
En tosiaan ole kauhuissani sen vuoksi ettei joku muu hoitaisi lastani hyvin, vaan lähinnä sen vuoksi että olin asennoitunut tarhapaikkaan. Omat työajat ovat sellaiset, että pph joutuu ottamaan lapset kuuden jälkeen, hoitopäiviä ei tule kuin max 3 viikossa, työvuorojani tiedän max 3vko eteenpäin jne. Eli olen jonkinsorttinen " hankala asiakas" aikataulujen suhteen. Jos minä olen kyennyt lasta hoitamaan 3 vuotta ja hän on jotakuinkin normaali, niin kyllä siihen kykenee muutkin =). Nico-Jeminakin on aika helppo lapsi, eli sen suhteen hoitaja pääsee vähällä. En ole myöskään vaatimassa erityisruokia/kohtelua/huomiota lapselle, ehkä minun huoleni enemmänkin liittyy juuri siihen, että olin asennoitunut tasapäistävään tarharyhmään, jossa erityishuomiota ei ole sen enempää lapselle kuin äidillekään.
Ihan avoin mieli nytten! Paikka voi olla todella ihanakin.
Meillä oli yksityinen hoitaja lapsilla. Jyräsi lääkärin mielipiteitä oman kokemuksen pohjalta eikä ottanu lasta hoitoon tämän vuoksi. Muutenkin ihan törkeitä määriä poissaoloa vaadittiin jos sairastuu. :(
Sitten oli hankaluuksia hoitoajan takia: koska olin kesälomalla ja vein lapset hoitoon niin aika oli kuulemma rajattu syömiseen ja nukkumiseen. Suunnittelemat remontit jäi tekemättä kun otin lapset pois hoidosta ja etsittiin kunnallinen. Hoitaja itse sanoi että kunnallinen sopii meille paremmin koska ei välitetä lapsien jaksamisesta, että kunnalliseen voi viedä sairaankin lapsen.
Sanottiin suoraan että vaikka maksetaan täydestä päivästi niin koska vanhemmat on yhdessä niin lapset ei voisi olla täyttäpäivää vaan yksinhuoltajat pitää täydenpäivän.
Mutta en todellakaan ampuisi yksityistä hoitoa alas, tarkista paikka, kysele rutiinit, miten ulkoilevat (vaikuttaako mimmonen pakkanen tai vesisade), missä ulkoilee, jne.
Itseäni pelotti tarhaan vieminen enempi mutta paikka tuntuu hyvältä.
Pelkkiä pahoja kokemuksia laiskoista hoitajista.