Lue keskustelun säännöt.
Tervetuloa lukemaan keskusteluja! Kommentointi on avoinna klo 7 - 23.
Alue: Aihe vapaa
Mitä teen väärin (vauvansoseesta) ?
08.08.2007 |
Perunasoseesta tulee inhottavan liisterimäistä. Keitin viime vuoden sadon perunoita, lisäsin tilkan öljyä + keitinvettä ja soseutin sauvasekottimella. Lopputulos on valuvan liisterimäinen.
Kommentit (3)
Noin ajattelin itsekin tehdä jatkossa, keittää aina tarvittavan määrän vain perunaa. Mites bataatin kanssa, onko sama ongelma?? Tuossa bataatti juuri kiehumassa enkä ole aiemmin tehnyt..
Sisältö jatkuu mainoksen alla
Sisältö jatkuu mainoksen alla
meillä tulee kans aina liisteriä... sekä uusista että vanhoista perunoista. luulen, että on liian tehokas sekoitin. mummulassa nimittäin tulee ihan erilaista (parempaa) sosetta, ja siellä on vähän vanhempi ja luultavasti " heikompi" sekoitin.
onneksi lapselle kelpaa se liisterikin..!
Alue: Aihe vapaa
Soseutit liian kauan, itse tein sitä samaa kun aloittelin :-)
Nyt teen niin että pistän kasvikset (vaikka porkkana+kukkakaali) soseutettuna pakastimeen ja keitän perunan aamuisin ja sen vaan haarukalla soseutan sekaan, eli en pakasta perunaa ollenkaan.
Ja olen kuulluut että perunaa ei voisi pelkästään pakastaa vaan tarvii jonkun kaverikseen pakastimeen.
Kai tämä jotenkin selvensi :-)