Tapahtumat

Kun kirjaudut sisään näet tässä ilmoitukset sinua kiinnostavista asioista.

Kirjaudu sisään
Tervetuloa lukemaan keskusteluja! Kommentointi on avoinna klo 7 - 23.
Tervetuloa lukemaan keskusteluja! Kommentointi on avoinna klo 7 - 23.

Voi vittu tota meidän seinänaapuria. Perkeleen kyylääjä. ov

Vierailija
07.08.2007 |

Saatiin kesäkuussa uusi seinänaapuri ja tuo on suoraan FROM HELL. Pikku hiljaa rupeaa kyrsimään.

Tässä esimerkkejä:

Yhtenä iltana pesin kuopuksen (1v) kakkapepun klo 23.40 -> meni puolisen tuntia, kun kyylä tunki lippulappusen postiluukusta, jossa luki kissan kokoisin kirjaimin: VEDEN LOTRAAMINEN ON KIELLETTY KLO 22.00 JÄLKEEN!!!!!!!!!!!!!



Vessassa ei kuulemma saa laulaa (klo 21.00 ja 9.00), siitäkin on tullut jo monta huomautuslappua kyylältä; esikoinen (2v5kk) on hirveässä uhmassa ja hampaiden ja hiusten pesu on yhtä huutoa, joten keksimme miehen kanssa hampaiden pesu laulun, jota sitten lauletaan hampaiden pesun aikana.



Pihan leikkipaikalla ei saa meluta (=normaaleja lasten ääniä, mitä 1-4 vuotiaista lapsista lähtee), yhdessä kiikussa ei saa kiikkua, koska sen ketjut narisevat jne.



Rapuissa ei saa kävellä kopisevilla kengillä (tästä on ollut monta kertaa lappu ilmoitustaululla ja pari kertaa tuo on hyökännyt asunnostaan narisemaan kengistä. Huom! Myöskään päivällä ei saa kävellä kopisevilla kengillä!



Pyykkejä saa kuivattaa ainoastaan tietyn ajan kuivaushuoneessa, vaikka siellä saisikin kuivata pyykkejä, vaikka koko päivän, jos on varannut pyykkihuoneen siksi päiväksi (en ala selittämään meidän taloyhtiön pyykkisääntöjä). Tästäkin on ollut monta kertaa ilmoitustaululla lappu.



Rattaita ja vaunuja ei saa tuoda sisälle, ne pitää säilyttää vaunuvarastossa, jonne pitää mennä ulkokautta, vaikka sisältäkin pääsisi, koska KÄYTÄVÄN LATTIAT LIKAANTUVAT/KULUVAT. Jos vaunut pitää raahata kämppään, ne pitää KANTAA!! (Kaksi tuttava perhettä on saanut tuollaisen nootin).

Viime viikolla olin lasten kanssa ulkona ja kuopus nukahti rattaisiin, tarkoitus oli käydä kaupassa ja koska satoi, otin rattaat sisälle ja kävin esikoisen kanssa nopeasti hakemassa lompakkoni. Niiden max 5 minuutin aikana, jona olin poissa, kyylä oli laittanut ilmoitustaululle lapun, missä luki: Sinä rattaiden käyttäjä, RATTAAT KUULUVAT ULOS, EI SISÄLLE!!!! JA laittanut rattaat ulos!



Pyykkejä saa kuivattaa ulkona tietyn ajan ja parvekkeella pyykkejä ei saa kuivattaa ollenkaan (tarkoitan sellaisessa kuivaustelineessä).



Jos lapsi (lähinnä vauva) itkee yöllä, siitäkin on seuraavana aamuna lappu ilmoitustaululla. Meille tulee talvella uusi vauva ja pelottaa jo etukäteen, miten tuo äijä saa slaagin, jos/kun vauva itkee yöllä.



Erehdyin yhtenä iltana tiskaamaan nopeati yhden taikina kipon klo 21.55 ja heti tuli postiluukusta lappu.



Listaa voisi jatkaa loputtomiin! Onneksi emme ole ainoat, jotka ovat joutuneet tuon silmätikuiksi, koska tuo valittaa kaikille ja kaikesta. Ihmettelen vaan, että miten hitossa tuo voi kuulla nuo kaikki äänet, koska meidän taloyhtiössä on helvetin hyvä äänieristys.





Kommentit (18)

Vierailija
1/18 |
07.08.2007 |
Näytä aiemmat lainaukset

Jos yksinasuva, voi olla ettei sillä ole muuta elämää kuin naapureiden kyttääminen. Js tapaus ei muuten toivoton, voi yrittää hyvällä. Eli juttele muita juttuja, ota kontaktia. laput kannatta akyllä säästää ja jos hyvälä ei onnistu niin sitten isännöitsijälle ilmoitus naapurin jatkuvasta häirinnästä. Normaalit elämisen äänet eivät kiellettyjä ja niistä jatkuvavalittaminen rikkoo teidän oikeuksia. Luepa kerrostalokyttaajat. net (tai jotain), siellä samanlaisia tarinoita

Vierailija
2/18 |
07.08.2007 |
Näytä aiemmat lainaukset

Tietenkään naapurisi ei voi tuollaisista asioista valittaa, ota rohkeasti yhteyttä isännöitsijään! Ja tosiaan, ota kaikki info tapahtumista (laput, ajat, tilanteet jne) ylös jotta voit tarkasti kertoa tapahtuneesta.

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
3/18 |
07.08.2007 |
Näytä aiemmat lainaukset

Normaaliin elämään kuuluu normaalit äänet. Lapset saavat leikkiä sydämensä kyllyydestä, te saatte lapsillenne laulaa illallakin ja vettä SAA lorottaa vaikka yölläkin, eriasia on pitkät suihkut. Kengillä ei tarvitse sipsutella varpaillaan jne..



Kun vain tiedät sen että teillä on PUHTAAT JAUHOT PUSSISSA niin voitte hyvillä mielin jatkaa elämäänne. Jos (ja ilmeisesti kun) se hullu naapuri taas jostain valittaa niin puhu rauhallisesti, perustellen (vähän kuin lapselle puhuisi..) miksi hänen syytöksensä ovat täysin perusteettomia ja kuinka aiotte elää täysin normaalia elämää jatkossakin. Mikäli hän ei kestä sitä, niin on ehkä parempi että hän muuttaa maalle jossa muita ihmisiä ei ole lähellä. Ota selvää laista ja sano että sinulla on oikeus tehdä hänestä valitus.

Vierailija
4/18 |
07.08.2007 |
Näytä aiemmat lainaukset

Kaikki pitäisi tehdä juuri vimpan päälle niin kuin hän on ajatellut, muuten tulee kyllä välittömästi sähköpostiviestiä " Muistathan, että käytämme kirjeissämme fonttina Arial 11, olit käyttänyt Arial 12" . Eniten ihmettelen, että hän ehtii kuitenkin tekemään omat työnsä, sen verran paljon aikaa häneltä täytyy kulua muiden töiden vahtimiseen. Eläkkeelle jäätyään hänestä tulee varmasti tällainen jokapaikan kyylä taloyhtiössä (ellei ole sitä jo nyt).



Minäkin ottaisin yhteyttä isännöitsijään. Tietyt elämisen äänet kuuluvat kerrostaloon, oli sitten kyse vauvan pepun pesusta tai rappukäytävässä kävelemisestä. Kerrostalon rappukäytävään kantautuu hiekkaa monesta syystä, myös rattaiden pyörien mukana. Rappukäytävässä ei tietenkään saa säilyttää rattaita, mutta ei niiden tuomista rappukäytävään tai rattaiden viemistä asuntoon voi mitenkään kieltää (ellei taloyhtiön järjestyssäännöissä ole tällaista mainintaa). Edes vessassa laulamista ei voi kieltää, ellei tämä sitten tapadu järjestyssäännöissä mainittuna hiljaisuusaikana (ettehän te kuitenkaan siellä koko päivää lauleskele).



Kyttäyksen uhreja tuntuu olevan useampiakin, kootkaa siis joukot kasaan ja ottakaa vaikka nämä asiat puheeksi yhtiökokouksessa! Meillä saatiin yksi kiukkuinen mummo kuriin yhtiökokouksen todettua, että hänen valituksensa oli aiheeton!







Vierailija
5/18 |
07.08.2007 |
Näytä aiemmat lainaukset

Ennen kuin tuo kyylä muutti, vaunut ja rattaat sai viedä sisäkautta vaunuvarastoon/niitä sai lykkiä tasanteilla eikä tarvinnut kantaa koko matkaa ylös.



Hiljaisuus aika klo 22-07.00 ja mitään noista asioista, mitä mainitsin, ei ole kielletty järjestyssäännöissä.

Vierailija
6/18 |
07.08.2007 |
Näytä aiemmat lainaukset

jota voisi pitää tuollaisena valittajana (ja sitä hän toisinaan onkin, yleensä pystyy hillitsemään itsensä...)



Hänellä " yliherkkä kuulo" (en ole varma tuosta termistä), eli hän kuulee äänet voimakkaammin mitä muut ihmiset. Hassuinta on, että hän itse tietää asian, mutta toisinaan valittaa " melusta" (uskoisin että vaikka hän tietää vaivansa, niin hän ei todella KÄSITÄ sitä...?)



Ehkä naapurinne potee samaa vaivaa?



Jos hän todella kuulee _häiritsevästi_ kenkien kopinan rappukäytävässä, vauvan pepun pesun äänet jne. mihin kukaan muu talossa ei kiinnitä edes huomioita, hän voi kärsiä " yliherkästä kuulosta" .



Tuttuni esim. kertoi, kuinka jääkaappi hurisi niin kovaa (muut eivät huomanneet mitään) ettei keittiössä voi olla. Samoin jokin pieni patterin kolahdus tmv. kuulosti hänestä " kirkonkelloilta" jne. Asiaa voisi verrata siihen, että naapurin imurointi kuulosti hänen korvissaan lentokoneen moottorien jylinältä.



Te muut talon asukkaat ette tietenkään voi alkaa elää yhden " hullun" ehdoilla, mutta etsi tietoa esim. netistä tuosta vaivasta, ja sujauta hänelle laput postiluukusta+korvatulpat!;)

Ehkä hän ei itse tiedä olevansa epänormaali... Toki saattaahan hän olla " vain kyylä" mutta myös sairas...

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
7/18 |
08.08.2007 |
Näytä aiemmat lainaukset

Meidän talon järjestyssäännöissä lukee jotenkin, että " normaaleja elämänääniä saa pitää" . Tuollaisen kohdan voisit alleviivata lapusta.

Vierailija
8/18 |
08.08.2007 |
Näytä aiemmat lainaukset

niin kannattaa ottaa välittömästi yhteyttä isännöitsijään asian suhteen, kuvailet yksityiselämän häirintää viestissäsi. Onko kyseessä vuokra-asunto? 3. varoitus = häätö, siis häiritsevälle naapurillenne.

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
9/18 |
08.08.2007 |
Näytä aiemmat lainaukset

asiassa ja valittaisi valittavasta naapurista , mutta kun se valittaminen ei ole missään kiellettyä ! Meidänkin perheestä on tehty täysin aiheettomia valituksia ja olemme joutuneet lakimiestäkin käyttämään.



Meillä naapuri on soittamassa heti ovikelloa , jos lapsen lelu tipuuu kädestä lattialle esim klo 22.07. Tosi veemäisiä on tuollaiset naapurit ja meilläkin tämä naapuri on yksineläjä. Ovatko katkeria yksinäisyydestä ? Vai mikä on , kun pitää toisia kiusata?

Vierailija
10/18 |
08.08.2007 |
Näytä aiemmat lainaukset

käsittämätöntä!

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
11/18 |
08.08.2007 |
Näytä aiemmat lainaukset

Tosin meidän tilanteessa on hänellekin jo vihdoin selvinnyt asian todellinen laita.

Sanopa sinä mitä tuollaiselle naapurille voi tehdä? Oikeasti sitä tekisi mieli tintata päin näköä , mutta kuten tiedämme siitä joutuu vastuuseen.

Vierailija
12/18 |
08.08.2007 |
Näytä aiemmat lainaukset

ovat

- katkeroituneet yksineläjät

- yli 60 v pariskunnat, joilla ei ole toiveista huolimatta omia lastenlapsia

- pariskunnat, joilla on välit poikki omien lasten/lastenlastensa kanssa

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
13/18 |
08.08.2007 |
Näytä aiemmat lainaukset

Vierailija:


Saatiin kesäkuussa uusi seinänaapuri ja tuo on suoraan FROM HELL. Pikku hiljaa rupeaa kyrsimään.

Tässä esimerkkejä:

Yhtenä iltana pesin kuopuksen (1v) kakkapepun klo 23.40 -> meni puolisen tuntia, kun kyylä tunki lippulappusen postiluukusta, jossa luki kissan kokoisin kirjaimin: VEDEN LOTRAAMINEN ON KIELLETTY KLO 22.00 JÄLKEEN!!!!!!!!!!!!!

Vierailija
14/18 |
08.08.2007 |
Näytä aiemmat lainaukset

Eikä ajankohta niin perusteelliseen pesuun ole mitä parhain... Mutta ehdottomasti noiden muiden juttujen perusteella kannattaa soittaa isännöintitoimistoon. Joku sanoi että valittamista ei ole missään kielletty, ei ole, mutta turha häiriköinti on ja tämä lukeutuu niihin. Itsekin olen joutunut sinne soittamaan yläkerran valittajaäijän kanssa, jolla ei tosiaan ollut muuta elämää kuin terrorisoida naapureita...

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
15/18 |
08.08.2007 |
Näytä aiemmat lainaukset

Vierailija:


Vierailija:


Saatiin kesäkuussa uusi seinänaapuri ja tuo on suoraan FROM HELL. Pikku hiljaa rupeaa kyrsimään.

Tässä esimerkkejä:

Yhtenä iltana pesin kuopuksen (1v) kakkapepun klo 23.40 -> meni puolisen tuntia, kun kyylä tunki lippulappusen postiluukusta, jossa luki kissan kokoisin kirjaimin: VEDEN LOTRAAMINEN ON KIELLETTY KLO 22.00 JÄLKEEN!!!!!!!!!!!!!

Tuossahan lukee selvästi, että ap pesi pepun klo 23.40. Sen jälkeen kuluin noin puoli tuntia, kun ukko tuli tiputtamaan rustaamansa lapun postiluukusta aplle.

Vierailija
16/18 |
08.08.2007 |
Näytä aiemmat lainaukset

muuta heti pois, toi vaan pahenee.

Vierailija
17/18 |
08.08.2007 |
Näytä aiemmat lainaukset

lopeta tervehtiminen äläkä ole huomaavinaskaan koko naapuria... pääset paljo helpommalla...

Vierailija
18/18 |
08.08.2007 |
Näytä aiemmat lainaukset

Miten kyylän muuttaminen taloon on tehnyt esim. mainitsemastasi vaunujen ja rattaiden sisäkautta viennistä kiellettyä?! Jos sitä ei järjestyssäännöissä kielletä, on kai aivan yhdentekevää, mitä joku kyylä asiasta tuumaa? Jos se tulee valittamaan, käsket sen hoitaa omat asiansa ja jättää sut rauhaan! Ja voit vaikka vielä pyytää sitä hankkimaan itsellensä elämän, ettei tarvitse muiden asioita rääpiä päivät pitkät.

Vierailija:


Ennen kuin tuo kyylä muutti, vaunut ja rattaat sai viedä sisäkautta vaunuvarastoon/niitä sai lykkiä tasanteilla eikä tarvinnut kantaa koko matkaa ylös.

Hiljaisuus aika klo 22-07.00 ja mitään noista asioista, mitä mainitsin, ei ole kielletty järjestyssäännöissä.