Huolestuako kun vauva ei kasva tarpeeksi imetyksellä? :(
Syntymäpaino 3735 g, alin paino 3490 g
Ensin kasvu hyvää, sitten koko ajan hidastunut, 3 edellistä viikkoa 120g/viikko ja nyt 2 viimestä viikkoa n. 60g/viikko. Alle kaikkien ohjeistusten siis. Täysimetyksellä menty enkä saa vauvaa syömään enempää, en tosin pumpullekaan heru et tuleekohan multa maitoa edes..????? neuvolantäti sanoi ettei hätää kun poika on terveen oloinen mitä mieltä te olette?
Onko muita joilla kasvu NÄIN TODELLA hidasta? Vältän korvikkeita kunnes pakko antaa sillä maitoallergiaepäilys suuri (olen itsekin maidottomalla)
Kommentit (22)
- yksityislääkärille tutkituttamaan onko maitoallergiaa ( maito ei imeydy silloin)
ja/ tai osta suoraan korviketta jos ei maitoallergiaa
Mutta minkäkokoisia te vanhemmat olette? Onko sisaruksia, minkäkokoisia he ovat?
Allergiat yleensä oireilevat muutenkin.
Jos vauva on terve ja käyttäytyy ikäisensä tavoin niin kaikki on varmasti hyvin. Jos neuvolakin on sitä mieltä. Turha huolestua.
Jos lapsi ei kasva kunnolla ja tuo jatkuu pisempään onhan se ihan hyvä tutkia. Sulkea allergiat ja imeytymishäiriöt yms pois.
Mutta jos te vanhemmatkin olette pieniä ja lapsi on muuten normaali on kaikki varmasti hyvin.
En jaksa koko tarinaa kirjoittaa mutta meillä poika oli s. 3400g ja nyt 1v 7.5kg Alussa painoa tuli 500g kuukaudessa ja se oli hyvin. Sitten painoa tuli 100-300g kuukaudessa. 3kk-6kk 500g ( yhteensä siis ) tutkimuksissa käytiin lastenpolilla eikä mitään vikaa löytynyt. Kaikki kunnossa.
Poika on täysin normaali ikäisensä, pieni vain. Joissakin asioissa kehittynyt normaalia nopeammin, joissakin keskivertoa, ja joissakin hitaammin. Niinkuin kaikki lapset.
Täysimetin 5kk sitten alettiin maistelemaan kiinteitä. Se ei vaikuttanut kasvuun mitenkään. Jätkällä on kyllä todella hyvä ruokahalua aina ollut.
Meillä on vain pieni poika. Ei siinä ole mitään sen kummenpaa.
Lapsetkun ovat erikokoisia. Jotkut ovat pieniä ja jotkut isompia. Ei se tarkoita etteikö heissä olisi mitään vikaa.
Tietenkin allergiat yms on hyvä tutkia koska ne voivat haitata kasvamista. Ei siitä suurempaa haittaakaan ole. Ja jos jotain löytyy niin hyvähän se vain että asia selviää.
Mutta kaikki voi myös olla hyvin ja lapsi vain pieni. Niinkuin meillä.
Käyrä on laskeva, ei vielä jyrkästi. olen maidottomalla ja munattomalla dieetillä-pitäiskö laajentaa, auttaisiko? Vai mitä tehdä? Korvikekokeilutko aloitettava, sit loppuu imetys kun en heru juuri pumpulle.
Miten se lääkäri asian tutkii?
ap :(
Kävi ilmi että vauva oli pahasti aliravittu eikä siksi kasvanut :( En tahdo pelotella mutta ajattelin vaan kertoa että tällainenkin on mahdollista, jos tosiaan kasvu hidastuu pahasti voi olla hyvä kokeilla sitä lisäruokaakin.
Ja pumpulle heruminen ei todista mitään maidonmäärästä. Minäkään en ole ikinä helposti pumpulle herunut, mutta täysimettänyt kaksi reipasta roikaletta puolivuotiaiksi ;).
Mua ahdistaa asia vallan valtavasti. Esikoinen oli myös todella hidas kasvamaan (ja allerginen myös), mutta alussa kasvoi selvästi nopeammin. Itse olen myös ollut pieni ja äitini on mulle lisämaitoa tuputellut mutta en ikinä huolinut. Pieniruokaista sakkia siis. Esikoinen on yhä 2-vuotiaanakin pieni mutta kyse ei ole enää allergioista. On ihan terve ja normaali.
Mutta murehdin kuitenkin, kasvu on niin huolestuttavan vähäistä. Vaikka th käski olla stressaamatta. Niin ne vähätkin maidot loppuu. :(
Ap
Tai jos teillä on vakuutus niin vie ihmeessä yksityiselle. Onko vauva tyytyväinen?
t. 3 ja 5 vai mitkähän numerot olikaan :)
Apua eikö tuollainen neuvolassakin jo huomattaisi????
Lääkäri sanoi että voi laittaa lähetteen lastenpolille, siinä menee muutamia viikkoja. Onneksi vanhemmat tajusivat itse mennä aiemmin. 8
Vierailija:
Apua eikö tuollainen neuvolassakin jo huomattaisi????
Allergiat on tän ikäisellä vielä hankala selvittää?
Mistä se tietää saako tarpeeksi maitoa? Voi luoja mua alkoi pelottaa :(
Just allergian takia (mahdollisen) en haluis heti korviketta lykätä, kasvu voi hidastuakin.
ap
jos paino ei ala nousta, ja allergiataipumustakin on perheessä. Allergiat voivat aiheuttaa kasvun hidastumista. Erityiskorviketta saa apteekista ilman reseptiäkin (on kyllä kallista) jos haluat kokeilla vieläkö vauva huolii pulloa imetyksen jälkeen lisämaidoksi (eli onko jäänyt nälkä vielä). Jos haluat pitää maidontuotannon yllä kannattaa aina ensin imettää ja antaa pulloa sen jälkeen. Mutta olethan jo imettänyt tärkeimmät ensimmäiset kuukaudet, joten erityiskorvike ei ole yhtään huono vaihtoehto, jos vauva osoittautuu allergiseksi. Kovin tiukalle dietille en kehottaisi, jos tuntuu että maito vähenee, tietenkin soijan, suklaan tms. vähemmän tärkeän voi jättää jos haluaa. Muistathan syödä ja levätä riittävästi?
Eli menisitte neuvolaan niin että vauva on nälkäinen ja tyhjällä vatsalla. Punnitaan ja imetät vauvan rauhassa minkä jälkeen taas punnitaan niin näkee paljon maitoa on massuun mennyt
saa riittävästi maitoa. Kyllä ne yleensä ilmoittaa jos jää nälkä.
teydessä niin saat selville vauvan vuorokaudessa saaman maitomäärän. Kastuuko vaippoja hyvin?
et eikö vauva sitten huutaisi jos nälkä? Nytkin joudun usein hieman tuputtaa rintaa...
Vauva on vasta 1,5 kk kyllähän minä haluisin imetystä jatkaa!!
EIKÖ SIIS KELLÄÄN OLE PAINO NOUSSUT NÄIN NIHKEÄSTI???
Vie se lapsi lastenlääkärille. Uskotko ihan oikeasti netistä saamiasi ravitsemusneuvoja??? Kuka tahansa voi väittää täällä mitä tahansa.
Jos oikeasti välität lapsen terveydestä, niin varaa aika lastenlääkärille. Ei täällä netissä kukaan osaa sanoa onko lapsesi aliravittu, ei vaikka olisi omaa kokemusta vähäisestä painonnoususta.
Aliravitut lapset elävät muuten säästöliekillä eivätkä aina itke nälkäänsä. Joten et voi päätellä onko lapsi aliravittu vai ei sen itkusta.
VARAA JO SE AIKA LÄÄKÄRILLE!!!
Itkeekö vauva paljon? Epäilisin maitoallergiaa. Voit kokeilla sivellä tavallista maitoa vauvan poskiin, jos tulee reaktio, on selvä allergia.
vauvallasi voisi olla myöhäistä keltaisuutta. Kyllä mä oikeesti veisin sen vauva lääkäriin, enkä täällä kyselisi. Oikeesti.
Kai se on sitten vietävä, th vaan totes että on terveen ja jäntevän ja virkeän oloinen ettei huolta. Tänään kyl tietty nukkunu koko päivän...
Ei ole kyse siitä etteikö jaksaisi syödä mielestäni. Ja nälkäisenä HUUTAA ruokaa. Jos tuputan väärään aikaan kieltäytyy syömästä tai ottaa vain pikku imut.
Maitoallergia EI VOI vaikuttaa kun olen jo kuukauden ollut TÄYSIN maidottomalla dieetillä.
Kyselen kun en tästä nyt heti pääse lääkäriin. Sitäpaitsi esikoiseta käytettiin ja kun käyrät ei kamalan huonot niin ei lääkäri huolestunut.
Meillä tuli liki 1kg per kk alussa. Veisin yksityiselle lastenlääkärille. Reseptillä apteekista saa sitten korviketta (maidotonta), jos tavallinen tutteli jotain aiheuttaa.