Tapahtumat

Kun kirjaudut sisään näet tässä ilmoitukset sinua kiinnostavista asioista.

Kirjaudu sisään
Tervetuloa lukemaan keskusteluja! Kommentointi on avoinna klo 7 - 23.
Tervetuloa lukemaan keskusteluja! Kommentointi on avoinna klo 7 - 23.

Jaksaisitko kulkea opiskelupaikan ja kodin väliä 2 t junassa suuntaansa parina päivänä viikossa?

Vierailija
01.08.2007 |

Perhesyistä muutto ei onnistu. Näin tulisi olemaan pari vuotta.

Kommentit (3)

Vierailija
1/3 |
01.08.2007 |
Näytä aiemmat lainaukset

tosin kuljin kahdella bussilla sekä junalla. Matkaan meni suuntaansa pari tuntia. Tätä kesti vuoden. Ei viikon jokaisena päivänä. Parempi se kuin maata kotona perse homeessa. Kaksi lasta oli tuossa vaiheessa ja olin yh.

Vierailija
2/3 |
01.08.2007 |
Näytä aiemmat lainaukset

jos parina päivänä on 2x viikossa, niin luulisin että kyllä. Junassahan pystyy lukemaan tenttiin yms. käyttäämään sen koko ajan työskentelyyn, joten tavallaan on plus miinus nolla ajakäytöllisesti jos on kurinalainen (itseopiskeluhan opiskelussa yleensä suurimman osan ajasta vie)

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
3/3 |
01.08.2007 |
Näytä aiemmat lainaukset

Olen kulkenut 4v seuraavanlaista matkaa päivittäin edestakaisin, joka yhteen suuntaan on:



20min autolla rautatieasemalle

10min pysäköinti, kävely raiteen luo

30min junalla vaihtoasemalle

10min vaihto

60min junalla perille

10min bussilla, bussi lähtee ihan rautatieaseman edestä

10min kävellen.



Yleensä perillä on pitänyt olla aamuyhdeksältä. Lapsen olen hakenut illalla hoidosta yleensä n klo 17.30.



Ihan ok oon jaksanut, tosin nyt pidän välivuotta kun meininki muuttui niin, et 4 päivää viikossa pitää mennä kasiin. Kävi vähän rasittavammaksi. Kaks vuotta pitäis vielä jaksaa sen jälkeen kunnes valmistun.