Tapahtumat

Kun kirjaudut sisään näet tässä ilmoitukset sinua kiinnostavista asioista.

Kirjaudu sisään
Tervetuloa lukemaan keskusteluja! Kommentointi on avoinna klo 7 - 23.
Tervetuloa lukemaan keskusteluja! Kommentointi on avoinna klo 7 - 23.

Raivostuttavaa! Miksi tällaista salaillaan:

Vierailija
26.07.2007 |

Julkaistu 1.7.2007 2:33:09

Stasi-arkiston päätutkija moittii Suomea



Saksan Stasi-arkiston päätutkija Helmut Müller-Enbergs arvostelee Aamulehdessä rajusti Suomen toimia Stasi-asiakirjojen salailussa. Müller-Enbergs johti ryhmää, joka selvitti Itä-Saksan tiedustelupalvelun Stasin aineistoa.



Müller-Enbergsin mukaan suomalaisten tulisi tutkia niin kutsuttu Rosenholz-aineisto perusteellisesti. Hän toteaa, että demokratioissa kansalaisten yhteydet vihollisten tiedusteluorganisaatioihin tutkitaan ja tavallisesti julkaistaan. Hänestä Suomen pitäisi ottaa mallia Tanskasta ja Saksasta, joissa aineisto on avoin tutkijoille ja asianosaisille.



Müller-Enbergs moittii myös Supon toimia. Aamulehti uutisoi aikaisemmin tällä viikolla, että suojelupoliisi otti haltuunsa ja salasi arkistotiedot Itä-Saksalle vakoilleista suomalaisista, vastoin ulkoministeriön ja ulkopoliittisen johdon linjausta vuodelta 2000. Müller-Enbergs sanoo, että demokratiassa suojelupoliisi ei voi olla valtio valtiossa.



Aamulehden mukaan Müller-Enbergs pitää Supon tutkintaa Alpo Rusin vakoiluepäilystä suuren luokan munauksena.



Julkaistu 1.7.2007 2:33:09

Kommentit (2)

Vierailija
1/2 |
26.07.2007 |
Näytä aiemmat lainaukset

asiakirjoja salaillaan, poliitikot eivät saa sanoa mielipiteitään...luulenpa, että voisi joku nyt vallassa oleva menettää jotain, jos asiakirjat paljastetaan.

Vierailija
2/2 |
26.07.2007 |
Näytä aiemmat lainaukset

joka on Suomessa lähes tuntematonta. Lisäksi maanpettureita rangaistaisiin ja Itä-blokin aikainen historia päästäisiin ihan oikeasti tutkimaan eikä tarvisi uskoa demareiden vaaleanpunaisia valheita.

Lisäksi Suomessa päästäisiin vihdoin perkaamaan mätäpaiseet pois oikeuslaitoksesta samoin kuin puolueiden, rakennuttajien ja kaavoituksen " pyhstä" kolmiyhteydestä. Se muunmuassa tarkoittaisi, että kaupunkien tontit olisivat ihan oikeasti vapailla markkinoilla eikä vain leikisti, kuten nykyään.

Saataisiin aika lailla erilainen Suomi. Sellainen oikeusvaltio, jos ymmärrät sanan merkityksen.

t. ap

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Sisältö jatkuu mainoksen alla