Tapahtumat

Kun kirjaudut sisään näet tässä ilmoitukset sinua kiinnostavista asioista.

Kirjaudu sisään

Apuaaahh...Varaston perkaaminen ja muutto edessä

Vierailija
08.07.2026 |

Tavaraa on kertynyt niin paljon,etten tiedä kuinka kauan menisi aikaa yrittää saada myydyksi edes arvokkaimpia nettikaupoilla. Järkyttävä määrä kertynyt tavaraa elämän varrella(kymmeniä muuttoja,pari lasta,muutama omakotitalo,kuolinpesät jne..) Onko hyviä keinoja ja vinkkejä antaa edes henkiseen jaksamiseen tämän veemäisen urakan edessä? 

Kommentit (5)

Vierailija
1/5 |
11.07.2026 |
Näytä aiemmat lainaukset

Jos aikaa riittää, tee lyhyissä pätkissä. Kertarysäyksellä tuollaisen tekeminen on kamalaa. Tyhjensimme juuri varaston 18 vuoden jälkeen, eikä siihen yksi pitkä päivä riittänyt. Jaoimme kamat omaan käyttöön, varastosäilytykseen, roskiin, kaatopaikalle, uffiin, kierrätyskeskukseen ja myöhempään kirpparimyyntiin. Karmea homma ja viimeiset tavarat odottaa siellä vieläkin, täytyy lähipäivinä mennä setvimään ne. Pisti kyllä miettimään, paljonko tavaraa ihminen oikeastaan tarvitsee :)

 

Yritä ajatella asiaa myönteisesti: pääsette vihdoin eroon turhasta sälästä, tavaroille löytyy toivottavasti uudet käyttäjät, eikä uuteen asuntoon tarvitse raahata enää kaikenlaista romua. Jokaisessa muutossa mielen on vallannut lopulta apinanraivo, kun ties kuinka mones kummallinen esine tulee eteen ja yhdessä ihmetellään, miksi sekin oli pitänyt säästää.

Vierailija
2/5 |
11.07.2026 |
Näytä aiemmat lainaukset

Mä kuuntelen äänikirjoi tai podcasteja kun pitäis tehdä joku tommonen siivous tai setvimis urakka.

M35

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
3/5 |
11.07.2026 |
Näytä aiemmat lainaukset

Tilaa romuäijät hakemaan kämppä tyhjäksi.

Vierailija
4/5 |
11.07.2026 |
Näytä aiemmat lainaukset

kokeile tavarat rahaksi, he hakee ja katsoo hinnat, ottavat provikan ja sä pääset tavaroista eroon, loput vievät hyväntekeväisyyteen

Vierailija
5/5 |
11.07.2026 |
Näytä aiemmat lainaukset

Ei liity aiheeseen, mutta jos tuon otsikon avunhuuto olisi kirjoitettu jameshetfield-tyyliin apuuaahhzah, niin sisällön tärkeyden tajuaisi oitis. Kiitos ja tarkkuutta jatkossa.

Kirjoita seuraavat numerot peräkkäin: yksi neljä kahdeksan