Tapahtumat

Kun kirjaudut sisään näet tässä ilmoitukset sinua kiinnostavista asioista.

Kirjaudu sisään

Ekaluokkalaisen kiusaamisesta: Nyt menee jo liian pitkälle!

Vierailija
26.09.2008 |

Koulua on ollut vajaa 2 kuukautta ja jo pitäisi kolmannen kerran ottaa koululle opettajaan yhteyttä!



Meillä on pieni, siro söötti poika, ehkä liiankin kiltti. Ensimmäisen yhteydenoton joudun tekemään, kun pojan taakse siirrettiin poika, joka tukisteli ja paukutti poikaamme kynällä päähän. Missä ihmeessä on aikuiset luokasta, kun näin pääsee käymään? Luokka on kyllä iso, 25 oppilasta. Poikamme siirrettiin muualle ja tukistelu loppui.



Toisella kerralla luokan 2 tyttöä oli välitunnilla potkiskellut poikaamme jalkoväliin. Ja eikun yhteydenottoa taas. Opettaja on kyllä ottanut asiallisesti nämä jutut ja kiittänyt kun olen ilmoittanut. Tytöille oli puhuttu ja he olivat myöntäneet näin tehneensä.



Ja nyt: kaksi poikaa käy välituntisin poikamme kimppuun nyrkein, kaataa maahan ja istuu kummatkin pojan päällä. Ja tätä on sattunut usein ja vähän väliä. Samaan syssyyn luokan 2 tyttöä raahaa poikaa pitkin koulun käytäviä jaloista vetäen, että housut tippuu ja kalsarit näkyy.



EN KESTÄ TÄTÄ!!!! Olen ihan rikki (varmaan poikakin, ei vaan näytä sitä) enkä tiedä mitä tästä tulee. Ilmoittaako opettaja näiden lasten koteihin mitä he koulussa tekevät? Tekisi mieli pitää poika kotona, eikä työntää sinne toisten riepoteltavaksi. Olen ihan kauhuissani, jos jo alle kahden kuukauden koulutaipaleen jälkeen ollaan tässä, niin mitä kaikkea lapsemme vielä joutuu sietämään?



MITÄ IHMETTÄ TÄSSÄ PITÄISI TEHDÄ, AUTTAKAA!

Kommentit (46)

Vierailija
1/46 |
26.09.2008 |
Näytä aiemmat lainaukset

Ei tuollaista tarvitse kenenkään joutua kokemaan.

Vierailija
2/46 |
26.09.2008 |
Näytä aiemmat lainaukset

Oletko tavannut opettajan, vai vaan jutellut puhelimessa? Varmaan olisi aika tavata ja jutella oikein kunnolla. Tai sitten kirjoita mei, johon laitat kaiken asiaan liittyvän. Tosi inhottavilta jutuilta kuulostavat nuo. Eivät tee hyvää poikasi itsetunnolle. Toivottavasti hänellä on kuitenkin kavereita. Onhan?

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
3/46 |
26.09.2008 |
Näytä aiemmat lainaukset

...jonka kanssa ovatkin kuin paita ja peppu.



Opettajan olen tavannut viikko sitten, kun oli kahdenkeskeiset keskustelut vanhemmilla kullakin vuorollaan. Silloin en vielä ollut kuullut tästä viimeisimmästä jutusta. Opettaja kehui luokkaa, miten fiksua porukkaa pitkästä aikaa. Ja poikamme tykkää muuten koulunkäynnistä, tehtävät kiinnostavat ja oli saanut matikankokeestakin huippupisteet. Silloin juttelimme näistä aiemmista tapauksista ja minäkin pidin niitä loppuunkäsiteltyinä, kun eivät olleet toistuneet. Mutta nyt tämä! Eli uusia kiusaamisia tulee näköjään saman tien tilalle.



Otanko suoraan yhteyttä rehtoriin (tuossa koulussa ei ole, vaan on kahden koulun yhteinen ja hänen työpisteensä on siellä toisella koululla) vai ensin opettajaan vai miten?

Vierailija
4/46 |
26.09.2008 |
Näytä aiemmat lainaukset

Verso eli vertaissovittelu tulisi käynnistää koulussanne ja tehdä siitä pysyvä käytäntö.



Tyttäreni koulussa on sellainen ja toimii.

Vierailija
5/46 |
26.09.2008 |
Näytä aiemmat lainaukset

Yhteyttä kouluun vaan. Jos opettaja ei saa kiusaamista loppumaan, niin sitten yhteys rehtoriin. Vaadit että täytyy saada koolle vanhemmat ja asiasta puhua. Voihan olla että kiusatuksi joutuu myös muita saman luokan lapsia!



Omalle lapsellesi korostat tämän ainutlaatuisuutta ja sitä että tässä ei ole mitään vikaa. Käyt lapsen kanssa läpi kuinka kiusaamistilanteessa voi toimia. Esim.että sanoo kovalla äänellä kiusaajille että " lopeta ". Ja että aina kertoo opettajalle kiusaamisesta.



Todella kurjaa. Toivottavasti tilanne helpottuu!

Vierailija
6/46 |
26.09.2008 |
Näytä aiemmat lainaukset

No mä tekisin niin, että sanoisin opettajalle, että aion jutella rehtorin kanssa. Ei kannata polttaa välejä opettajaan, koska kuitenkin yhteistyössä olette. Voisit ehdottaa itsekin vaikka tuota vertaissovittelua.

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
7/46 |
26.09.2008 |
Näytä aiemmat lainaukset

kerrot mitä lapsi on sulle kertonut ja pyydät open selvittään asian ja puhumaan myös yleisesti luokassa kiusaamisesta.

Kannusta lastasi kertomaan jollekin aikuiselle HETI tilanteesta, välituntivalvojalle tai omalle opelle.



Toivottavasti asiat selviää!



T.aikanaan koulukiusattu ja nykyään koulunkäyntiavustaja

Vierailija
8/46 |
26.09.2008 |
Näytä aiemmat lainaukset

mun lapsen luokassa oli rajuja leikkejö ja kiusaust viime vuonna ( 7v silloin). Open kanssa juteltiin ekaksi, ope puhui monesti tästä lasten kanssa, sai lapset hienosti mukaan. Vanhemmille lähetti tieoa, ja sitten oli vanhempain ja open kokous, jossa puhuttiin asiat halki. Lopuksi oli vielä lyhyt kokous yksi aamu, missä oli vanhemmat, lapset ja opet, ja käytiin säännöt läpi.



Rajut leikit on lähes saatu loppumaan, kiusaus loppui. Kannattaa paneutua asiaan kunnolla.

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
9/46 |
26.09.2008 |
Näytä aiemmat lainaukset

Jos kävelet hänen ylitseen, niin sitten on paha paikka. Kerro huolesi ja VAADI, että asiaan on tultava muutos. VAADI saada tavata kiusaajien vanhemmat. Tietävätkö he miten heidän lapsensa käyttäytyvät koulussa?



Itse voisin kyllä ottaa suoraan yhteyttä kiusaajiin. Soittaisin ja menisin lapseni kanssa kylään. Jos tämäkään ei auttaisi, niin sitte opettaja, kuraattori ja tarvittaessa myös rehtori kehiin.

Vierailija
10/46 |
26.09.2008 |
Näytä aiemmat lainaukset

Oma tyttö tappeli ekalla ja tokalla luokalla kovasti yhden toisen tytön kanssa ( molemmissa syytä ) Meille ei silti läheskään aina ilmoitettu, jos oli ollut jotain kärhämää koulussa.

Lapsi ei itse kertonut. Vasta aikojen päästä saatiin tieto, kun rehtorin puheillekin tytöt olivat joutuneet.

Toisen tytön vanhemmille oli informoitu enemmän, koska tämä tyttö käyttäytyi ilmeisesti fyysisesti huonommin, löi. Oma tyttö taas suuttui herkästi jne..



Muutettuamme toiselle paikkakunnalle, tuli n. kolmen kuukauden päästä lapselleni viesti kännykkään tältä toiselta tytöltä - haista paska v*tun lesbo. Olin lievästi sanottuna järkyttynyt. Soitin tälle lapselle ja vanhemmillensakin olisi kenties pitänyt.



No, pointti tässä oli, että läheskään kaikkia kärhämiä ei lasten vanhemmille ilmoiteta kotiin, jos asiat on ( muka) sovittu koulussa.

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
11/46 |
26.09.2008 |
Näytä aiemmat lainaukset

pyynnöstäsi lähettää eteenpäin kiusaajien vanhemmille.

Vierailija
12/46 |
26.09.2008 |
Näytä aiemmat lainaukset

harmi että ongelma jää teille, vaikka opettajan tulisi opettaa muutakin kuin aakkoset ja numerot... koulussa tulisi olla tietty kuri. Entäs sitten, kun opettaja katsoo asiaa läpi sormien eikä ota mitään vastuuta? En tiedä mikä auttaisi: ehkä se, että ottaisitkin yhteyttä huonosti käyttäytyvien vanhempiin? Voisit pitää heidän kanssaan kokouksen.

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
13/46 |
26.09.2008 |
Näytä aiemmat lainaukset

Ehkä se ei halua myöntää ettei hallitse oppilaittensa käytöstä. Joku voi ajatella niinkin itsekkäästi.

Juttele rehtorin kanssa!

Vierailija
14/46 |
26.09.2008 |
Näytä aiemmat lainaukset

muista, että kaikki vanhemmat eivät ajattele / suhtaudu asioihin samalla tavalla kuin sinä.

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
15/46 |
26.09.2008 |
Näytä aiemmat lainaukset

rehtori sekä kiusaajien vanhemmat jo kuulleet asiasta. Lastensuojelu ja poliisi olisi hälytetty jo. Jumalauta, olen nähnyt mitä se aiheuttaa ja se pitää lopettaa HETI!

Vierailija
16/46 |
26.09.2008 |
Näytä aiemmat lainaukset

Mutta myös opettaisin lasta reippaammaksi. Oma tyttömme on kanssa hieman liian hiljainen kärsijä. Onneksi on isoveli, joka kannustaa tyttöä aina väliin karjumaan kiusaamista yrittäville, että vaikka "Jos kosket muhun hiuskarvallakaan niin et tiedä mitä tapahtuu!" tai "Lopeta heti, anna olla viimeinen kerta, kun teet tuollaista!" ja siis oikein muhkean mahtavalla äänellä ei millään kimityksellä. Pienestäkin kaverista lähtee kyllä ääntä. Isoveli oppi aikoinaan nämä ekaluokalla vastaavassa tilanteessa meiltä vanhemmilta ja pärjää hyvin nyt porukoissa mukana. Epäilen, että ehkä vähän kaikkia kokeillaan, että kenestä olisi "vinkuleluksi". Tsemppaa lasta olemaan jämäkästi vastaan tilanteen tapahtuessa ja sitten opelle heti kertomaan asiasta!

Vierailija
17/46 |
26.09.2008 |
Näytä aiemmat lainaukset

eli painelisin ihan suoraan kiusaajalapsen kotiin, ja asia pitäisi kohdata heti silmikkäin. Lapset ja aikuiset paikalla ollen.Kyllä siinä kovakin penska pehmenee, kun vastuun aika tulee... En unohtaisi mainita myöskään poliisia tai lastensuojeluviranomaisia, jos asia jatkuu yhtään. Opettajien keinot on tehottomia, kuten gallupit kertoo.

Vierailija
18/46 |
26.09.2008 |
Näytä aiemmat lainaukset

poika palaa kouluun kun asiat saadaan järjestykseen. Jos siis kykenet olemaan kotona lapsen kanssa jonkun päivän. Pyydä opettajaa järjestämään tapaaminen johon osallistuu nämä kiusaajalasten vanhemmat ja sinä. Tai pyydä saada tietoosi kiusaajalasten vanhempien puhelinnumerot, soita heille ja kerro mitä kamaluuksia heidän lapsensa ovat tehneet.



Ja tuo poikasi siirtäminen eri kohtaan luokkaan, se saattoi olla se kohtalokas virhe. Oikeastaan open olis pitänyt siirtää kiusaajapoika luokan eteen opettajan nenän alle ja jättää sinun poikasi omalle paikalleen! Sillä eihän sinun lapsesi ole ongelma joka pitäisi siirtää pois paikaltaan vaan se kiusaaja.

Vierailija
19/46 |
26.09.2008 |
Näytä aiemmat lainaukset

Aivan sama mikä olisi vastaanotto. Ja pitäisin varmasti siitä huolen että kiusaamisen loppuu, tavalla tai toisella.

Vierailija
20/46 |
26.09.2008 |
Näytä aiemmat lainaukset

Oliko kyse siis ekaluokkalaisesta?

Onko jo alle 2 kk koulussa olon jälkeen matikankokeita, joista pitää tavoitella huippupisteitä?

Hui, tulee sellainen olo, että sietääkin siellä eskarissa saada teho-opetusta, että selviää ekan syksyn tenteistä koulussa.

... Ja poikamme tykkää muuten koulunkäynnistä, tehtävät kiinnostavat ja oli saanut matikankokeestakin huippupisteet.

Kirjoita seuraavat numerot peräkkäin: yhdeksän viisi kuusi