Ekaluokkalaisen kiusaamisesta: Nyt menee jo liian pitkälle!
Koulua on ollut vajaa 2 kuukautta ja jo pitäisi kolmannen kerran ottaa koululle opettajaan yhteyttä!
Meillä on pieni, siro söötti poika, ehkä liiankin kiltti. Ensimmäisen yhteydenoton joudun tekemään, kun pojan taakse siirrettiin poika, joka tukisteli ja paukutti poikaamme kynällä päähän. Missä ihmeessä on aikuiset luokasta, kun näin pääsee käymään? Luokka on kyllä iso, 25 oppilasta. Poikamme siirrettiin muualle ja tukistelu loppui.
Toisella kerralla luokan 2 tyttöä oli välitunnilla potkiskellut poikaamme jalkoväliin. Ja eikun yhteydenottoa taas. Opettaja on kyllä ottanut asiallisesti nämä jutut ja kiittänyt kun olen ilmoittanut. Tytöille oli puhuttu ja he olivat myöntäneet näin tehneensä.
Ja nyt: kaksi poikaa käy välituntisin poikamme kimppuun nyrkein, kaataa maahan ja istuu kummatkin pojan päällä. Ja tätä on sattunut usein ja vähän väliä. Samaan syssyyn luokan 2 tyttöä raahaa poikaa pitkin koulun käytäviä jaloista vetäen, että housut tippuu ja kalsarit näkyy.
EN KESTÄ TÄTÄ!!!! Olen ihan rikki (varmaan poikakin, ei vaan näytä sitä) enkä tiedä mitä tästä tulee. Ilmoittaako opettaja näiden lasten koteihin mitä he koulussa tekevät? Tekisi mieli pitää poika kotona, eikä työntää sinne toisten riepoteltavaksi. Olen ihan kauhuissani, jos jo alle kahden kuukauden koulutaipaleen jälkeen ollaan tässä, niin mitä kaikkea lapsemme vielä joutuu sietämään?
MITÄ IHMETTÄ TÄSSÄ PITÄISI TEHDÄ, AUTTAKAA!
Kommentit (46)
Oletko tavannut opettajan, vai vaan jutellut puhelimessa? Varmaan olisi aika tavata ja jutella oikein kunnolla. Tai sitten kirjoita mei, johon laitat kaiken asiaan liittyvän. Tosi inhottavilta jutuilta kuulostavat nuo. Eivät tee hyvää poikasi itsetunnolle. Toivottavasti hänellä on kuitenkin kavereita. Onhan?
...jonka kanssa ovatkin kuin paita ja peppu.
Opettajan olen tavannut viikko sitten, kun oli kahdenkeskeiset keskustelut vanhemmilla kullakin vuorollaan. Silloin en vielä ollut kuullut tästä viimeisimmästä jutusta. Opettaja kehui luokkaa, miten fiksua porukkaa pitkästä aikaa. Ja poikamme tykkää muuten koulunkäynnistä, tehtävät kiinnostavat ja oli saanut matikankokeestakin huippupisteet. Silloin juttelimme näistä aiemmista tapauksista ja minäkin pidin niitä loppuunkäsiteltyinä, kun eivät olleet toistuneet. Mutta nyt tämä! Eli uusia kiusaamisia tulee näköjään saman tien tilalle.
Otanko suoraan yhteyttä rehtoriin (tuossa koulussa ei ole, vaan on kahden koulun yhteinen ja hänen työpisteensä on siellä toisella koululla) vai ensin opettajaan vai miten?
Verso eli vertaissovittelu tulisi käynnistää koulussanne ja tehdä siitä pysyvä käytäntö.
Tyttäreni koulussa on sellainen ja toimii.
Yhteyttä kouluun vaan. Jos opettaja ei saa kiusaamista loppumaan, niin sitten yhteys rehtoriin. Vaadit että täytyy saada koolle vanhemmat ja asiasta puhua. Voihan olla että kiusatuksi joutuu myös muita saman luokan lapsia!
Omalle lapsellesi korostat tämän ainutlaatuisuutta ja sitä että tässä ei ole mitään vikaa. Käyt lapsen kanssa läpi kuinka kiusaamistilanteessa voi toimia. Esim.että sanoo kovalla äänellä kiusaajille että " lopeta ". Ja että aina kertoo opettajalle kiusaamisesta.
Todella kurjaa. Toivottavasti tilanne helpottuu!
No mä tekisin niin, että sanoisin opettajalle, että aion jutella rehtorin kanssa. Ei kannata polttaa välejä opettajaan, koska kuitenkin yhteistyössä olette. Voisit ehdottaa itsekin vaikka tuota vertaissovittelua.
kerrot mitä lapsi on sulle kertonut ja pyydät open selvittään asian ja puhumaan myös yleisesti luokassa kiusaamisesta.
Kannusta lastasi kertomaan jollekin aikuiselle HETI tilanteesta, välituntivalvojalle tai omalle opelle.
Toivottavasti asiat selviää!
T.aikanaan koulukiusattu ja nykyään koulunkäyntiavustaja
mun lapsen luokassa oli rajuja leikkejö ja kiusaust viime vuonna ( 7v silloin). Open kanssa juteltiin ekaksi, ope puhui monesti tästä lasten kanssa, sai lapset hienosti mukaan. Vanhemmille lähetti tieoa, ja sitten oli vanhempain ja open kokous, jossa puhuttiin asiat halki. Lopuksi oli vielä lyhyt kokous yksi aamu, missä oli vanhemmat, lapset ja opet, ja käytiin säännöt läpi.
Rajut leikit on lähes saatu loppumaan, kiusaus loppui. Kannattaa paneutua asiaan kunnolla.
Jos kävelet hänen ylitseen, niin sitten on paha paikka. Kerro huolesi ja VAADI, että asiaan on tultava muutos. VAADI saada tavata kiusaajien vanhemmat. Tietävätkö he miten heidän lapsensa käyttäytyvät koulussa?
Itse voisin kyllä ottaa suoraan yhteyttä kiusaajiin. Soittaisin ja menisin lapseni kanssa kylään. Jos tämäkään ei auttaisi, niin sitte opettaja, kuraattori ja tarvittaessa myös rehtori kehiin.
Oma tyttö tappeli ekalla ja tokalla luokalla kovasti yhden toisen tytön kanssa ( molemmissa syytä ) Meille ei silti läheskään aina ilmoitettu, jos oli ollut jotain kärhämää koulussa.
Lapsi ei itse kertonut. Vasta aikojen päästä saatiin tieto, kun rehtorin puheillekin tytöt olivat joutuneet.
Toisen tytön vanhemmille oli informoitu enemmän, koska tämä tyttö käyttäytyi ilmeisesti fyysisesti huonommin, löi. Oma tyttö taas suuttui herkästi jne..
Muutettuamme toiselle paikkakunnalle, tuli n. kolmen kuukauden päästä lapselleni viesti kännykkään tältä toiselta tytöltä - haista paska v*tun lesbo. Olin lievästi sanottuna järkyttynyt. Soitin tälle lapselle ja vanhemmillensakin olisi kenties pitänyt.
No, pointti tässä oli, että läheskään kaikkia kärhämiä ei lasten vanhemmille ilmoiteta kotiin, jos asiat on ( muka) sovittu koulussa.
pyynnöstäsi lähettää eteenpäin kiusaajien vanhemmille.
harmi että ongelma jää teille, vaikka opettajan tulisi opettaa muutakin kuin aakkoset ja numerot... koulussa tulisi olla tietty kuri. Entäs sitten, kun opettaja katsoo asiaa läpi sormien eikä ota mitään vastuuta? En tiedä mikä auttaisi: ehkä se, että ottaisitkin yhteyttä huonosti käyttäytyvien vanhempiin? Voisit pitää heidän kanssaan kokouksen.
Ehkä se ei halua myöntää ettei hallitse oppilaittensa käytöstä. Joku voi ajatella niinkin itsekkäästi.
Juttele rehtorin kanssa!
muista, että kaikki vanhemmat eivät ajattele / suhtaudu asioihin samalla tavalla kuin sinä.
rehtori sekä kiusaajien vanhemmat jo kuulleet asiasta. Lastensuojelu ja poliisi olisi hälytetty jo. Jumalauta, olen nähnyt mitä se aiheuttaa ja se pitää lopettaa HETI!
Mutta myös opettaisin lasta reippaammaksi. Oma tyttömme on kanssa hieman liian hiljainen kärsijä. Onneksi on isoveli, joka kannustaa tyttöä aina väliin karjumaan kiusaamista yrittäville, että vaikka "Jos kosket muhun hiuskarvallakaan niin et tiedä mitä tapahtuu!" tai "Lopeta heti, anna olla viimeinen kerta, kun teet tuollaista!" ja siis oikein muhkean mahtavalla äänellä ei millään kimityksellä. Pienestäkin kaverista lähtee kyllä ääntä. Isoveli oppi aikoinaan nämä ekaluokalla vastaavassa tilanteessa meiltä vanhemmilta ja pärjää hyvin nyt porukoissa mukana. Epäilen, että ehkä vähän kaikkia kokeillaan, että kenestä olisi "vinkuleluksi". Tsemppaa lasta olemaan jämäkästi vastaan tilanteen tapahtuessa ja sitten opelle heti kertomaan asiasta!
eli painelisin ihan suoraan kiusaajalapsen kotiin, ja asia pitäisi kohdata heti silmikkäin. Lapset ja aikuiset paikalla ollen.Kyllä siinä kovakin penska pehmenee, kun vastuun aika tulee... En unohtaisi mainita myöskään poliisia tai lastensuojeluviranomaisia, jos asia jatkuu yhtään. Opettajien keinot on tehottomia, kuten gallupit kertoo.
poika palaa kouluun kun asiat saadaan järjestykseen. Jos siis kykenet olemaan kotona lapsen kanssa jonkun päivän. Pyydä opettajaa järjestämään tapaaminen johon osallistuu nämä kiusaajalasten vanhemmat ja sinä. Tai pyydä saada tietoosi kiusaajalasten vanhempien puhelinnumerot, soita heille ja kerro mitä kamaluuksia heidän lapsensa ovat tehneet.
Ja tuo poikasi siirtäminen eri kohtaan luokkaan, se saattoi olla se kohtalokas virhe. Oikeastaan open olis pitänyt siirtää kiusaajapoika luokan eteen opettajan nenän alle ja jättää sinun poikasi omalle paikalleen! Sillä eihän sinun lapsesi ole ongelma joka pitäisi siirtää pois paikaltaan vaan se kiusaaja.
Aivan sama mikä olisi vastaanotto. Ja pitäisin varmasti siitä huolen että kiusaamisen loppuu, tavalla tai toisella.
Oliko kyse siis ekaluokkalaisesta?
Onko jo alle 2 kk koulussa olon jälkeen matikankokeita, joista pitää tavoitella huippupisteitä?
Hui, tulee sellainen olo, että sietääkin siellä eskarissa saada teho-opetusta, että selviää ekan syksyn tenteistä koulussa.
... Ja poikamme tykkää muuten koulunkäynnistä, tehtävät kiinnostavat ja oli saanut matikankokeestakin huippupisteet.
Ei tuollaista tarvitse kenenkään joutua kokemaan.